Aarhus Sporveje omstigningsbillet.

Danmark8000 - Brev, Diverse

Lot: 298694

Grønland. Dansk Pearyland Ekspedition. Svovlvulkan i Jørgen Brønlunds Fjold. U/no.

1960 - GrønlandPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 299231

5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Ørslev kirke) dateret på Glænø d. 30.4.1927 og annulleret med stjernestempel ØRSLEV til Korsør.

1927 - Danmark4634 - Brev - SK 1610

Lot: 298767

5 øre Fr. VIII på brevkort (Internationale Ballon-Wettfahrten - okt. 1908) annulleret med stjernestempel ONSBJERG og sidestemplet Koldby d. 30.12.1911 til Odder.

1911 - Danmark8792 - Brev - SK 0984

Lot: 298566

2 kr. firmafranko Chefen for Flyvevåbnet Vedbæk d. 1.12.1970 på brev fra Flyvevåbnets Kursusinstitution i Kagerup pr. Helsinge til Flyvestation Værløse. Eftersendt til Chefen for Flyvevåbnet i Vedbæk og påsat forespørgselsetiket Form. 999 fra Flyverstabens P. Afdeling Flyvestation Vedbæk stemplet Vedbæk d. 4.12.1970 til Flyvevåbnets Officersskole, Jonstrup pr. Ballerup.

1970 - Danmark3200 - Brev

2 kr. firmafranko "Chefen for Flyvevåbnet" Vedbæk d. 1.12.1970 på brev fra Flyvevåbnets Kursusinstitution i Kagerup pr. Helsinge til Flyvestation Værløse. Eftersendt til Chefen for Flyvevåbnet i Vedbæk og påsat forespørgselsetiket Form. 999 fra Flyverstabens P. Afdeling Flyvestation Vedbæk stemplet Vedbæk d. 4.12.1970 til Flyvevåbnets Officersskole, Jonstrup pr. Ballerup.
Lot: 298406

20 øre Chr. X single GRÆNSEPORTO frankeret firmakuvert fra Sønderborg Bys Sparekasse annulleret med brotype IIb Sønderborg sn1 d. 17.11.1922 til Flensburg, Tyskland.

1922 - Danmark6400 - Brev - 125

Lot: 296845

De yndigheder, som din Skabning viser, kan paa plakater ses til mange priser. Reklamekort. Stenders u/no. (Afrevet mærke).

DanmarkPostkort - Brugt u. mærke

"De yndigheder, som din Skabning viser, kan paa plakater ses til mange priser". Reklamekort. Stenders u/no. (Afrevet mærke).
Lot: 299307

Aarhus. Det gamle Aarhus. Dobbelt svalgegang paa Vestergade. Stenders no. 13590.

Danmark8000 - Postkort - Ubrugt

Lot: 299319

Danske Soldaterbreve samlet af Harald Nielsen. Anden samling med breve fra danske soldater, Niels Grøntved, Harald Krog og Sven Larsen, i britisk militærtjenste under 1. verdenskrig. 183 sider. Svag i ryggen og slidt.

1918 - DanmarkLitteratur

"Danske Soldaterbreve" samlet af Harald Nielsen. Anden samling med breve fra danske soldater, Niels Grøntved, Harald Krog og Sven Larsen, i britisk militærtjenste under 1. verdenskrig. 183 sider. Svag i ryggen og slidt.
Lot: 600947

Sildefiskeri. Stenders Kunstforlag no. 16117.

1910 - DanmarkPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 299328

Danmarks Krigshistorie 700-2008. Historien om hvordan krige og militære kriser har formet menneske, stat og samfund i Danmark i mere end tusind år, fra man begynder at kunne skimte omridset til en dansk statsdannelse til krigen i Afghanistan i dag. Rigt illustreret. 2 bind 459+415 sider i kassette.

2008 - DanmarkLitteratur

"Danmarks Krigshistorie 700-2008". Historien om hvordan krige og militære kriser har formet menneske, stat og samfund i Danmark i mere end tusind år, fra man begynder at kunne skimte omridset til en dansk statsdannelse til krigen i Afghanistan i dag. Rigt illustreret. 2 bind 459+415 sider i kassette.
Lot: 600991

Odense. Banegaard med bus foran. Stenders no. 5609.

Danmark5000 - Postkort - Ubrugt

Lot: 299059

Sønderborg. Chr. d. X's Bro. Rudolf Olsens Kunstforlag no. 13201.

Danmark6400 - Postkort - Ubrugt

Lot: 299003

Besættelsen - Tegninger 1940-45 af Gustav Østerberg.

1945 - DanmarkLitteratur

"Besættelsen - Tegninger 1940-45" af Gustav Østerberg.
Lot: 601007

Odense. Udsigt mod Sygehuset. Stenders, Odense no. 1033 K.

1960 - Danmark5000 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 299038

2 øre og 3 øre Bølgelinie på billedsiden af brevkort (Ved Furesøen) annulleret med stjernestempel FARUM og sidestemplet Kjøbenhavn L. d. 5.7.1906 til Kjøbenhavn F.

1906 - Danmark3520 - Brev - SK 0304

Lot: 298771

2 sk. linietakket 7. tryk (2) og 16 sk. kamtakket 3. tryk (2) Krone/Scepter på anbefalet 2. vægtkl. brev annulleret m. nr.stempel “51” og sidestemplet Odense d. 25.2.1871 via Fredericia til London. Ankomst stemplet Denmark Registered d. 28.2.1871. Attest Nielsen.

1871 - Danmark5000 - Brev - 11A, 15

Lot: 298785

Nytår. Deutsch - Südwestafrika. Moellendorf & Bachmann no. 8804.

SydafrikaPostkort - Brugt u. mærke

Lot: 299424

Grønland. Grønlænderhus med slæder. Grønlandsk Udstilling 1721 - 1921. Stenders u/no.

GrønlandPostkort - Ubrugt

Lot: 299428

Parti fra Klovby. Fr. Fuglsang u/no.

1909 - Danmark4490 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 299482

Tyskland. Flensburg, St. Nikolaikirche und Bismarckdenkmal. Raphael Tuck & Sons Oilette serie Flensburg no. 665 B.

1911 - TysklandPostkort - Brugt m. mærke

Tyskland. Flensburg, St. Nikolaikirche und Bismarckdenkmal. Raphael Tuck & Sons "Oilette" serie "Flensburg" no. 665 B.
Lot: 297658