Hitler og Mussolini Die Geranten des Friedens. No. M10.

TysklandPostkort - Ubrugt

Hitler og Mussolini "Die Geranten des Friedens". No. M10.
Lot: 301311

35 øre Chr. X single på brev med postopkrævning fra Aalborg d. 27.7.1915 til Langeskovgaard pr. Stenstrup - ændret til pr. Sulsted.

1915 - Danmark9000 - Brev - 73

Lot: 301585

Skodsborg. Frederik VIII Villa og Badesanatorium. No. 274 nk.

1911 - Danmark2942 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 302278

40 øre Genforening single på brev fra København d. 12.10.1921 til Amsterdam, Holland.

1921 - Danmark1000 - Brev - 114

Lot: 301567

Estonia, S/S, Baltic America Line. Reklamekort.

DanmarkPostkort - Ubrugt

"Estonia", S/S, Baltic America Line. Reklamekort.
Lot: 301666

Ebeltoft med Præstegaarden. Ebeltoft Boghandel no. 29924.

Danmark8400 - Postkort - Ubrugt

Lot: 302219

1809. Napoleonskrigen. Kvittering fra Feldpost-Amt i Kiel dateret d. 7.8.1809 for flere breve fra Segeberg til militæradresser.

1809 - DanmarkBrev

Lot: 301744

Ufrankeret fortrykt luftpostkuvert stemplet United Nations d. 25.7.1993 til Ribe. Afd.stempel: DANPOSTAL / UNIKOM. Fra dansk FN-soldat i Kuwait.

1993 - Danmark6760 - Brev

Ufrankeret fortrykt luftpostkuvert stemplet United Nations d. 25.7.1993 til Ribe. Afd.stempel: "DANPOSTAL / UNIKOM". Fra dansk FN-soldat i Kuwait.
Lot: 301225

Sverige. Limhamn. Östra Hamngatan. Karl Ekberg u/no.

SverigePostkort - Brugt m. mærke

Lot: 299924

½d og 2½d George VI på brev fra London d. 3.1.1941 til Athen, Grækenland. Returneret med stempel No Service / Return to Sender da postforbindelsen er blevet afbrudt efter Grækenlands fald. Åbnet af britisk og egyptisk censur og noteret ankommet retur d. 17.11.1941.

1941 - EnglandBrev

½d og 2½d George VI på brev fra London d. 3.1.1941 til Athen, Grækenland. Returneret med stempel "No Service / Return to Sender" da postforbindelsen er blevet afbrudt efter Grækenlands fald. Åbnet af britisk og egyptisk censur og noteret ankommet retur d. 17.11.1941.
Lot: 301597

Lem Kirke. Stenders no. 6901.

Danmark8900 - Postkort - Ubrugt

Lem Kirke. Stenders no. 6901.
Lot: 302353

Frankrig. Rives. La Place du Marché. Chabert u/no.

FrankrigPostkort - Ubrugt

Lot: 302057

A. A: Nash: I'll count the hours till you return. Artistique series no. 1421.

1917 - EnglandPostkort - Brugt m. mærke

A. A: Nash: "I'll count the hours till you return". "Artistique" series no. 1421.
Lot: 302064

Aulum. Missionshotellet og Mølle. Aulum Boghandel no. 143 708 022.

Danmark7490 - Postkort - Ubrugt

Lot: 299148

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Ribe d. 23.7.1918 til Braunschweig, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.

1918 - Danmark6760 - Brev - 69

Lot: 301625

København. Løvegruppen statuen. Stenders no. 7503.

1908 - Danmark1000 - Postkort - Brugt m. mærke

København. "Løvegruppen" statuen. Stenders no. 7503.
Lot: 302151

Østkarelen. Komplet sæt Itä-Karjala udg. på anbefalet FDC stemplet Vieljärvi d. 1.11.1941 til Helsinki. Uden censur.

1941 - FinlandBrev

Lot: 301612

3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med brotype IIIb Østerlars d. 22.12.1916 til Gudhjem.

1916 - Danmark3752 - Brev - 79

Lot: 301718

8 øre helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel 91 og sidestemplet lapidar Silkeborg d. 12.12.1883 til Kjøbenhavn.

1883 - Danmark8600 - Brev - EB 8

8 øre helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "91" og sidestemplet lapidar Silkeborg d. 12.12.1883 til Kjøbenhavn.
Lot: 301423

Glædeligt Nytår 1909. Kalender. Stenders u/no.

1909 - DanmarkPostkort - Ubrugt

Lot: 302298

Frederiksund, Havnegade. Johs. Brorsens Forlag no. 6.

1924 - Danmark3600 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 299698