1952 - Danmark1000 - Brev - 311, 330
45 øre Chr. X og 50 øre Ørsted (7) på postopkrævnings-adressekort fra København d. 3.1.1952 til Kutdligssat, Grønland.
Lot: 301528
Lot: 301528
3 øre helsagsbrevkort med privat tiltryk "Sparta" (Idrætsforeningen Sparta) sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 13.4.1911.
Lot: 301509
20 øre Chr. X (2) på søndagsbrev fra København d. 4.6.1944 til Odense. Påsat meddelelse F.7 (8-41 A8) vedr. brevet sendt for sent til udbringning søndag.
Lot: 301516
8 øre helsags korrespondancekort annulleret med lapidar Karrebæksminde d. 20.2.1899 til Næstved.
Lot: 301447
4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "228" og sidestemplet lapidar Aalborg J.B.P. d. 18.8.1871 via Aarhuus til Kjøbenhavn. Meddelelse vedr. gods sendt med dampskibet "Dania". Slidt kort med svage hjørner.
Lot: 301426
4 øre helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "65" og sidestemplet lapidar Slagelse d. 2.3.1884 til Østerstillinge. Adviskort fra "Slagelse Vareexpedition".
Lot: 301430
7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 52-M) med Sønderjydsk Fond mærkat dateret 21.12.1919 og sendt lokalt i Kjøbenhavn.
Lot: 301508
8 øre helsagskuvert opfrankeret med 4 øre og 8 øre Tofarvet annulleret med lapidar Kjøbenhavn K. d. 25.1.1895 til Davos, Schweiz.
Lot: 301538
50 øre Fr. IX og Julemærke 1971 på julekort fra Hørsholm d. 17.12.1971 til Jönköping, Sverige. Omadresseret med overstreget svensk returstempel.
Lot: 298937
10 øre Bølgelinie på brev annulleret med brotype IIb Vejen d. 18.6.1914 til Folketingsmand Etatsråd Hammerich i København - eftersendt til "Nordisk Interparlamentarisk Kongres" i Christiania, Norge.
Lot: 301529
7 øre Chr. X single på fortrykt kuvert fra "American Red Cross / Kjøbenhavn" sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 23.8.1919.
Lot: 301343
30 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på ekspresbrev fra Frederikshavn d. 17.11.1952 til Gudhjem, Bornholm.
Lot: 298371
40 øre Chr. X med perfin "H.A.F." på firmakuvert fra Haderslev Amts Folkebank i Haderslev d. 18.4.1923 til Flensburg, Tyskland.
Lot: 301537
30 cts. på brevkort fra San Sebastian d. 8.4.1937 til Köln, Tyskland. Lokal spansk censur fra San Sebastian.
Lot: 301327
5 øre Chr. X på julekort (1918) annulleret med stjernestempel SEJLING til Hjallerup.
Lot: 298230
30 øre Fr. IX på luftpostbrev fra Aulum d. 2.8.1958 til dansk FN-soldat ved DANOR Bn. Coy Hq. UNEF.
Lot: 301518
5 øre Posthorn på Poshavet brevkort annulleret Polhavet d. 13.9.1918 og igen Polhavet d. 4.8.1924 til Skive, Danmark.
Lot: 298987
A.P.B. (Aalborg Privatbaner) Telegram kuvert - formular Nr. 120 - modtaget på jernbanestationen i Dybvad til Flauenskjold. Indeholder telegramformular Form. Nr. 119 med meddelelse fra København d. 6.5.1924.
Lot: 301543
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel RANUM og sidestemplet Hobro - Løgstør T.1128 d. 5.4.1907 til Guldborg L. pr. Nørre-Alslev.
Lot: 298151
4 øre helsagskuvert anvendt som tryksag med lapidar Tranekjær d. 4.4.18xx til Botofte pr. Tranekjær.
Lot: 301439
Skrivelse med ovalt privat jernbanestempel Glyngøre D.S.B. - J.F. d. 4.5.1920.
Lot: 301236