10 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel STENDERUP og sidestemplet med brotype IIIb Mølby d. 22.9.1916 til Vallekilde. Stjernestempel benyttet 3 mdr. senere end angivet i Skilling.

1916 - Danmark6824 - Brev - SK 1233

Lot: 298078

30 cts. og 40 cts. Isabel på fortrykt kuvert fra Deutsche Handelskammer für Spanien i Barcelona d. x.7.1939 til Münchenbernsdorf, Tyskland. Lokal spansk censur fra Barcelona.

1939 - SpanienBrev

Lot: 298264

3,80 kr. Amor single på luftpostbrev fra Kastrup d. 22.10.1986 til dansker ved Danish Health på King Khalid General Hospital, Saudi Arabia. På bagsiden stemplet både Dammam og Al Majma'ah.

1986 - Danmark2770 - Brev - 873

3,80 kr. Amor single på luftpostbrev fra Kastrup d. 22.10.1986 til dansker ved "Danish Health" på King Khalid General Hospital, Saudi Arabia. På bagsiden stemplet både Dammam og Al Majma'ah.
Lot: 298057

5 øre Chr. X og 2 øre Belgiske Børn 1914 på julekort annulleret med svagt stempel i Brabrand 1914 til Aarhus.

1914 - Danmark8220 - Brev - 68

Lot: 296423

20 øre, 60 øre og 1 kr. (2) Chr. X på 280 øre frankeret luftpostbrev mærket 25 gram fra København d. 17.8.1945 til Toronto, Canada. Påskrevet: Jusqu a New York.

1945 - Danmark1000 - Brev - 211, 276, 284

20 øre, 60 øre og 1 kr. (2) Chr. X på 280 øre frankeret luftpostbrev mærket "25 gram" fra København d. 17.8.1945 til Toronto, Canada. Påskrevet: "Jusqu a New York".
Lot: 298104

12 øre Bølgelinie og Julemærke 1926 på julekort annulleret med stjernestempel ALSØNDERUP til Meløse pr. Skævinge.

1926 - Danmark3400 - Brev - SK 0087

Lot: 298098

10 pfg. Germania på brevkort (S/S Kronprinzessin Cecilie) dateret d. 9.2.1909 og annulleret med ovalt skibsstempel Deutsch-Amerikanische Seepost Bremen - New York X (uden dato) til København, Danmark.

1909 - Tyskland1000 - Brev

10 pfg. Germania på brevkort (S/S "Kronprinzessin Cecilie") dateret d. 9.2.1909 og annulleret med ovalt skibsstempel Deutsch-Amerikanische Seepost Bremen - New York X (uden dato) til København, Danmark.
Lot: 298115

5+3 øre Røde Kors i fireblok, 10 øre Rundetårn (2), 10+5 øre Børneforsorg og 20 øre DDL på luftpostbrev fra Høng d. 23.2.1944 til Geneve, Schweiz. Tysk censur fra Berlin.

1944 - Danmark4270 - Brev - 252, 268, 273, 282

Lot: 298046

Postnord Quickbrev 2016 mærkat på brev stemplet Terminal Taastrup d. 3.1.2017 til Ballerup.

2017 - Danmark2750 - Brev

Lot: 296825

10 øre Chr X, Julemærke 1919 og 2 øre Belgiske Børn på julekort annulleret med uldent stempel til Rask Mølle.

1919 - DanmarkBrev - 69

Lot: 296421

5 øre Chr. IX og 2 øre KFUM mærkat (defekt) på brevkort fra Kjøbenhavn d. 10.9.1906 til Vedbæk.

1906 - Danmark1000 - Brev - 52

Lot: 296331

15 øre Chr. X (2) på luftpost brevkort fra København d. 13.10.1947 til Pargas, Finland.

1947 - Danmark1000 - Brev - 275

Lot: 296670

5/15 øre + 7/10 øre spørgedel af provisorisk dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 56-H) stemplet brotype IIIb Viborg JB.P.E. d. 14.9.1926 til København.

