8 øre Tofarvet på underfrankeret hjemmelavet brevkort (Gruss aus Nyborg med dampskibet Aurora) fra Nyborg d. 19.5.1899 til Sønderborg, Als. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og udtakseret i 25 pfg. tysk porto.

1899 - Danmark5800 - Brev - 25B

8 øre Tofarvet på underfrankeret hjemmelavet brevkort (Gruss aus Nyborg med dampskibet "Aurora") fra Nyborg d. 19.5.1899 til Sønderborg, Als. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og udtakseret i "25" pfg. tysk porto.
Lot: 301987

5 øre Chr. IX på brevkort (Stormflod ved Allinge) annulleret med stjernestempel SANDVIG og sidestemplet Allinge d. 16.8.1906 til Taastrup.

1906 - Danmark3785 - Brev - SK 1106

Lot: 301931

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 166) annulleret med brotype IIc Kølleregaard d. 12.4.1949 til Børkop.

1949 - Danmark3711 - Brev - EB 106

Lot: 301977

5 pfg. Germania på brevkort (Trøiborg) annulleret Wiesby (Kr. Tondern) d. 22.1.1914 til Frifeldt.

1914 - Slesvig6292 - Brev - DAKA 198.02

Lot: 301827

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med kombineret nr.stempel 181/Sjæll. JB.PB. d. 18.10.1869 via bureau Flensburg-Altona til Wien, Østrig. 8 sk. takst 1.5.1868-31.12.1874. Dr. Phil. Vilhelm Thomsen (1842-1927) var en fremstående dansk sprogforsker, æresborger i Randers. Modtog i 1912 Elefantordenen og blev derved den første borgerlige elefantridder i det 20. århundrede. Thomsen er berømt for banebrydende arbejder om tidlige kontakter mellem de germanske sprog og de østersøfinske sprog. I 1893 lykkedes det ham at tyde tyrkisksprogede Orkhon-indskrifter på to stenmonumenter i Mongoliet og fik dermed nøglen til det ældste tyrkiske skriftsprog. Skrifttegnene kaldes runer og sproget undertiden runetyrkisk, fordi skrifttegnene minder en del om de skandinaviske runer.

13 - DanmarkBrev - 1869

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med kombineret nr.stempel "181"/Sjæll. JB.PB. d. 18.10.1869 via bureau Flensburg-Altona til Wien, Østrig. 8 sk. takst 1.5.1868-31.12.1874. Dr. Phil. Vilhelm Thomsen (1842-1927) var en fremstående dansk sprogforsker, æresborger i Randers. Modtog i 1912 Elefantordenen og blev derved den første borgerlige elefantridder i det 20. århundrede. Thomsen er berømt for banebrydende arbejder om tidlige kontakter mellem de germanske sprog og de østersøfinske sprog. I 1893 lykkedes det ham at tyde tyrkisksprogede Orkhon-indskrifter på to stenmonumenter i Mongoliet og fik dermed nøglen til det ældste tyrkiske skriftsprog. Skrifttegnene kaldes runer og sproget undertiden runetyrkisk, fordi skrifttegnene minder en del om de skandinaviske runer.
Lot: 301872

Ufrankeret lokalbrev med godt brotype IIc Hellerup * d. 7.10.1929. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke stemplet brotype IIIi Hellerup d. 7.10.1929.

1929 - Danmark2900 - Brev - P 13

Lot: 301815

15 øre Karavel på underfrankeret brev fra Hammel d. 22.8.1940 sidestemplet Rutebilbrev til Hammel. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Hammel d. 22.8.1940.

1940 - Danmark8450 - Brev - 203, P 28

15 øre Karavel på underfrankeret brev fra Hammel d. 22.8.1940 sidestemplet "Rutebilbrev" til Hammel. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Hammel d. 22.8.1940.
Lot: 301922

5 øre Chr. IX på brevkort (Brøderup Højskole) annulleret med stjernestempel TAPPENØJE og sidestemplet bureau Præstø - Næstved T.1 d. 14.5.1906 til Ejby Hestehave pr. Kjøge.

1906 - Danmark4720 - Brev - SK 1352

Lot: 303002

15 øre Chr. IV Postjubilæum på brevkort  annulleret med bureaustempel Kolding - Hejlsminde T.3 d. 23.12.1924 til Strib.

1924 - Danmark6000 - Brev - 137

Lot: 301865

10 øre Fr. VIII på brevkort fra Esbjerg d. 25.2.1909 til elev ombord på skoleskibet Viking i Port Pirie, South Australia. God destination.

