1970 - Grønland3972 - Brevstykke - 1
1 øre Chr. X på klip annulleret med brotype stempel Nord d. 18.12.1970 og sidestemplet (krone) Nord Telestation.
Lot: 301270
Lot: 301270
40 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 207) annulleret med brotype IId Tranebjerg Samsø d. 12.7.1966 til Femmøller.
Lot: 301266
40 øre Chr. X på "5 grams"-brev annulleret med TMS "Støt F.N.-Hjælpen Postgiro Nr. 17"/København OMK 16 d. 11.11.1948 til New Haven, USA.
Lot: 301350
4 sk. Tofarvet 10. tryk på brev annulleret med lapidar Ringsted JB.P. d. 29.3.1874 til Kjøbenhavn.
Lot: 301354
7 øre Bølgelinie med perfin "DDPA" på fortrykt tryksagskort fra Det danske Petroleums A/S i København d. 9.6.1927 til Brædstrup.
Lot: 301357
DANCON/UNPROFOR "Free Mail Service" frankostempel d. 7.11.1994 på fortrykt luftpostkuvert til Vesborg Fyr på Samsø. Sendt fra dansk FN-soldat ved DANBAT/UNPROFOR Feltpost 20/Kroatien.
Lot: 301227
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1929 på julekort fra København d. 21.12.1929 til Munke-Ljungby, Sverige.
Lot: 298880
5 øre og 10 øre (par) Bølgelinie på værdibrev fra Sæby d. 30.12.1912 til København.
Lot: 301204
Illustreret brevpapir med kort over St. Thomas fra Den Dansk-Vestindiske Nationalbank dateret d. 25.3.1914.
Lot: 301242
10 øre Bølgelinie på brevkort (Udsigt over Snoghøj og Lillebælt) annulleret med udslebet stjernestempel SNOGHØJ og sidestemplet brotype IIId Fredericia *** d. 4.11.1931 til Bodafors, Sverige.
Lot: 298169
5 øre Bølgelinie på brevkort fra København annulleret Rønne d. 1.10.1913 og sidestemplet "Fra Kjøbenhavn" til Nexø.
Lot: 298497