1935 - Danmark4532 - Brev - EB 86
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 113) dateret Gislinge og annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Kallundborg T.174 d. 9.5.1935 til København.
Lot: 301409
Lot: 301409
Consolidated Model 29 Patrol Bomber fra US Navy. U/No.
Lot: 298867
Ved Køge Bro. Stenders no. 1?545.
Lot: 302264
Fredensborg. Frederik den IV og Hotel Store Kro. Stenders no. 6601.
Lot: 302258
Øster Færge, Orø. Asvenda A/S no. 3002.
Lot: 301650
Charlottenlund. Nedgangen til stranden. Alex Vincents no. 3202.
Lot: 302261
3 cents Byrd Antarctic Expedition II udg. på brev annulleret med maskinstempel Little America Antarcita d. 30.1.1935 via San Francisco til New York, USA. På bagsiden ekspeditionsstempel.
Lot: 301725
20/5 øre Provisorium på fortrykt kuvert fra Trangisvaag annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 15.1.1941 til Thorshavn.
Lot: 301736
(Johs. Koch?): 3 postkort fra den nye nordisk - Europæiske højskole i Snogjøj ved Lillebæltsbroen, der åbner 1 Maj 1958. DI, CI, BI no. 21938.
Lot: 302318
10 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort dateret Fredensbo annulleret med bureaustempel København - Kalundborg T.254 d. 15.8.1954 til Jönköping, Sverige.
Lot: 298885
Hilsen fra Helsingør. Banegaards -Vestibule. J. C. Borregaard no. 227.
Lot: 299762
Cape Town. Beach Hotel, Hout Bay. Valentine & Sons Publishing no. 500261.
Lot: 302041
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Tønballegaard) fra 1916 annulleret med stjernestempel SNAPTUN til Horsens.
Lot: 298174
Rikke Solberg, håndboldspiller. Det danske Landshold. Med autograf. Reklame for Albani. U/no.
Lot: 302046
Algeriet. Boulevard de la Republique et Square Bresson. Med sporvogne. Cad no. 37.
Lot: 302039
Ufrankeret luftpostbrev stemplet Organisation des Nations Unies au Congo d. 10.11.1962 til Nørresundby, Danmark. Sendt fra den danske kontingent kommandør Lt. Col. E. Lorensen ved HQ ONUC, BP 7248, Leopoldville, Congo.
Lot: 301228
"Gotland", M/S, i Visby på Gotland. Pressbyrån u/no.
Lot: 301649
Hellerup. Strandvejen med Sporvogn linie 4. Peter Alstrups no. 9128.
Lot: 302260
Hans Rudolf Schulze: Luftskibet "Hansa" i kamp med fjentlige flyvere
Lot: 298841
60 øre Chr. X single på retur indkasserings-postanvisning fra Hadsund d. 6.12.1925 til Assens pr. Mariager.
Lot: 301632
30 øre helsagskuvert (fabr. 75) annulleret med brotype IIc Laven d. 6.1.1954 til Ribe. Violet liniestempel: "LAVEN". Rift.
Lot: 301451