2 pts. Franco, 25 cts., 50 cts. og 1 pta. Luftpost på luftpostbrev fra Valencia d. 2.6.1941 til Bruxelles, Belgien. Lokal spansk censor og åbnet af tysk censur i München.

1941 - SpanienBrev

Lot: 298263

4 sk. 1854 udg. på dampskibebrev påskrevet pr. Iris annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet både kompasstempel og antiqua Kjøbenhavn d. 28.1.1857 til Lemvig.

1857 - Danmark1000 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på dampskibebrev påskrevet "pr. Iris" annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet både kompasstempel og antiqua Kjøbenhavn d. 28.1.1857 til Lemvig.
Lot: 298534

7 øre Chr. X på underfrankeret brevkort fra Kjøbenhavn d. 2.7.1919 til Torekov, Sverige. Påsat svensk 6 öre Lösen etiket.

1919 - Danmark1000 - Brev - 98

Lot: 296954

30 øre (2) og 50 øre Fr. IX på anbefalet brev fra København 21 d. 6.3.1963 til Kerteminde. Rammestempel Gebyr 50 øre indbefattet.

1963 - Danmark1000 - Brev - 394, 397

30 øre (2) og 50 øre Fr. IX på anbefalet brev fra København 21 d. 6.3.1963 til Kerteminde. Rammestempel "Gebyr 50 øre indbefattet".
Lot: 298551

4 sk. 1854 udg. på markedsberetning dateret i Liverpool d. 11.4.1855 annulleret med nr.stempel 113 (Altona). Forsendelsen har sikkert haft en korsbånd med adresse.

1855 - DanmarkBrev - 4

4 sk. 1854 udg. på markedsberetning dateret i Liverpool d. 11.4.1855 annulleret med nr.stempel "113" (Altona). Forsendelsen har sikkert haft en korsbånd med adresse.
Lot: 298335

25 øre Chr. X single på brevkort fra Kjøbenhavn d. 5.4.1922 til Paris, Frankrig.

1922 - Danmark1000 - Brev - 101

Lot: 298050

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Gadeparti fra Otterup) annulleret med stjernestempel SORTOBRO til Oure.

Danmark5882 - Brev - SK 1214

Lot: 298168

20 øre Fr. VIII single på adressebrev for pakke fra Uggerby annulleret med stjernestempel RETHOLT og sidestemplet Hjørring d. 6.11.1909 til Ingstrup pr. Brønderslev.

1909 - Danmark9800 - Brev - SK 1044

Lot: 298148

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 2 øre Bølgelinie annulleret med stjernestempel RETHOLT og sidestemplet Hjørring d. 30.10.1916 til Kolding.

1916 - Danmark9800 - Brev - SK 1044

Lot: 296984

5 øre Chr. X i parstykke på lille brev fra Kjøbenhavn d. 23.12.1915 til officer i Sandholmlejren pr. Birkerød. På bagsiden Julemærke 1915 og 5 øre Belgiske Børn julemærke 1915.

1915 - Danmark1000 - Brev - 68

Lot: 296401

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 79-H) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie fra Odense d. 25.4.1926 til hotel i Paris, Frankrig. Returneret via Returpostkontoret med etiket P. Form. Nr. 4007 (7/1 24).

1926 - Danmark5000 - Brev - EB 54, 122

Lot: 298074

4 sk. helsagskuvert påskrevet p Damsk. Waldemar annulleret med nr.stempel 24 og sidestemplet antiqua Helsingør d. 27.7.1865 via Kjøbenhavn og Aarhus til Hornslet pr. Aarhus.

1865 - Danmark3000 - Brev - KV 1

4 sk. helsagskuvert påskrevet "p Damsk. Waldemar" annulleret med nr.stempel "24" og sidestemplet antiqua Helsingør d. 27.7.1865 via Kjøbenhavn og Aarhus til Hornslet pr. Aarhus.
Lot: 298529

10 øre Bølgelinie (fold) og 50 øre Chr. X (4) på 210 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra København d. 3.10.1939 til Bad Nauheim, Tyskland.

1939 - Danmark1000 - Brev - 248, 309

Lot: 298438

½d Edward VII på brevkort (The Campbell - Loch Awe) dateret ombord på S/S Lord of the Isles annulleret Greenock d. 27.8.1909 og sidestemplet R.M.S. Lord of the Isles d. 27.8.1909 til Staffordshire. Sendt på rejse fra Greenock til Inverraray via Kyles of Bute.

1909 - EnglandBrev

½d Edward VII på brevkort (The Campbell - Loch Awe) dateret ombord på S/S "Lord of the Isles" annulleret Greenock d. 27.8.1909 og sidestemplet "R.M.S. "Lord of the Isles" d. 27.8.1909 til Staffordshire. Sendt på rejse fra Greenock til Inverraray via Kyles of Bute.
Lot: 298515

50 øre (par), 200 øre Bølgelinie og 50 kr. Rigsvåben i fireblok på 203 kr. frankeret internationalt adressekort for luftpostpakke fra København d. 6.6.1990 til Paris, Frankrig. Retur med 161 kr. returporto. Rammestempel V 21 Gebyr Indbefattet.

1990 - Danmark1000 - Brev - 571, 772, 824

50 øre (par), 200 øre Bølgelinie og 50 kr. Rigsvåben i fireblok på 203 kr. frankeret internationalt adressekort for luftpostpakke fra København d. 6.6.1990 til Paris, Frankrig. Retur med 161 kr. returporto. Rammestempel "V 21 Gebyr Indbefattet".
Lot: 298405

10 øre Bølgelinie og 40 øre Karavel på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Odense d. 19.7.1941 til Kolding.

1941 - Danmark5000 - Brev - 248, 260

Lot: 298009

12 c. på brev påskrevet Per Str. D. di Genova fra Burnos Aires d. 8.10.1900 til Havre, Frankrig.

1900 - ArgentinaBrev

12 c. på brev påskrevet Per Str. "D. di Genova" fra Burnos Aires d. 8.10.1900 til Havre, Frankrig.
Lot: 298490

5 øre H. C. Andersen på tryksagskort annulleret Haderslev d. 28.1.1936 og sidestemplet med posthornstempel KELSTRUP (SDR. VILSTRUP) til Haderslev. Skilling 1200,-

1936 - Danmark6160 - Brev - SK 74.1

Lot: 301165

3,80 kr. Europa udg. single på luftpostbrev fra Dragør d. 9.12.1986 til dansker ved Danish Health på King Khalid General Hospital, Saudi Arabia. På bagsiden stemplet både Riyadh, Dammam og Al Majma'ah.

1986 - Danmark2791 - Brev - 871

3,80 kr. Europa udg. single på luftpostbrev fra Dragør d. 9.12.1986 til dansker ved "Danish Health" på King Khalid General Hospital, Saudi Arabia. På bagsiden stemplet både Riyadh, Dammam og Al Majma'ah.
Lot: 298058

8 øre Bølgelinie og Aalborg Alm. Understøttelsesforening julemærke 1923 på lokalt julekort i Aalborg d. 22.12.1923.

1923 - Danmark9000 - Brev - 123

Lot: 296374

15 øre Landsbykirke på tryksag annulleret med særstempel Det rullende Postkontor * Danmark * Pressefotografernes Grønlandsudstilling d. 1.10.1952 til Esbjerg. Det rullende postkontor var opstillet i Odense i dagene 1.-3.10.1952.

1952 - Danmark5000 - Brev - 286

Lot: 301186