14 kr. Rigsvåben single på ekspresbrev fra Viborg d. 16.9.1982 til Charlottenlund.

1982 - Danmark8800 - Brev - 753

Lot: 298385

Rød feltpostmærkat på bagsiden af feltpostbrev stemplet Kenttäposti Konttori N.2 d. 28.2.1944 til Gammalby. Fra soldat ved KpK2/5172 (= III AKE).

1944 - FinlandBrev

Lot: 301387

Ufrankeret tjenestebrev med Julemærke 1923 fra Ise d. 21.12.1923 til Varteig.

1923 - NorgeBrev

Lot: 301281

5 øre og 5 øre med privat tiltryk Frimærkeklubben Damsø 1941-1991 i fireblok og 200 øre Bølgelinie (2) på brev med Julemærke 1927 nytryk stemplet Nordsjællands Postcenter d. 6.11.1992 til Brønshøj.

1992 - DanmarkBrev - 943, 772

5 øre og 5 øre med privat tiltryk "Frimærkeklubben Damsø 1941-1991" i fireblok og 200 øre Bølgelinie (2) på brev med Julemærke 1927 nytryk stemplet Nordsjællands Postcenter d. 6.11.1992 til Brønshøj.
Lot: 298916

60 cts. blandingsfrankeret brev fra Forsvarsministeriet i Burgos d. 23.3.1939 til Glarus, Schweiz. Lokal spansk censur fra Burgos.

1939 - SpanienBrev

Lot: 298974

6 pfg. Hitler på kvittering for modtagelse af Liebesgaben-pakke fra diplomat ved ambassaden i Rom stemplet Fürstenzell d. 11.11.1942 til Schilessfach 1240, Hamburg.

1942 - TysklandBrev

6 pfg. Hitler på kvittering for modtagelse af "Liebesgaben"-pakke fra diplomat ved ambassaden i Rom stemplet Fürstenzell d. 11.11.1942 til Schilessfach 1240, Hamburg.
Lot: 301365

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel TVERSTED til Hjørring.

Danmark9882 - Brev - SK 1415

Lot: 298076

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 106-H) annulleret med brotype IIIc Sæby d. 7.7.1933 til København.

1933 - Danmark9300 - Brev - EB 84

Lot: 301263

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort (Hornviken-Nordkap med skibe) fra Dyssekilde d. 23.7.1930 til postlagend (poste restante) i Galtür, Østrig. Retur med 2-sproget etiket Nicht behoben via Returpostkontoret.

1930 - Danmark3380 - Brev - 122, 124

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort (Hornviken-Nordkap med skibe) fra Dyssekilde d. 23.7.1930 til postlagend (poste restante) i Galtür, Østrig. Retur med 2-sproget etiket "Nicht behoben" via Returpostkontoret.
Lot: 301336

5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIb Søllested d. 14.7.1918 til Kolding.

1918 - Danmark4920 - Brev - EB 36

Lot: 301262

20 øre 1000 års udg. og Danske Baptisters Kongo Mission Julemærke 1959 på julekort fra Gudhjem d. 23.12.1959 til Helsingborg, Sverige.

1959 - Danmark3760 - Brev - 348

Lot: 298936

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort dateret d. 29.2.1908 (skuddag) annulleret med stjernestempel STAUNSTRUP til Præstø.

1908 - Danmark4683 - Brev - SK 1224

Lot: 298162

5 øre Posthorn i parstykke på brev fra Baasmoen d. 29.3.1903 til Trondhjem.

1903 - NorgeBrev

Lot: 301248

4 øre og 8 øre (par) Tofarvet på brev fra Svendborg d. 27.7.1885 til Sønderborg på Als.

1885 - Danmark5700 - Brev - 23, 25

Lot: 301355

20 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel SKYUM og sidestemplet Hørdum d. 15.2.1942 til København.

1942 - Danmark7753 - Brev - SK 1193

Lot: 298177

15 øre DSB Jubilæum og Julemærke 1947 på julekort annulleret med bureaustempel København - Helsingborg T.435 d. 23.12.1947 til Bolmen, Sverige.

1947 - Danmark1000 - Brev - 302

Lot: 298928

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel SERRITSLEV og sidestemplet Brønderslev d. 8.4.1940 til København.

1940 - Danmark9732 - Brev - SK 1128

Lot: 298223

10 øre Bølgelinie i parstykke på norsk brevkort (Oslo, Frognersæteren) dateret S/S Frederik VIII og annulleret med norsk stempel i Kristiansand S. d. 30.4.1935 med sidestempel Paquebot til Seattle, USA.

1935 - DanmarkBrev - 202

10 øre Bølgelinie i parstykke på norsk brevkort (Oslo, Frognersæteren) dateret S/S "Frederik VIII" og annulleret med norsk stempel i Kristiansand S. d. 30.4.1935 med sidestempel "Paquebot" til Seattle, USA.
Lot: 301338

5 øre Chr. IX på brevkort (Klostergade, Maribo) annulleret med stjernestempel RYDE og sidestemplet bureau Nykjøbing - Nakskov T.7 d. 11.9.1906 til Åbo Hook, Sverige.

1906 - Danmark4930 - Brev - SK 1062

Lot: 298918

Bevis som Uddannet Samarit fra Det Røde Kors Aalborg Amts Afdeling d. 3.3.1927

1927 - Danmark9000 - Diverse

Lot: 301233

15 øre helsagsbrevkort Halvsålingskort stemplet Konsmo d. 12.1.1945.

1945 - NorgeBrev

15 øre helsagsbrevkort "Halvsålingskort" stemplet Konsmo d. 12.1.1945.
Lot: 301390