Brev med afrevet frimærke stemplet Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 29.8.1936 til Odense. Udtakseret i porto med 15/12 øre Portoprovisorium (2) stemplet Odense. Det rullende Postkontor var opstillet i Hornslet d. 29.8.1936.

1936 - Danmark8543 - Brev - P32

Lot: 301910

Ufrankeret feltpostbrevkort stemplet Rödding (Schleswig) d. 7.6.1915 til militæradresse i Lübeck.

1915 - Slesvig6630 - Brev - DAKA 142.04

Lot: 301832

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel DAMSHOLTE og sidestemplet brotype IIIc Stege d. 17.6.1935 til Lille Skensved.

1935 - Danmark4780 - Brev - SK 0229

Lot: 303001

Rejs med Rutebaad til Jylland. DFDS reklamefolder med fartplan og prisliste for sommeren 1934.

1934 - DanmarkDiverse

"Rejs med Rutebaad til Jylland". DFDS reklamefolder med fartplan og prisliste for sommeren 1934.
Lot: 301951

Aliens' Order 1920 - dansk/engelsk DFDS formular K.477.2.39 10000 Form. Nr. 11.a. benyttet ved indrejse i England.

DanmarkDiverse

"Aliens' Order 1920" - dansk/engelsk DFDS formular K.477.2.39 10000 Form. Nr. 11.a. benyttet ved indrejse i England.
Lot: 301961

20 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med stjernestempel VANG og sidestemplet Hasle d. 13.6.1922 til Bad Oeynhausen, Tyskland.

1922 - Danmark3790 - Brev - SK 1472

Lot: 301916

10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på søndagsbrev annulleret med bureaustempel Skanderborg - Skjern T.997 d. 8.10.1932 til København.

1932 - Danmark8600 - Brev - 169, 185

Lot: 298626

10 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel STORE BRØNDUM og sidestemplet Skjørping d. 6.4.1920 til Pandrup.

1920 - Danmark9520 - Brev - SK 1253

Lot: 303003

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 92-H) annulleret med brotype IIb Fynshav d. 30.7.1929 til København.

1929 - Slesvig6450 - Brev - DAKA 50.02

Lot: 301858

5 øre Chr. X på brevkort (Interiør fra Østerlars kirke) annulleret med brotype IIIb Sandvig d. 21.7.1917 og sidestemplet med privat stempel Hotel Hammershus / Bornholm / Math. Schou til Hellebæk.

1917 - Danmark3785 - Brev - 68

5 øre Chr. X på brevkort (Interiør fra Østerlars kirke) annulleret med brotype IIIb Sandvig d. 21.7.1917 og sidestemplet med privat stempel "Hotel Hammershus / Bornholm / Math. Schou" til Hellebæk.
Lot: 301974

10 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 163) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie dateret d. 8.10.1948 annulleret med udslebet stjernestempel SELDE og sidestemplet Roslev til Bjerringbro.

1948 - Danmark7870 - Brev - SK 1124

Lot: 298225

Fransk samlekort med Islandsk 10 aur og postbud på ski. Kortet påtrykt Groenland (Grønland) og med Dannebrog. Reklame for Brabantia margarine. 4½x7 cm.

IslandDiverse

Fransk samlekort med Islandsk 10 aur og postbud på ski. Kortet påtrykt "Groenland" (Grønland) og med Dannebrog. Reklame for Brabantia margarine. 4½x7 cm.
Lot: 303008

Tysk 6 pfg. Hindenburg (2) på underfrankeret brevkort annulleret med bureaustempel Frankfurt - Basel Z.995 d. 6.5.1934 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 5 øre og 7 øre Portomærke stemplet Kjøbenhavn d. 6.5.1934.

1934 - Danmark1000 - Brev - P 20, P 21

Lot: 301995

10 pfg. og 30 pfg. Germania på anbefalet brev stemplet Rinkenis (Kr. Apenrade) d. 18.12.1914 til det danske Generalkonsulat i Hamburg.

1914 - Slesvig6383 - Brev - DAKA 136.03

Lot: 301854

DFDS Menukort fra M/S Brasilien d. 10.11.1956.

1956 - DanmarkDiverse

DFDS Menukort fra M/S "Brasilien" d. 10.11.1956.
Lot: 301957

5 pfg. og 5 mk. Fælles udg. på anbefalet brev fra Sonderburg **c d. 31.1.1920 til København, Danmark.

1920 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 179.19

Lot: 301831

Fragtbrev for gods sendt med dampskibet S/S Aarhus fra København d. 30.10.1918 via Aarhus til Odder. På bagsiden ovalt jernbanestempel Odder H.H.J. (Hads-Ning Herreders Jernban) d. 1.11.1918.

1918 - Danmark1000 - Brev

Fragtbrev for gods sendt med dampskibet S/S "Aarhus" fra København d. 30.10.1918 via Aarhus til Odder. På bagsiden ovalt jernbanestempel Odder H.H.J. (Hads-Ning Herreders Jernban) d. 1.11.1918.
Lot: 301918

2 øre Bølgelinie, 5 øre Chr. X og 3 øre helsagsafklip på julekort fra Hedehusene d. 23.12.1919 til Viksø.

1919 - Danmark2640 - Brev - 78, 68

Lot: 301956

Radiobrev-formular fra Thorshavn Radiotelegraf d. 4.7.1954 til passager ombord på DFDS skibet Dr. Alexandrine via Thorshavn Radio.

1954 - Færøerne1000 - Brev

Radiobrev-formular fra Thorshavn Radiotelegraf d. 4.7.1954 til passager ombord på DFDS skibet "Dr. Alexandrine" via Thorshavn Radio.
Lot: 301950

Ufrankeret brev fra Holstebro d. 15.9.1961 til Ramme. Udtakseret i porto med 12 øre Portomærke i 5-stribe stemplet Ramme d. 16.9.1961.

1961 - Danmark7500 - Brev - P 35

Lot: 301967

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel AARSDALE og sidestemplet Svaneke d. 22.2.1940 til København.

1940 - Danmark3740 - Brev - SK 0053

Lot: 301979