1982 - Danmark8800 - Brev - 753
14 kr. Rigsvåben single på ekspresbrev fra Viborg d. 16.9.1982 til Charlottenlund.
Lot: 298385
Lot: 298385
Rød feltpostmærkat på bagsiden af feltpostbrev stemplet Kenttäposti Konttori N.2 d. 28.2.1944 til Gammalby. Fra soldat ved KpK2/5172 (= III AKE).
Lot: 301387
Ufrankeret tjenestebrev med Julemærke 1923 fra Ise d. 21.12.1923 til Varteig.
Lot: 301281
5 øre og 5 øre med privat tiltryk "Frimærkeklubben Damsø 1941-1991" i fireblok og 200 øre Bølgelinie (2) på brev med Julemærke 1927 nytryk stemplet Nordsjællands Postcenter d. 6.11.1992 til Brønshøj.
Lot: 298916
60 cts. blandingsfrankeret brev fra Forsvarsministeriet i Burgos d. 23.3.1939 til Glarus, Schweiz. Lokal spansk censur fra Burgos.
Lot: 298974
6 pfg. Hitler på kvittering for modtagelse af "Liebesgaben"-pakke fra diplomat ved ambassaden i Rom stemplet Fürstenzell d. 11.11.1942 til Schilessfach 1240, Hamburg.
Lot: 301365
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel TVERSTED til Hjørring.
Lot: 298076
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 106-H) annulleret med brotype IIIc Sæby d. 7.7.1933 til København.
Lot: 301263
5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort (Hornviken-Nordkap med skibe) fra Dyssekilde d. 23.7.1930 til postlagend (poste restante) i Galtür, Østrig. Retur med 2-sproget etiket "Nicht behoben" via Returpostkontoret.
Lot: 301336
5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIb Søllested d. 14.7.1918 til Kolding.
Lot: 301262
20 øre 1000 års udg. og Danske Baptisters Kongo Mission Julemærke 1959 på julekort fra Gudhjem d. 23.12.1959 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 298936
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort dateret d. 29.2.1908 (skuddag) annulleret med stjernestempel STAUNSTRUP til Præstø.
Lot: 298162
5 øre Posthorn i parstykke på brev fra Baasmoen d. 29.3.1903 til Trondhjem.
Lot: 301248
4 øre og 8 øre (par) Tofarvet på brev fra Svendborg d. 27.7.1885 til Sønderborg på Als.
Lot: 301355
20 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel SKYUM og sidestemplet Hørdum d. 15.2.1942 til København.
Lot: 298177
15 øre DSB Jubilæum og Julemærke 1947 på julekort annulleret med bureaustempel København - Helsingborg T.435 d. 23.12.1947 til Bolmen, Sverige.
Lot: 298928
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel SERRITSLEV og sidestemplet Brønderslev d. 8.4.1940 til København.
Lot: 298223
10 øre Bølgelinie i parstykke på norsk brevkort (Oslo, Frognersæteren) dateret S/S "Frederik VIII" og annulleret med norsk stempel i Kristiansand S. d. 30.4.1935 med sidestempel "Paquebot" til Seattle, USA.
Lot: 301338
5 øre Chr. IX på brevkort (Klostergade, Maribo) annulleret med stjernestempel RYDE og sidestemplet bureau Nykjøbing - Nakskov T.7 d. 11.9.1906 til Åbo Hook, Sverige.
Lot: 298918
Bevis som Uddannet Samarit fra Det Røde Kors Aalborg Amts Afdeling d. 3.3.1927
Lot: 301233
15 øre helsagsbrevkort "Halvsålingskort" stemplet Konsmo d. 12.1.1945.
Lot: 301390