1866 - Danmark4800 - Brev
1866. Tjenestebrev mærket "K.T.m.A." med antiqua Nykjøbing p. F. d. 4.10.1866 til Hardenberg pr. Saxkjøbing.
Lot: 298292
Lot: 298292
Ekspresbrev fra Tanzania d. 28.6.1993 til Ishøj, Danmark. På bagsiden transitstemplet med håndrullestempel Internationalt Postcenter - DK sn15 d. 2.7.1993 og stempel: "Nedlagt i postboks/brevkasse / Taastrup".
Lot: 298366
5 øre Bølgelinie og 50 øre Chr. X i parstykke på brev fra den amerikanske legation i København d. 12.10.1946 til New York, USA.
Lot: 298041
5 pfg. Germania helsagsbrevkort fra Graasten annulleret med bureaustempel Flensburg - Sonderburg Bahnpost Zug 910 d. 19.11.1901 til Brøns.
Lot: 296839
10 øre Bølgelinie (3) på brev annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingør T.328 d. 28.1.1933 til Glauchau, Tyskland.
Lot: 296693
5 øre Bølgelinie og 15 øre Chr. X på brev fra Grænge d. 12.12.1944 til Eskilstuna, Sverige - eftersendt til svensk marineadresse: Marinepost 2903 (= Blekinge kustartilleriförsvar). Åbnet af Sønderborg censuren med dansk censurbanderole stemplet Zensurstelle k.
Lot: 296618
15 øre Chr. X på brev fra Godthaab d. 15.4.1939 til Esbjerg.
Lot: 296457
10 øre og 20 øre Portomærke på tidlig debetseddel "Skyldig Porto" formular B.61 9/28 fra Middelfart d. 23.7.1936.
Lot: 296815
1 øre Våben (2) og 3 øre Tofarvet på brevkort (Vallekilde Højskole) annulleret med stjernestempel FAAREVEILE og sidestemplet Jyderup d. 25.12.1903 til Tranebjerg, Samsø. Ank.stemplet lapidar Tranebjerg d. 25.12.1903.
Lot: 298093
20 øre Chr. X på rudekuvert fra Silkeborg d. 12.10.1946. Retur som ubekendt i Ikast med påskrift "Aabnet af Knud Jensen Enghavevej, ej til ham". Lukket med 2 pergamyn etiketter "Lukket af Postvæsenet" A.61 (8-42 ).
Lot: 298273
8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 20.5.18xx til Frederiksværk.
Lot: 298298
1841. Markedsberetning med indhold dateret Hull feb. 1841 med svagt stempel d. 6.2.1841 til Korsør, Danmark. Antagelig sendt via agent i Hanburg. Flere påtegninger.
Lot: 298344
5 øre Chr. X på brevkort fra Nakskov annulleret med bureaustempel Nykjøbing - Nakskov T.10 d. 13.10.1915 til Aarhus.
Lot: 298308
5 øre Chr. IX på brevkort (Gjorslev Bøgeskov) annulleret med stjernestempel RØDVIG og sidestemplet bureau Haarlev - Rødvig T.13 d. 8.12.1906 til Vordingborg.
Lot: 298142
25 cts. og 70 cts. Franco på brev fra Venta de Banos d. 6.10.1942 til Neuchatel, Schweiz. Åbnet af lokal spansk censur i Madrid.
Lot: 296482
10 øre Bølgelinie og 15 øre Chr. X på brevkort fra Graasten annulleret med bureaustempel Sønderborg - Tønder sn2 T.1420 d. 12.5.1924 til Meissen, Tyskland.
Lot: 296647
6 øre helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn d. 14.2.18xx til Göteborg, Sverige.
Lot: 298021
10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra Viborg d. 17.8.1934 til soldat i Oksbøllejren.
Lot: 296381
1834. Fortrykt postkvittering fra Sorøe Postcontoir d. 22.11.1834 for afsendelse af værdibrev med den kgl. Pakkepost til Kjøbenhavn.
Lot: 298248
20 øre helsagskuvert (fabr. 59) fra København d. 18.9.1943 til interneret soldat ved 7. Batl. 5. Komp. Garderkasernen i Næstved. Brevet kunne have været sendt ufrankeret som "Interneret Forsendelse".
Lot: 298118
5 øre (2) og 10 øre (2) Fr. VIII på adressebrev for pakke annulleret med stjernestempel SIMMERBØLLE (type II) til søfortet Trekroner via Kastellet i København. Ank.stemplet Kjøbenhavn d. 20.11.1907.
Lot: 298217