TysklandPostkort - Ubrugt
Hitler og Mussolini "Die Geranten des Friedens". No. M10.
Lot: 301311
Lot: 301311
35 øre Chr. X single på brev med postopkrævning fra Aalborg d. 27.7.1915 til Langeskovgaard pr. Stenstrup - ændret til pr. Sulsted.
Lot: 301585
Skodsborg. Frederik VIII Villa og Badesanatorium. No. 274 nk.
Lot: 302278
40 øre Genforening single på brev fra København d. 12.10.1921 til Amsterdam, Holland.
Lot: 301567
"Estonia", S/S, Baltic America Line. Reklamekort.
Lot: 301666
Ebeltoft med Præstegaarden. Ebeltoft Boghandel no. 29924.
Lot: 302219
1809. Napoleonskrigen. Kvittering fra Feldpost-Amt i Kiel dateret d. 7.8.1809 for flere breve fra Segeberg til militæradresser.
Lot: 301744
Ufrankeret fortrykt luftpostkuvert stemplet United Nations d. 25.7.1993 til Ribe. Afd.stempel: "DANPOSTAL / UNIKOM". Fra dansk FN-soldat i Kuwait.
Lot: 301225
Sverige. Limhamn. Östra Hamngatan. Karl Ekberg u/no.
Lot: 299924
½d og 2½d George VI på brev fra London d. 3.1.1941 til Athen, Grækenland. Returneret med stempel "No Service / Return to Sender" da postforbindelsen er blevet afbrudt efter Grækenlands fald. Åbnet af britisk og egyptisk censur og noteret ankommet retur d. 17.11.1941.
Lot: 301597
Lem Kirke. Stenders no. 6901.
Lot: 302353
Frankrig. Rives. La Place du Marché. Chabert u/no.
Lot: 302057
A. A: Nash: "I'll count the hours till you return". "Artistique" series no. 1421.
Lot: 302064
Aulum. Missionshotellet og Mølle. Aulum Boghandel no. 143 708 022.
Lot: 299148
10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Ribe d. 23.7.1918 til Braunschweig, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 301625
København. "Løvegruppen" statuen. Stenders no. 7503.
Lot: 302151
Østkarelen. Komplet sæt Itä-Karjala udg. på anbefalet FDC stemplet Vieljärvi d. 1.11.1941 til Helsinki. Uden censur.
Lot: 301612
3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med brotype IIIb Østerlars d. 22.12.1916 til Gudhjem.
Lot: 301718
8 øre helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "91" og sidestemplet lapidar Silkeborg d. 12.12.1883 til Kjøbenhavn.
Lot: 301423
Glædeligt Nytår 1909. Kalender. Stenders u/no.
Lot: 302298
Frederiksund, Havnegade. Johs. Brorsens Forlag no. 6.
Lot: 299698