Danmark8000 - Brev, Diverse
Aarhus Sporveje omstigningsbillet.
Lot: 298694
Lot: 298694
Grønland. Dansk Pearyland Ekspedition. Svovlvulkan i Jørgen Brønlunds Fjold. U/no.
Lot: 299231
5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Ørslev kirke) dateret på Glænø d. 30.4.1927 og annulleret med stjernestempel ØRSLEV til Korsør.
Lot: 298767
5 øre Fr. VIII på brevkort (Internationale Ballon-Wettfahrten - okt. 1908) annulleret med stjernestempel ONSBJERG og sidestemplet Koldby d. 30.12.1911 til Odder.
Lot: 298566
2 kr. firmafranko "Chefen for Flyvevåbnet" Vedbæk d. 1.12.1970 på brev fra Flyvevåbnets Kursusinstitution i Kagerup pr. Helsinge til Flyvestation Værløse. Eftersendt til Chefen for Flyvevåbnet i Vedbæk og påsat forespørgselsetiket Form. 999 fra Flyverstabens P. Afdeling Flyvestation Vedbæk stemplet Vedbæk d. 4.12.1970 til Flyvevåbnets Officersskole, Jonstrup pr. Ballerup.
Lot: 298406
20 øre Chr. X single GRÆNSEPORTO frankeret firmakuvert fra Sønderborg Bys Sparekasse annulleret med brotype IIb Sønderborg sn1 d. 17.11.1922 til Flensburg, Tyskland.
Lot: 296845
"De yndigheder, som din Skabning viser, kan paa plakater ses til mange priser". Reklamekort. Stenders u/no. (Afrevet mærke).
Lot: 299307
Aarhus. Det gamle Aarhus. Dobbelt svalgegang paa Vestergade. Stenders no. 13590.
Lot: 299319
"Danske Soldaterbreve" samlet af Harald Nielsen. Anden samling med breve fra danske soldater, Niels Grøntved, Harald Krog og Sven Larsen, i britisk militærtjenste under 1. verdenskrig. 183 sider. Svag i ryggen og slidt.
Lot: 600947
Sildefiskeri. Stenders Kunstforlag no. 16117.
Lot: 299328
"Danmarks Krigshistorie 700-2008". Historien om hvordan krige og militære kriser har formet menneske, stat og samfund i Danmark i mere end tusind år, fra man begynder at kunne skimte omridset til en dansk statsdannelse til krigen i Afghanistan i dag. Rigt illustreret. 2 bind 459+415 sider i kassette.
Lot: 600991
Odense. Banegaard med bus foran. Stenders no. 5609.
Lot: 299059
Sønderborg. Chr. d. X's Bro. Rudolf Olsens Kunstforlag no. 13201.
Lot: 299003
"Besættelsen - Tegninger 1940-45" af Gustav Østerberg.
Lot: 601007
Odense. Udsigt mod Sygehuset. Stenders, Odense no. 1033 K.
Lot: 299038
2 øre og 3 øre Bølgelinie på billedsiden af brevkort (Ved Furesøen) annulleret med stjernestempel FARUM og sidestemplet Kjøbenhavn L. d. 5.7.1906 til Kjøbenhavn F.
Lot: 298771
2 sk. linietakket 7. tryk (2) og 16 sk. kamtakket 3. tryk (2) Krone/Scepter på anbefalet 2. vægtkl. brev annulleret m. nr.stempel “51” og sidestemplet Odense d. 25.2.1871 via Fredericia til London. Ankomst stemplet Denmark Registered d. 28.2.1871. Attest Nielsen.
Lot: 298785
Nytår. Deutsch - Südwestafrika. Moellendorf & Bachmann no. 8804.
Lot: 299424
Grønland. Grønlænderhus med slæder. Grønlandsk Udstilling 1721 - 1921. Stenders u/no.
Lot: 299428
Parti fra Klovby. Fr. Fuglsang u/no.
Lot: 299482
Tyskland. Flensburg, St. Nikolaikirche und Bismarckdenkmal. Raphael Tuck & Sons "Oilette" serie "Flensburg" no. 665 B.
Lot: 297658