1931 - NorgeBrev
20 øre og 30 øre Løve på skibsbrev fra Stavanger annulleret med tysk skibsstempel "Schiffsbrief / Paquebot über Hamburg" og sidestemplet Hamburg d. 21.8.1931 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 301472
Lot: 301472
16 sk. 1857 udg. grå med fuld rand single på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn d. 19.12.1861 via Malmö d. 20.12.1861 til Lund, Sverige. Attest Nielsen. AFA: 9000
Lot: 301540
5 øre Bølgelinie og 15 øre Chr. X fra Maribo d. 5.6.1945 til Göteborg, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole stemplet (krone)/396/Danmark.
Lot: 301341
Ufrankeret feltpostbrev uden datering fra sanitets oversergent ved KpK1/7744 (= Kenttäsairaalat 38 / Feltlazaret 38) med violet stempel "Fältpost F" til Stockholm, Sverige. Åbnet af finsk censur.
Lot: 301384
5 øre Fr. VIII på brevkort (Faaborg, stranden ved ny Dyreborg) annulleret med stjernestempel YDING og sidestemplet Skanderborg d. 2.7.1909 til Aarhus.
Lot: 301323
10 øre og 20 øre (3) Chr. X på 70 øre frankeret ekspresbrev fra Randers JB.P.E. d. 14.8.1920 til København.
Lot: 301524
5 øre Posthorn (2) på brevkort (Langbryggen, Arendal) annulleret med engelsk stempel Tyne Docks d. 21.1.1910 og sidestemplet "Ship Letter Tyne Docks B.O." og Paquebot til East Orange, USA.
Lot: 301464
40+10 øre provisorisk helsags aerogram (fabr. 2) fra København d. 10.8.1951 til Firenze, Italien.
Lot: 301462
3 pfg. Germania på tryksag (Bellsund, Spitzbergen) med telegramhilsen fra dampskibet S/S "Victoria Luise" ved Spitzbergen på Hamburg-Amerika Linie Nordlandfahrt stemplet Hamburg d. 14.3.1912 til Wien, Østrig.
Lot: 301484
"Interneret Brev Postforsendelse / Østrigerlejr Tarp/Esbjerg 1946 / Portofrit i Danmark" mærkat på flygtningebrev stemplet Esbjerg d. 23.4.1946 til Esbjerg.
Lot: 301515
7 øre Posthorn på tryksagskort fra Oslo annulleret med engelsk stempel Newcastle on Tyne d. 3.10.1938 og sidestemplet "Paquebot" til London, England. Fold.
Lot: 301465
Engelsk 1½d George V på brevkort (Dampskib ved Nordkap) annulleret med norsk stempel i Trondhjem d. 15.6.1922 og sidestemplet "Paquebot" til Overbrook, USA.
Lot: 301469
5 øre Bølgelinie (5) på fortrykt kuvert fra Tingakrossur (Færøsk avis) annulleret med norsk maskinstempel i Bergen d. 1.8.1932 og sidestemplet Paquebot til Oslo.
Lot: 301496
8 øre Tofarvet i parstykke på pakkefølgebrev annulleret med nr.stempel "78" og sidestemplet lapidar Vordingborg d. 22.6.18xx til Sorø.
Lot: 301532
Ufrankeret fältpostbrev stemplet Kenttäpostikonttori No. 4 d. 9.10.1941 til Eksjö, Sverige. Violet stempel: Fältpost F. Fra svensk frivillig soldat i KpK4/7942 = E/Ruots.vap.eht.P (Stab det svenske frivillige korps). Åbnet af finsk censur.
Lot: 301383
15 pfg. Hindenburg på brevkort (Bergen, Norge) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Schiffspost MS Monte Rosa Nordland-Reise d. 24.7.1938 og norsk stempel Kopervik d. 25.7.1938 og Paquebot til Berlin, Tyskland.
Lot: 301485
Ufrankeret anbefalet feltpostbrev stemplet Feldpost 765 d. 18.10.1943 til Oslo. Briefstempel fra Feldpost 42533 = Feldpostamt 930 i Alta med taktisk nr. "765".
Lot: 298985
45 øre Chr. X single på lokalt anbefalet brev i København d. 7.7.1947 til Valby.
Lot: 301519
20+10 øre Røde Kors provisorium single på brev annulleret med bureaustempel Langaa - Struer T.1021 d. 13.4.1922 til Randers.
Lot: 301522
20 øre Frimærkejubilæum i vandret 3-stribe på fortrykt kuvert fra Park Hotel sendt som ekspres fra Odense d. 4.9.19262 til Aarhus.
Lot: 301520
1836. Privatbefordret foldebrev påskrevet "Betalt" og indhold dateret Odense d. 19.7.1836 til Nyborg.
Lot: 301539