1969 - Danmark6381 - Brev - 483
50 øre Dansk Samvirke på brevkort (Korpslejren NY-HEDEBY 1969) annulleret med spejder særstempel Kliplev / Ny- Hedeby / * Det Danske Spejderkorps * d. 1.8.1969 til Bloustrød.
Lot: 301212
Lot: 301212
Ufrankeret svar-brevkort med TMS "Børnehjælpsdagen 75 år 1904-1979"/København K 2 d. 9.5.1979 til Kastrup. 110 øre rødt porto-maskinstempel fra Kastrup Postkontor d. 10.5.1979.
Lot: 298013
20 øre Fr. IX i parstykke på underfrankeret søndagsbrevkort fra Randers d. 4.4.1953 til København. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke stemplet Brønshøj d. 5.4.1953.
Lot: 296814
3 kr. Hvidsten Kro og 3 kr. Knud d. Hellige på tryksag fra Slagelse d. 8.10.1986. Fremsendt som ekspres med meddelelse: "Tjenesteekspres / Forsendelsen er fejlekspederet ved Slagelse Postkontor".
Lot: 298427
4 sk. Tofarvet på brev mærket: pr "Dania" annulleret med nr.stempel "1" til Kjøbenhavn. Brevet antagelig afleveret direkte til dampskibet "Dania" i Aalborg og først annulleret ved ankomsten til Kjøbenhavn i 1870'erne.
Lot: 298526
4 øre Tofarvet (2) på brevkort (Gruss vom Salon-Schnelldampfer SEQUENS" annulleret med stjernestempel SANDVIG og sidestemplet Allinge d. 27.7.1899 til Kjøbenhavn.
Lot: 298239
20 øre og 40 øre Chr. X 75 år på ekspresbrev fra København d. 26.5.1946 til Herning. Violet stempel: Kassebrev Københavns Omkarteringspostkontor.
Lot: 298339
2,50 kr. Skakbrik og 1.11.1983 mærkat på brev stemplet Tórshavn d. 1.11.1983 til Tórshavn.
Lot: 296358
20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med særstempel Det rullende Postkontor * Danmark * Pressefotografernes Grønlandsudstilling d. 2.10.1952 til Charlottenlund. Det rullende postkontor var opstillet i Odense i dagene 1.-3.10.1951. Kortet er svar på en henvendelse til Det rullende Postkontor med liniestempel "DET RULLENDE POSTKONTOR".
Lot: 301185
10 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Woyens - Rödding Bahnpost Zug 31 d. 16.7.1904 til Rungsted, Danmark.
Lot: 296837
Telebrev. Reklamefolder fra Postvæsenet for det nye produkt Telebrev ca. 1986.
Lot: 298386
20 øre Fr. IX på brevkort fra Tønder annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn2 T.493 d. 4.5.1961 til København.
Lot: 298559
8 øre Chr. X og Julemærke 1920 på lokalt julekort i Kjøbenhavn d. 24.12.1920 til Hellerup.
Lot: 298310
10 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIIb Aalsgaarde d. 24.6.1919 til Herløv.
Lot: 298305
17,90 fr. firmafranko på luftpost ekspresbrev fra Algeriet d. 12.11.1991 til København, Danmark. På bagsiden to forskellige håndrullestempler København P.U.K. (Postens Udlandscenter København) sn12 d. 16.11.1991 og København P.H.K. (Postens Hastetjeneste København) sn13 d. 16.11.1991. Begge sjældne stempler. Fugtskjoldet.
Lot: 298369
30 øre Nordens Dag og 1 kr. Rigsvåben, samt Kirkens Korshær og Julemærke 1956, på luftpist ekspresbrev fra København d. 22.12.1956 til Jakobstad, Finland.
Lot: 298558
5 pfg. Germania på julekort med Jernfonden Julemærke 1910 annulleret Gabel d. 23.12.1910 til Haderslev.
Lot: 296444
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet Kiøbenhavn d. 14.3.1861 til Middelfart.
Lot: 298280
10 øre Våben på brevkort (Kursted Skovbrynet) annulleret med utydeligt stempel d. 11.4.1903 til Shanghai, Kina. Ank.stemplet Shanghai * Deutsche Post a d. 19.5.1903.
Lot: 301215
1850. Francobrev påskrevet "pr. Iris" med indhold dateret i Aarhus d. 7.7.1850 til Kjøbenhavn. På bagsiden noteret modtaget d. 9.7.1850.
Lot: 298531
20 øre Chr. X i 3-stribe på ekspresbrev fra Sønderborg d. 9.12.1943 til København.
Lot: 298372