5 øre Bølgelinie i fireblok på brev fra København d. 26.6.1944 til Göteborg, Sverige - ubekendt med stempel Göteborg Obeställb. Avd. d. 28.7.1944. Åbnet af dansk censur.

1944 - Danmark1000 - Brev - 246

Lot: 301335

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med udslebet stjernestempel STENUM og sidestemplet Brønderslev d. 1.4.1940 til København.

1940 - Danmark9735 - Brev - SK 1242

Lot: 298199

2 øre og 5 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med udslebet stjernestempel SKAADE og sidestemplet Aarhus d. 2.12.1929 til Vammen pr. Viborg.

1929 - Danmark8270 - Brev - SK 1146

Lot: 298212

5 øre Bølgelinie og 15 øre Landsbykirke på brev fra Maribo d. 25.5.1945 til Göteborg, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole stemplet (krone)/280/Danmark med signatur. Fuld indhold som bl.a. omtaler tilbageholdte breve fra 1944 som er modtaget efter befrielsen med indlagt meddelelse fra de svenske myndigheder.

1945 - Danmark4930 - Brev - 246, 286

Lot: 301342

50 øre Fr. IX helsags aerogram (fabr. 3) annulleret Det danske Kommando / * i Tyskland * d. 31.10.1951 til Edinburgh, Scotland. Uden meddelelse.

1951 - DanmarkBrev - AE 5

Lot: 301332

5 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med stjernestempel SKAVE og sidestemplet Holstebro d. 24.1.1916 til Volk Mølle St.

1916 - Danmark7500 - Brev - SK 1162

Lot: 298188

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 97-H) dateret Sanderødgaard og annulleret med bureaustempel Helsingør - Gilleleje T.2 d. 11.9.1930 til København.

1930 - Danmark3100 - Brev - EB 84

Lot: 298902

55 øre, 1 kr. og 2 kr. Haakon på internationalt adressekort for pakke fra Langesund d. 28.11.1956 til Antwerpen, Belgien.

1956 - NorgeBrev

Lot: 301398

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med bureaustempel Skanderborg - Skjern T.936 d. 23.12.1907 til Landskrona, Sverige.

1907 - Danmark8660 - Brev - 54

Lot: 298882

25 øre Postjubilæum på brev stemplet Botn i Ofoten d. 9.6.1947 til Trelleborg, Sverige.

1947 - NorgeBrev

Lot: 298892

15 øre helsagsbrevkort Halvsålingskort stemplet Konsmo d. 2.10.1941

1941 - NorgeBrev

15 øre helsagsbrevkort "Halvsålingskort" stemplet Konsmo d. 2.10.1941
Lot: 301391

3 øre Bølgelinie (2) på brevkort annulleret med stjernestempel RYGAARD og sidestemplet bureau Nyborg - Svendborg T.29 d. 18.7.1907 til Thurø pr. Svendborg.

1907 - Danmark5873 - Brev - SK 1064

Lot: 298145

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 73-H) annulleret med stjernestempel SELDE og sidestemplet Roslev d. 8.5.1924 til Randers.

1924 - Danmark7870 - Brev - SK 1123

Lot: 298226

80 øre Løve single på privat illustreret aerogram fra Sandnessjøen d. 26.9.1949 til Springfield, USA.

1949 - NorgeBrev

Lot: 301252

20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Gøtegjov pr. Thorshavn d. 22.12.1960 til Fuglefjord.

1960 - Færøerne3800 - Brev - 320

Lot: 301224

10 pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pfg. Fælles udg. annulleret Sonderburg **b d. 5.3.1920 til Kjøbenhavn.

1920 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 179.18

Lot: 301361

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 97-H) annulleret med brotype IIIb Dronninglund d. 8.9.1930 til København.

1930 - Danmark9330 - Brev - EB 84

Lot: 298890

Komplet sæt Thule udg. på Kap York Stationen Thule kuvert stemplet Thule Grønland d. 10.8.1936. Uadresseret.

1936 - Grønland3970 - Brev - 1-5

Lot: 301362

Fortrykt postkvittering fra Randers Postkontor d. 28.6.1865 for pakke til Hamburg.

1865 - Danmark8900 - Brev

Lot: 301397

5 øre Våben på brevkort ca. 1904 annulleret Fra Rønne til København.

1904 - Danmark3700 - Brev - 34C

5 øre Våben på brevkort ca. 1904 annulleret "Fra Rønne" til København.
Lot: 298481

5 øre Chr. X på brevkort (Greve kirke) annulleret med stjernestempel GREVE og sidestemplet Taastrup d. 12.9.1914 til Vanløse.

1914 - Danmark2670 - Brev - SK 0420

Lot: 301315