8 øre Tofarvet tryk 1a på brev annulleret med nr.stempel 206 og sidestemplet med lapidar VI Holte d. 3.3.1875 til Kjøbenhavn.

1875 - Danmark2840 - Brev - 25a

8 øre Tofarvet tryk 1a på brev annulleret med nr.stempel "206" og sidestemplet med lapidar VI Holte d. 3.3.1875 til Kjøbenhavn.
Lot: 298948

65 øre helsags aerogram fra Skien d. 4.1.1958 til Aarhus, Danmark.

1958 - NorgeBrev

Lot: 301245

5 kr. ILO single på luftpostbrev fra Tønder stemplet Sydjyllands Postcenter d. 26.9.1994 til Port-aux-Prince, Haiti. Retur med meddelelse fra Internationalt Postcenter: Retur pga. manglende postforbindelse til bestemmelseslandet.

1994 - Danmark6270 - Brev - 1075

5 kr. ILO single på luftpostbrev fra Tønder stemplet Sydjyllands Postcenter d. 26.9.1994 til Port-aux-Prince, Haiti. Retur med meddelelse fra Internationalt Postcenter: "Retur pga. manglende postforbindelse til bestemmelseslandet".
Lot: 298643

20 øre Chr. X på brev fra København d. 18.5.1945 til Smedslätten, Sverige. Uden dansk efterkrigscensur - fra den Censurløse periode.

1945 - Danmark1000 - Brev - 276

20 øre Chr. X på brev fra København d. 18.5.1945 til Smedslätten, Sverige. Uden dansk efterkrigscensur - fra den "Censurløse periode".
Lot: 298931

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1933 på julekort fra København d. 23.12.1933 til Trelleborg, Sverige.

1933 - Danmark1000 - Brev - 202

Lot: 298884

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1927 på julekort annulleret med stjernestempel SNEJBJERG til Holstebro.

1927 - Danmark7400 - Brev - SK 1202

Lot: 298172

5 øre Våben helsagsbrevkort dateret d. 2.4.1890 annulleret med stjernestempel HØIBY til Odense.

1890 - Danmark5260 - Brev - SK 0618

Lot: 298156

10 øre Chr. X på tryksag annulleret med stjernestempel STENSBALLE og sidestemplet Horsens d. 19.1.1921 til Vojens.

1921 - Danmark8700 - Brev - SK 1237

Lot: 298203

5 øre Våben på brevkort (Helsingør havn med færge) fra Helsingør d. 23.7.1903 til Udstillingen i Helsingborg, Sverige. Interessant ank.stempel Helsingborg * Utställning * d. 24.7.1903.

1903 - Danmark3000 - Brev - 34B

Lot: 298950

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel STORE SNØDE og sidestemplet Lohals d. 12.6.1905 til Kjøbenhavn.

1905 - Danmark5955 - Brev - SK 1258

Lot: 298189

2d George V på brevkort fra sømand ombord på M/S Peru i Brisbane d. 25.7.1923 til Odense, Danmark.

1923 - Australien5000 - Brev

2d George V på brevkort fra sømand ombord på M/S "Peru" i Brisbane d. 25.7.1923 til Odense, Danmark.
Lot: 298904

10 pfg. Germania på brevkort (Landkort med sejlrute, Needles ved Isle of Wight) skrevet ombord på S/S Weimar og annulleret med svagt tysk stempel og sidestemplet Southampton Ship Letter d. 7.7.1902 til Södertelje, Sverige.

1902 - TysklandBrev

10 pfg. Germania på brevkort (Landkort med sejlrute, Needles ved Isle of Wight) skrevet ombord på S/S "Weimar" og annulleret med svagt tysk stempel og sidestemplet Southampton Ship Letter d. 7.7.1902 til Södertelje, Sverige.
Lot: 301276

20 øre I.C.Jacobsen og 40 øre DSB i parstykke på ekspresbrev fra København d. 25.12.1947 til Hellerup. Violet stempel Kassebrev København K.

1947 - Danmark1000 - Brev - 304, 305

Lot: 298555

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret med udslebet stjernestempel SEVEL (type II) og sidestemplet Vinderup d. 17.9.1948 til Haverslev skole pr. Bonderup.

1948 - Danmark7830 - Brev - SK 1132

Lot: 298219

5 öre Oscar II på brevkort stemplet Sätra Fabriker d. 2.5.1904 til Espö.

1904 - SverigeBrev

Lot: 298923

12 öre Ringtype på brev fra Hudriksvall d. 7.8.1875 til Söderhamn.

1875 - SverigeBrev

Lot: 298922

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 138 A) annulleret med udslebet stjernestempel SMIDSTRUP og sidestemplet Fredericia d. 26.5.1941 til Børkop.

1941 - Danmark7000 - Brev - SK 1198

Lot: 298175

5 øre Fr. VIII på brevkort (Villa Solvang, Jenslev pr. Roskilde) annulleret med stjernestempel LYNDBY og sidestemplet Roskilde d. 4.8.1910 til København.

1910 - Danmark4000 - Brev - SK 0834

Lot: 298917

15 øre Karavel i parstykke på søndagsbrev fra Kvistgaard d. 25.10.1941 til Hellerup.

1941 - Danmark3490 - Brev - 257

Lot: 298630

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 1 øre Bølgelinie i parstykke annulleret med stjernestempel SEVEL og sidestemplet Vinderup d. 21.3.1914 til Skive.

1914 - Danmark7830 - Brev - SK 1130

Lot: 298221

5 øre Fr. VIII på brevkort (Marienlyst, Helsingør) annulleret med svensk skibsstempel Från Danmark og sidestemplet Helsingborg d. 6.7.1910 til Åsumtorp, Sverige.

1910 - Danmark3000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Marienlyst, Helsingør) annulleret med svensk skibsstempel "Från Danmark" og sidestemplet Helsingborg d. 6.7.1910 til Åsumtorp, Sverige.
Lot: 298947