45 øre Chr. X og 50 øre Ørsted (7) på postopkrævnings-adressekort fra København d. 3.1.1952 til Kutdligssat, Grønland.

1952 - Danmark1000 - Brev - 311, 330

Lot: 301528

3 øre helsagsbrevkort med privat tiltryk Sparta (Idrætsforeningen Sparta) sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 13.4.1911.

1911 - Danmark1000 - Brev - EB 26

3 øre helsagsbrevkort med privat tiltryk "Sparta" (Idrætsforeningen Sparta) sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 13.4.1911.
Lot: 301509

20 øre Chr. X (2) på søndagsbrev fra København d. 4.6.1944 til Odense. Påsat meddelelse F.7 (8-41 A8) vedr. brevet sendt for sent til udbringning søndag.

1944 - Danmark1000 - Brev - 276

Lot: 301516

8 øre helsags korrespondancekort annulleret med lapidar Karrebæksminde d. 20.2.1899 til Næstved.

1899 - Danmark4736 - Brev - KK 8

Lot: 301447

4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel 228 og sidestemplet lapidar Aalborg J.B.P. d. 18.8.1871 via Aarhuus til Kjøbenhavn. Meddelelse vedr. gods sendt med dampskibet Dania. Slidt kort med svage hjørner.

1871 - Danmark9000 - Brev - EB 2

4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "228" og sidestemplet lapidar Aalborg J.B.P. d. 18.8.1871 via Aarhuus til Kjøbenhavn. Meddelelse vedr. gods sendt med dampskibet "Dania". Slidt kort med svage hjørner.
Lot: 301426

4 øre helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel 65 og sidestemplet lapidar Slagelse d. 2.3.1884 til Østerstillinge. Adviskort fra Slagelse Vareexpedition.

1884 - Danmark4200 - Brev - EB 7

4 øre helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "65" og sidestemplet lapidar Slagelse d. 2.3.1884 til Østerstillinge. Adviskort fra "Slagelse Vareexpedition".
Lot: 301430

7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 52-M) med Sønderjydsk Fond mærkat dateret 21.12.1919 og sendt lokalt i Kjøbenhavn.

1919 - Danmark1000 - Brev - EB 42

Lot: 301508

8 øre helsagskuvert opfrankeret med 4 øre og 8 øre Tofarvet annulleret med lapidar Kjøbenhavn K. d. 25.1.1895 til Davos, Schweiz.

1895 - Danmark1000 - Brev - KV 17, 23, 25

Lot: 301538

50 øre Fr. IX og Julemærke 1971 på julekort fra Hørsholm d. 17.12.1971 til Jönköping, Sverige. Omadresseret med overstreget svensk returstempel.

1971 - Danmark2970 - Brev - 460

Lot: 298937

10 øre Bølgelinie på brev annulleret med brotype IIb Vejen d. 18.6.1914 til Folketingsmand Etatsråd Hammerich i København - eftersendt til Nordisk Interparlamentarisk Kongres i Christiania, Norge.

1914 - Danmark6600 - Brev - 65

10 øre Bølgelinie på brev annulleret med brotype IIb Vejen d. 18.6.1914 til Folketingsmand Etatsråd Hammerich i København - eftersendt til "Nordisk Interparlamentarisk Kongres" i Christiania, Norge.
Lot: 301529

7 øre Chr. X single på fortrykt kuvert fra American Red Cross / Kjøbenhavn sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 23.8.1919.

1919 - Danmark1000 - Brev - 98

7 øre Chr. X single på fortrykt kuvert fra "American Red Cross / Kjøbenhavn" sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 23.8.1919.
Lot: 301343

30 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på ekspresbrev fra Frederikshavn d. 17.11.1952 til Gudhjem, Bornholm.

1952 - Danmark9900 - Brev - 293, 337

Lot: 298371

40 øre Chr. X med perfin H.A.F. på firmakuvert fra Haderslev Amts Folkebank i Haderslev d. 18.4.1923 til Flensburg, Tyskland.

1923 - Danmark6100 - Brev - Perf. H11

40 øre Chr. X med perfin "H.A.F." på firmakuvert fra Haderslev Amts Folkebank i Haderslev d. 18.4.1923 til Flensburg, Tyskland.
Lot: 301537

30 cts. på brevkort fra San Sebastian d. 8.4.1937 til Köln, Tyskland. Lokal spansk censur fra San Sebastian.

1937 - SpanienBrev

Lot: 301327

5 øre Chr. X på julekort (1918) annulleret med stjernestempel SEJLING til Hjallerup.

1918 - Danmark8600 - Brev - SK 1118

Lot: 298230

30 øre Fr. IX på luftpostbrev fra Aulum d. 2.8.1958 til dansk FN-soldat ved DANOR Bn. Coy Hq. UNEF.

1958 - Danmark7490 - Brev - 337

Lot: 301518

5 øre Posthorn på Poshavet brevkort annulleret Polhavet d. 13.9.1918 og igen Polhavet d. 4.8.1924 til Skive, Danmark.

1918 - Norge7800 - Brev

Lot: 298987

A.P.B. (Aalborg Privatbaner) Telegram kuvert - formular Nr. 120 - modtaget på jernbanestationen i Dybvad til Flauenskjold. Indeholder telegramformular Form. Nr. 119 med meddelelse fra København d. 6.5.1924.

1924 - Danmark9352 - Brev

Lot: 301543

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel RANUM og sidestemplet Hobro - Løgstør T.1128 d. 5.4.1907 til Guldborg L. pr. Nørre-Alslev.

1907 - Danmark9681 - Brev - SK 1032

Lot: 298151

4 øre helsagskuvert anvendt som tryksag med lapidar Tranekjær d. 4.4.18xx til Botofte pr. Tranekjær.

Danmark5953 - Brev - KV 15a

Lot: 301439

Skrivelse med ovalt privat jernbanestempel Glyngøre D.S.B. - J.F. d. 4.5.1920.

1920 - Danmark7883 - Brev

Lot: 301236