1944 - Danmark1000 - Brev - 246
5 øre Bølgelinie i fireblok på brev fra København d. 26.6.1944 til Göteborg, Sverige - ubekendt med stempel Göteborg Obeställb. Avd. d. 28.7.1944. Åbnet af dansk censur.
Lot: 301335
Lot: 301335
5 øre og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med udslebet stjernestempel STENUM og sidestemplet Brønderslev d. 1.4.1940 til København.
Lot: 298199
2 øre og 5 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med udslebet stjernestempel SKAADE og sidestemplet Aarhus d. 2.12.1929 til Vammen pr. Viborg.
Lot: 298212
5 øre Bølgelinie og 15 øre Landsbykirke på brev fra Maribo d. 25.5.1945 til Göteborg, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole stemplet (krone)/280/Danmark med signatur. Fuld indhold som bl.a. omtaler tilbageholdte breve fra 1944 som er modtaget efter befrielsen med indlagt meddelelse fra de svenske myndigheder.
Lot: 301342
50 øre Fr. IX helsags aerogram (fabr. 3) annulleret Det danske Kommando / * i Tyskland * d. 31.10.1951 til Edinburgh, Scotland. Uden meddelelse.
Lot: 301332
5 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med stjernestempel SKAVE og sidestemplet Holstebro d. 24.1.1916 til Volk Mølle St.
Lot: 298188
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 97-H) dateret Sanderødgaard og annulleret med bureaustempel Helsingør - Gilleleje T.2 d. 11.9.1930 til København.
Lot: 298902
55 øre, 1 kr. og 2 kr. Haakon på internationalt adressekort for pakke fra Langesund d. 28.11.1956 til Antwerpen, Belgien.
Lot: 301398
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med bureaustempel Skanderborg - Skjern T.936 d. 23.12.1907 til Landskrona, Sverige.
Lot: 298882
25 øre Postjubilæum på brev stemplet Botn i Ofoten d. 9.6.1947 til Trelleborg, Sverige.
Lot: 298892
15 øre helsagsbrevkort "Halvsålingskort" stemplet Konsmo d. 2.10.1941
Lot: 301391
3 øre Bølgelinie (2) på brevkort annulleret med stjernestempel RYGAARD og sidestemplet bureau Nyborg - Svendborg T.29 d. 18.7.1907 til Thurø pr. Svendborg.
Lot: 298145
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 73-H) annulleret med stjernestempel SELDE og sidestemplet Roslev d. 8.5.1924 til Randers.
Lot: 298226
80 øre Løve single på privat illustreret aerogram fra Sandnessjøen d. 26.9.1949 til Springfield, USA.
Lot: 301252
20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Gøtegjov pr. Thorshavn d. 22.12.1960 til Fuglefjord.
Lot: 301224
10 pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pfg. Fælles udg. annulleret Sonderburg **b d. 5.3.1920 til Kjøbenhavn.
Lot: 301361
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 97-H) annulleret med brotype IIIb Dronninglund d. 8.9.1930 til København.
Lot: 298890
Komplet sæt Thule udg. på Kap York Stationen Thule kuvert stemplet Thule Grønland d. 10.8.1936. Uadresseret.
Lot: 301362
Fortrykt postkvittering fra Randers Postkontor d. 28.6.1865 for pakke til Hamburg.
Lot: 301397
5 øre Våben på brevkort ca. 1904 annulleret "Fra Rønne" til København.
Lot: 298481
5 øre Chr. X på brevkort (Greve kirke) annulleret med stjernestempel GREVE og sidestemplet Taastrup d. 12.9.1914 til Vanløse.
Lot: 301315