1906 - Danmark8800 - Brev - SK 1172
5 øre Chr. IX på brevkort dateret Dollerup Mølle annulleret med stjernestempel SKJELHØJE og sidestemplet bureau Herning - Viborg T.1149 d. 9.11.1906 til Løgstør.
Lot: 298184
Lot: 298184
"Luchtvaart en Luchtpost encyclopedie - deel 1 tot en met 1935" af J.L.C.M. TSchroots. Omfattende illustreret hollandsk luftpost og luftfarts leksikon. 768 sider.
Lot: 600968
15 øre Chr. X på brevkort (Dams Hotel, Rønne) annulleret København d. 27.8.1924 og sidestemplet "Fra Bornholm" til Hillerød.
Lot: 298496
50 øre Chr. X i parstykke på ekspresbrev fra Aarhus 2 d. 8.8.1947 til København.
Lot: 298554
Grønland. 2 kort med julemanden på hundeslæde. (Iført rød kåbe). Grønlands Postvæsen BET 99 / 97 & 100 / 97.
Lot: 299252
"Esbjerg 1868-1943", illustreret jubilæumsbog for 75 året for Lov om Esbjerg havn. 343 sider.
Lot: 600931
5 øre Bølgelinie på brevkort fra Hellerup annulleret med skibsstempel "Fra Kjøbenhavn" og sidestemplet Rønne d. 3.8.1913 til Tingsted pr. Aarsballe, Bornholm.
Lot: 298495
5 øre Chr. X på brevkort dateret i Munkebjerg annulleret med reserve bureaustempel (R1) Jydske Jernb.PKT. T.954 d. 18.8.1918 til København. Stempel benyttet som reserve på strækningen Fredericia-Aalborg.
Lot: 298795
Reykjavik, parti med orkester. Finsen & Johnson no. 5241.
Lot: 298757
Faaborg. Hilsen fra Faaborg. C. C. U. Johansen u/no.
Lot: 299383
Grønland. Hundeslæde paa Nordgrønland. A. K. no. 403817.
Lot: 299431
"Telegrammer og Radiobreve til/fra/i Grønland", 2 kildehæfter 28+22 sider. De grønlandske Posthistorikere.
Lot: 600880
"The American Postcard Guide to TUCK" af Sally S. Carver. 76 sider.
Lot: 600853
"Færøernes intermistiske frigørelsesmidler 1919", en dokumentarisk beretning af Kristian Hopballe og Steffen Riis. 128 sider.
Lot: 600972
Saxkjøbing. Parti fra Torvet. "Vett & Wessel" ses. Thaaning Steffensens Boghandel no. 39005.
Lot: 299051
"Meddelelser fra K.G.H. 1952-1971", 3 kildehæfter med postale meddelelser 29+29+29 sider. De grønlandske Posthistorikere.
Lot: 600882
"SAVA Stålstik", katalog over samleværdige varianter fra Danmark og Grønland. Forlaget Skilling 384 sider. Ubrugt eksemplar.
Lot: 600813
"30-øres provisorierne 1955-1956" af Toke Nørby. Flot illustreret gennemgang. 256 sider.
Lot: 601062
"Portofrie Breve til/fra/i Grønland", 2 kildehæfter 20+21 sider. De grønlandske Posthistorikere.
Lot: 600883
4 øre Tofarvet 26. tryk på korsbånd fra "Vort Forsvar" sendt som lokal tryksag i Kjøbenhavn d. 19.6.1883 til soldat på Livgardens Kaserne. Fold.
Lot: 298409
10 øre Chr. X i 3-stribe på ekspresbrev fra Aalborg d. 8.5.1915 til København.
Lot: 298320