1926 - Danmark8800 - Brev - DB 69

Lot: 296962

10 øre Chr. X (2) på brev fra Kjøbenhavn d. 26.8.1918 til Hannover, Tyskland. Åbnet af tysk censur.

1918 - Danmark1000 - Brev - 69

Lot: 296646

15 cts. Rytter, 5 cts., 30 cts. Franco, 50 cts. og 1 pta. Luftpost på luftpostbrev fra Barcelona d. 13.1.1940 til Berlin, Tyskland. Påskrevet con Ala Littoria - via Roma. Lokal spansk censur fra Barcelona og åbnet af tysk censur.

1940 - SpanienBrev

15 cts. Rytter, 5 cts., 30 cts. Franco, 50 cts. og 1 pta. Luftpost på luftpostbrev fra Barcelona d. 13.1.1940 til Berlin, Tyskland. Påskrevet "con Ala Littoria - via Roma". Lokal spansk censur fra Barcelona og åbnet af tysk censur.
Lot: 296012

20 øre Statsradiofonien single på brev fra Præstø d. 1.5.1950 til København. Kort kurseringsperiode.

1950 - Danmark4720 - Brev - 317

Lot: 298116

6 øre Bølgelinie annulleret med TMS Viborg Jubilæums Festuge 9-16 Juli 1950/Viborg d. 4.7.1950 og 6 øre posthusfranko på mystisk dobbeltfrankeret indbetalingskort til Hjarbæk pr. Løgstrup. 2 arkivhuller.

1950 - Danmark8800 - Brev - TMS 159

6 øre Bølgelinie annulleret med TMS "Viborg Jubilæums Festuge 9-16 Juli 1950"/Viborg d. 4.7.1950 og 6 øre posthusfranko på mystisk dobbeltfrankeret indbetalingskort til Hjarbæk pr. Løgstrup. 2 arkivhuller.
Lot: 298001

5 øre Bølgelinie i parstykke på brev med indhold fra Chefen for Dampskibet Dannebrog i Aarhus d. 25.7.1913 til Vennerslund pr. Nørre Alslev. Sendt fra Kommandør Hector Kiær ombord på kongeskibet Dannebrog under sommertogt 1913 til Ærøskøbing, Aarhus, Rønne, Odense og Skagen, samt udenlandske havne i Landskrona og Rostock.

1913 - Danmark8000 - Brev - 64

5 øre Bølgelinie i parstykke på brev med indhold fra "Chefen for Dampskibet Dannebrog" i Aarhus d. 25.7.1913 til Vennerslund pr. Nørre Alslev. Sendt fra Kommandør Hector Kiær ombord på kongeskibet "Dannebrog" under sommertogt 1913 til Ærøskøbing, Aarhus, Rønne, Odense og Skagen, samt udenlandske havne i Landskrona og Rostock.
Lot: 298349

20 øre Chr. X og 20 øre Chr. IV Postjubilæum i sammentrykt 3-stribe på ekspresbrev fra Nykøbing Falster d. 4.12.1924 til København. Hvid ekspresetiket K.Form. Nr. 10 (1/1 18).

1924 - Danmark4800 - Brev - 140, 141

Lot: 298319

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 3 øre og 4 øre omv. rm. Tofarvet dateret i Hjørring og annulleret med lapidar bureaustempel Aalborg - Frederikshavn d. 12.11.1889 til Moskva, Rusland.

1889 - Danmark9800 - Brev - EB 16, 22, 23y

Lot: 298109

1 mk. og 2,75 mk. Løve på luftpostbrev fra Helsingfors d. 19.6.1941 til Göteborg, Sverige. Åbnet af finsk censur med to forskellige censurstempler no. 14 og 15.

1941 - FinlandBrev

1 mk. og 2,75 mk. Løve på luftpostbrev fra Helsingfors d. 19.6.1941 til Göteborg, Sverige. Åbnet af finsk censur med to forskellige censurstempler no. "14" og "15".
Lot: 296672