1909 - Danmark6700 - Brev - 55

10 øre Fr. VIII på brevkort fra Esbjerg d. 25.2.1909 til elev ombord på skoleskibet "Viking" i Port Pirie, South Australia. God destination.
Lot: 301914

1861. Ufrankeret tjenestebrev med indhold dateret Tyrstrup Præstegaard med antiqua Christiansfeld d. 28.6.1861 til Haderslev. Påskrevet 6 sk. porto.

1861 - Slesvig6070 - Brev - DAKA 33.07

1861. Ufrankeret tjenestebrev med indhold dateret Tyrstrup Præstegaard med antiqua Christiansfeld d. 28.6.1861 til Haderslev. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 301860

25 øre Kæmpehøj helsagsbrevkort (fabr. 139a) fra København d. 21.6.1945 til sømand c/o Messrs. Ellerman Wilson Line i Hull, England - eftersendt til dampskibet Tyr. Dansk efterkrigscensur (krone)/439/Danmark.

1945 - Danmark1000 - Brev - EB 101

25 øre Kæmpehøj helsagsbrevkort (fabr. 139a) fra København d. 21.6.1945 til sømand c/o Messrs. Ellerman Wilson Line i Hull, England - eftersendt til dampskibet "Tyr". Dansk efterkrigscensur (krone)/439/Danmark.
Lot: 301955

40 øre Chr. X med perfin W.H. på fortrykt firmakuvert fra Wilhelm Hansen Musik-Forlag sendt som anbefalet lokalbrev i Kjøbenhavn d. 22.8.1925 til komponist P. E. Lange-Müller. Eftersendt til Sofienberg pr. Rungsted og udtakseret i 10 øre enkeltporto med 10 øre Portomærke stemplet brotype IIIb Rungsted d. 24.8.1925.

1925 - Danmark1000 - Brev - Perf. W07

40 øre Chr. X med perfin "W.H." på fortrykt firmakuvert fra Wilhelm Hansen Musik-Forlag sendt som anbefalet lokalbrev i Kjøbenhavn d. 22.8.1925 til komponist P. E. Lange-Müller. Eftersendt til Sofienberg pr. Rungsted og udtakseret i 10 øre enkeltporto med 10 øre Portomærke stemplet brotype IIIb Rungsted d. 24.8.1925.
Lot: 301803

20 øre 1000 års udg. på brevkort annulleret med pr.-stempel Aarsdale pr. Svaneke d. 26.7.1956 til Jægerspris.

1956 - Danmark3740 - Brev - 353

Lot: 301970

1747. Francobrev med langt indhold dateret i Odense d. 2.7.1747 påskrevet Franco Haderslef til Grenaa pr. Aarhus. På bagsiden svært læselig besked til postmesteren i Grenaa.

1747 - Danmark5000 - Brev

1747. Francobrev med langt indhold dateret i Odense d. 2.7.1747 påskrevet "Franco Haderslef" til Grenaa pr. Aarhus. På bagsiden svært læselig besked til postmesteren i Grenaa.
Lot: 301876

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel SKADS og sidestemplet Esbjerg d. 25.5.1934 til København.

1934 - Danmark6700 - Brev - SK 1153

Lot: 298209

Post til søfolk ombord på skibe i udenrigsk fart. Lille postal brochure på 16 sider udgivet 1968.

1968 - DanmarkDiverse

"Post til søfolk ombord på skibe i udenrigsk fart". Lille postal brochure på 16 sider udgivet 1968.
Lot: 301930

1,50 kr. Rigsvåben på postanvisning stemplet Saltangara d. 27.2.1973 til Tórshavn.

1973 - Færøerne3850 - Brev - 405

Lot: 301959

5 øre Chr. X på underfrankeret lokalbrev i København d. 6.5.1921. Udtakseret i porto med 5 øre Chr. X Porto-provisorium i parstykke stemplet Kjøbenhavn d. 6.5.1921. Meget tidlig anvendelse af portomærke, som udkom d. 1.5.1921.

1921 - Danmark1000 - Brev - 68, P 2

Lot: 301936

3 pfg. Ciffer på tryksag med indhold annulleret med 1-ringsstempel Hammeleff d. 2.1.1899 til Glücksburg.

Slesvig6120 - Brev - DAKA

Lot: 301839

5 øre Posthorn på Korsbaand (tryksag) fra Bergen annulleret med tysk skibsstempel Schiffsbrief / Paquebot til Frankfurt, Tyskland. Arkivhul.

NorgeBrev

5 øre Posthorn på Korsbaand (tryksag) fra Bergen annulleret med tysk skibsstempel "Schiffsbrief / Paquebot" til Frankfurt, Tyskland. Arkivhul.
Lot: 301470