4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn d. 23.5.1853 til Greve Knuth i Frederiksborg

1853 - Danmark1000 - Brev - 1 I

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn d. 23.5.1853 til Greve Knuth i Frederiksborg
Lot: 298542

Cirkulære fra Generaldirektøren for Postvæsnet No. 1 1865 dateret Kjøbenhavn d. 10.8.1865 til samtlige kongelige Postcontoirer og Postexpeditioner. Indeholder bl.a. meddelelse om behandling af ekspresbreve til udlandet. Ikke fremsendt.

1865 - DanmarkBrev

Lot: 298424

Ufrankeret O.A.S. feltpostbrev fra S/S Scythia co. GPO London til Liverpool. Rødt stempel Post Office Maritime Mail og åbnet af britisk censur PC90/9078. RMS Scythia fra Cunard Line blev under 2. verdenskrig benyttet som troppetransportskib. Urent åbnet.

EnglandBrev

Lot: 298510

Statstelegrafvæsenet 10 øre helsagskuvert (fabr. 14 Cx) sendt lokalt i København d. 22.7.1925. Forespurgt ved Vesterbrog Postkontor.

1925 - Danmark1000 - Brev - 2

Lot: 298415

3 kr. Jagtfalk (3), 7 kr. islom (18), 6 kr. 1000 års udg. (6) og 50 kr. Skællaks på for- og bagside af adressekort for luftpostpakke fra Nuussuaq d. 14.12.1988 til Risskov, Danmark

1988 - Grønland3905 - Brev - 181, 184, 140, 158

Lot: 301221

7 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med udslebet stjernestempel SEJERØ og sidestemplet Kalundborg d. 5.11.1932 til Vammen pr. Viborg. Skilling 1200,-

1932 - Danmark4592 - Brev - SK 1113

Lot: 298234

3 øre Tofarvet 21. tryk på lokalt adviskort fra Sydfynske Jernbaner stemplet Ringe d. 22.8.1902.

1902 - Danmark5750 - Brev - 22B

Lot: 298561

6 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med udslebet stjernestempel SKAVE og sidestemplet Holstebro d. 23.8.1945 til Roskilde.

1945 - Danmark7500 - Brev - SK 1163

Lot: 298187

4 sn. på brevkort (Kampscene fra den Japansk-Russiske krig) fra Tokio d. 26.5.1905 til Kjøbenhavn, Danmark.

1905 - Japan1000 - Brev

Lot: 298505

15 øre Karavel helsagsbrevkort (fabr. 140) annulleret med udslebet stjernestempel SEJLSTRUP og sidestemplet Skørping d. 19.7.1941 til København.

1941 - Danmark9520 - Brev - SK 1120

Lot: 298228

1 øre og 2 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Lunderskov banegård) annulleret med stjernestempel SEJLFLOD og sidestemplet bureau Aalborg - Hadsund T.62 d. 18.1.1908 til Gudumholm. Stemplet kun registreret anvendt 1907-1908.

1908 - Danmark9280 - Brev - SK 1117

Lot: 298231

Hafnia II blok m. fl. på blandingsfrankeret ekspresbrev påskrevet Nattakst fra Odense d. 31.7.1986 til Vissenbjerg. På bagsiden stemplet Vissenbjerg (Bred) d. 31.7.1986.

1986 - Danmark5000 - Brev - 852 m.fl.

Hafnia II blok m. fl. på blandingsfrankeret ekspresbrev påskrevet "Nattakst" fra Odense d. 31.7.1986 til Vissenbjerg. På bagsiden stemplet Vissenbjerg (Bred) d. 31.7.1986.
Lot: 298380

8 pfg. Ebert på underfrankeret brevkort fra Berlin d. 8.3.1930 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 7 øre Portomærke i parstykke annulleret med brotype Vi Kjøbenhavn K. sn6 0.OMB. d. 9.3.1930. Rifter.

1930 - Danmark1000 - Brev - P 17

Lot: 298114

Passierschein fra Pr. Stargard d. 1.4.1941 med div. stempler.

1941 - TysklandDiverse

Lot: 298567

25 øre helsagsbrevkort (fabr. 139a) opfrankeret med 25 øre og 60 øre Chr. X sendt som luftpost fra Frederikssund d. 30.6.1945 til St. Louis, Canada. Dansk efterkrigscensur (krone)/278/Danmark og canadisk censur DB/8. Violet luftpost stempel: par avion Jusqu'a a New York. Kortet er afkortet i højre side.

1945 - Danmark3600 - Brev - EB 101, 277, 284

25 øre helsagsbrevkort (fabr. 139a) opfrankeret med 25 øre og 60 øre Chr. X sendt som luftpost fra Frederikssund d. 30.6.1945 til St. Louis, Canada. Dansk efterkrigscensur (krone)/278/Danmark og canadisk censur DB/8. Violet luftpost stempel: "par avion Jusqu'a a New York". Kortet er afkortet i højre side.
Lot: 298024

Fortrykt Interneretforsendelse brevkort fra underkvartermester interneret på Søværnets Kaserne, Holmen stemplet København d. 23.9.1943 til Odense.

1943 - Danmark1000 - Brev

Lot: 301206

20 øre Fr. IX og Julemærke 1949 på brev fra København d. 19.12.1949 til Karis, Finland.

1949 - Danmark1000 - Brev - 307

Lot: 296659

180 øre Margrethe på lokalt julekort annulleret med sort blanketmaskinstempel uden valør i Fredericia d. 21.12.1982. Stempelmaskine benyttet som reserve i juleperioden.

1982 - Danmark7000 - Brev - 750

Lot: 301202

15 øre Chr. X på brevkort annulleret København d. 20.7.1946 og sidestemplet Fra Bornholm til Hellerup.

1946 - Danmark3700 - Brev - 275

15 øre Chr. X på brevkort annulleret København d. 20.7.1946 og sidestemplet "Fra Bornholm" til Hellerup.
Lot: 298494

5 øre Chr. X på lille sørgebrev sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 27.4.1918 til Vennerslund pr. Nørre Alslev. Indeholder takkekort for deltagelse ved Vice-Admiral Kofoed-Hansens død. O. J. Kofoed-Hansen var Chef for Flådens Overkommando under sikringsstyrken fra 1.8.1914 til sin død i april 1918.

1918 - Danmark1000 - Brev - 68

Lot: 298348

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel RØRVIG og sidestemplet Nykjøbing Sj. d. 1.12.1913 til sømand ombord på inspektionsskibet Beskytteren via Brevpostkontoret, Kjøbenhavn K. Beskytteren var på dette tidspunkt på togt i det nordatlantiske område ved Island og Færøerne. Skrammer på bagsiden.

1913 - Danmark4581 - Brev - SK 1084

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel RØRVIG og sidestemplet Nykjøbing Sj. d. 1.12.1913 til sømand ombord på inspektionsskibet "Beskytteren" via Brevpostkontoret, Kjøbenhavn K. "Beskytteren" var på dette tidspunkt på togt i det nordatlantiske område ved Island og Færøerne. Skrammer på bagsiden.
Lot: 298064