Danmark3400 - Postkort - Ubrugt
Frederiksborg Slot. Kirken indvendig. Sk. B. & Kf. no. 1184.
Lot: 302274
Lot: 302274
3 øre helsagsbrevkort anvendt som adviskort fra Dampskibsexpeditør L. Thejll annulleret med lapidar Stege d. 2.7.1891 til Damsholte. Meddelelse om at der er med damperen er ankommen en kasse med en levende hund.
Lot: 301431
Bagsværd Kro. A. Jensen no. 6357. (Knæk).
Lot: 302241
A Temple Elephant, Ceylon. Frankeret med 2d Edward VII (3) fra Colombo 1912 til Aarhus, Danmark.
Lot: 301672
Rhodos. 50 c. (2) på luftpostbrev med militær afsender fra Rodi d. 31.8.1938 til Bolzano, Italien.
Lot: 301728
Norsk 90 øre Bibelselskab på skibsbrev annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 15.6.1967 og sidestemplet "Frá Noregi" til Hamburg, Tyskland.
Lot: 301468
Norge. Lillehammer set fra luften. Med bla. "Vignes Broen." Normanns Kunstforlag no. 13 / 386.
Lot: 302028
Brønderslev. Sindssygehospitalet. Stenders, Brønderslev no. 73 K.
Lot: 302333
Hindsgavl Skov. Peter Alstrups no. 611.
Lot: 302249
10 øre helsagsbrevkort annulleret med antiqua Kjøbenhavn Ø.B. d. 14.11. (1880?) til Hadersleben i Slesvig. Stemplet blev i 1880 benyttet ved Banegaardspostkontoret på kassepost fra Østerbro.
Lot: 301414
Erotisk postkort. "Nøgen kvinde poserer". Nytryk Stampa PR no. 297.
Lot: 302290
København. Amagertorv med Storkespringvandet. U/no.
Lot: 299736
Ufrankeret brevkort (Tordensskjolds Plads, Kristiania) dateret d. 24.11.1914 og stemplet London d. 17.12.1914 til Alphington, England. Sort stempel: “Received from H.M. Ships / No charge to be raised”. Mystisk britisk flådepost muligvis sendt fra Norge.
Lot: 301757
Odense. Ved Banegaarden. Flensborg Magasinet no. 3937.
Lot: 302099
25 cts., 50 cts. (2) og 5 cts. Alicante velgørenhed på luftpostbrev fra Alicante d. 20.3.1937 via Paris til København, Danmark. Åbnet af spansk censur. Lodret fold.
Lot: 301617
4 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddelelse vedr. Dampskibet "Jyden"s afgang annulleret med lapidar Randers d. 10.9.18xx til Kjellerup. Fold.
Lot: 301435
Varde, Lundevejen. Stenders no. 3137.
Lot: 302231
Kina. Shanghai - Chinese Tea House at Chinese City. T. Kishida & Co.
Lot: 302327
Italiensk Libia. 25 c. og 75 c. på luftpostbrev fra Bengazi d. 21.5.1937 til Napoli.
Lot: 301727
Kjøbenhavn. Dronning Louises Bro. Warburgs Kunstforlag no. 13.
Lot: 302172
"Aquitania", Cunard White Line. Tegnet af Sam J. M. Brown. No. 2792.
Lot: 301647