Frederiksborg Slot. Kirken indvendig. Sk. B. & Kf. no. 1184.

Danmark3400 - Postkort - Ubrugt

Lot: 302274

3 øre helsagsbrevkort anvendt som adviskort fra Dampskibsexpeditør L. Thejll annulleret med lapidar Stege d. 2.7.1891 til Damsholte. Meddelelse om at der er med damperen er ankommen en kasse med en levende hund.

1891 - Danmark4780 - Brev - EB 16

Lot: 301431

Bagsværd Kro. A. Jensen no. 6357. (Knæk).

Danmark2880 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 302241

A Temple Elephant, Ceylon. Frankeret med 2d Edward VII (3) fra Colombo 1912 til Aarhus, Danmark.

1912 - CeylonPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 301672

Rhodos. 50 c. (2) på luftpostbrev med militær afsender fra Rodi d. 31.8.1938 til Bolzano, Italien.

1938 - Italienske kolonierBrev

Lot: 301728

Norsk 90 øre Bibelselskab på skibsbrev annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 15.6.1967 og sidestemplet Frá Noregi til Hamburg, Tyskland.

1967 - IslandBrev

Norsk 90 øre Bibelselskab på skibsbrev annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 15.6.1967 og sidestemplet "Frá Noregi" til Hamburg, Tyskland.
Lot: 301468

Norge. Lillehammer set fra luften. Med bla. Vignes Broen. Normanns Kunstforlag no. 13 / 386.

1938 - NorgePostkort - Brugt m. mærke

Norge. Lillehammer set fra luften. Med bla. "Vignes Broen." Normanns Kunstforlag no. 13 / 386.
Lot: 302028

Brønderslev. Sindssygehospitalet. Stenders, Brønderslev no. 73 K.

Danmark9700 - Postkort - Ubrugt

Lot: 302333

Hindsgavl Skov. Peter Alstrups no. 611.

1907 - Danmark5500 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 302249

10 øre helsagsbrevkort annulleret med antiqua Kjøbenhavn Ø.B. d. 14.11. (1880?) til Hadersleben i Slesvig. Stemplet blev i 1880 benyttet ved Banegaardspostkontoret på kassepost fra Østerbro.

1880 - Danmark1000 - Brev - EB 10a

Lot: 301414

Erotisk postkort. Nøgen kvinde poserer. Nytryk Stampa PR no. 297.

DanmarkPostkort - Ubrugt

Erotisk postkort. "Nøgen kvinde poserer". Nytryk Stampa PR no. 297.
Lot: 302290

København. Amagertorv med Storkespringvandet. U/no.

Danmark1000 - Postkort - Ubrugt

Lot: 299736

Ufrankeret brevkort (Tordensskjolds Plads, Kristiania) dateret d. 24.11.1914 og stemplet London d. 17.12.1914 til Alphington, England. Sort stempel: “Received from H.M. Ships / No charge to be raised”. Mystisk britisk flådepost muligvis sendt fra Norge.

1914 - NorgeBrev

Lot: 301757

Odense. Ved Banegaarden. Flensborg Magasinet no. 3937.

1908 - Danmark5000 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 302099

25 cts., 50 cts. (2) og 5 cts. Alicante velgørenhed på luftpostbrev fra Alicante d. 20.3.1937 via Paris til København, Danmark. Åbnet af spansk censur. Lodret fold.

1937 - Spanien1000 - Brev

Lot: 301617

4 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddelelse vedr. Dampskibet Jydens afgang annulleret med lapidar Randers d. 10.9.18xx til Kjellerup. Fold.

Danmark8900 - Brev - EB 7

4 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddelelse vedr. Dampskibet "Jyden"s afgang annulleret med lapidar Randers d. 10.9.18xx til Kjellerup. Fold.
Lot: 301435

Varde, Lundevejen. Stenders no. 3137.

1906 - Danmark6800 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 302231

Kina. Shanghai - Chinese Tea House at Chinese City. T. Kishida & Co.

KinaPostkort - Ubrugt

Lot: 302327

Italiensk Libia. 25 c. og 75 c. på luftpostbrev fra Bengazi d. 21.5.1937 til Napoli.

Italienske kolonierBrev

Lot: 301727

Kjøbenhavn. Dronning Louises Bro. Warburgs Kunstforlag no. 13.

1903 - Danmark1000 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 302172

Aquitania, Cunard White Line. Tegnet af Sam J. M. Brown. No. 2792.

EnglandPostkort - Ubrugt

"Aquitania", Cunard White Line. Tegnet af Sam J. M. Brown. No. 2792.
Lot: 301647