20 øre Posthorn på foldebrev annulleret Feldpostkontor No. 1 d. 5.8.1906 til Bern, Schweiz.

1906 - NorgeBrev

Lot: 303138

15 øre helsagskuvert (fabr. Kl.-40) opfrankeret med 1 øre (6) og 2 øre (2) Bølgelinie annulleret med brotype IIIb Gudhjem d. 9.7.1927 til Dresden, Tyskland.

1927 - Danmark3760 - Brev - KV 43, 77, 78

Lot: 303172

3 øre lokalt helsagsbrevkort dateret d. 14.5.1903 annulleret med stjernestempel UGLEV til Hvidbjerg.  Anvendt ca. 1 uge tidligere end registreret i Skilling.

1903 - Danmark7790 - Brev - SK 1439

Lot: 303062

10 cts. Rytter, 25 pts., 40 pts. 1 pta. Franco, 1 pta. Luftpost og 10 cts. Velgørenhed på luftpostbrev fra Barcelona d. 24.12.1941 til Bochum, Tyskland. Lokal spansk censor og åbnet af tysk censur i München.

1941 - SpanienBrev

Lot: 303146

5 øre H. C. Andersen i parstykke på lokalbrev stemplet Sakskøbing d. 4.7.1937 og sidestemplet Besøg Saxkjøbing / Postrytteren 4 Juli 1937.

1937 - Danmark4990 - Brev - 223

5 øre H. C. Andersen i parstykke på lokalbrev stemplet Sakskøbing d. 4.7.1937 og sidestemplet "Besøg Saxkjøbing / Postrytteren 4 Juli 1937".
Lot: 303142

7 øre Bølgelinie på underfrankeret brev fra Randers d. 11.1.1939 til Laurbjerg. Udtakseret i 16 øre porto med 2 øre, 4 øre Bølgelinie anvendt som portomærke og 10 øre Portomærke stemplet Laurbjerg d. 12.2.1939.

1939 - Danmark8900 - Brev - 197, 198, 200, P 28

Lot: 301937

Fartplan på dampskibet Heimdal på ruten Kolberg-Bornholm i sommeren 1934.

1934 - DanmarkDiverse

Fartplan på dampskibet "Heimdal" på ruten Kolberg-Bornholm i sommeren 1934.
Lot: 303147

8 øre firmafranko på på ren tryksag fra firma Magasin sendt lokalt i København d. 26.6.1953. Endvidere Kvitteringer og lille brochure fra Magasin du Nord.

1953 - Danmark1000 - Brev

8 øre firmafranko på på ren tryksag fra firma "Magasin" sendt lokalt i København d. 26.6.1953. Endvidere Kvitteringer og lille brochure fra Magasin du Nord.
Lot: 303196

8 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddelelse fra Rosenborg Brøndanstalt annulleret lapidar Kjøbenhavn d. 9.10.1875 til Cabell pr. Lemvig.

1875 - Danmark1000 - Brev - EB 4

Lot: 303192

7 øre Chr. X 60 år på lokalt julekort annulleret med udslebet stjernestempel AARDALE og sidestemplet Svaneke d. 31.12.1931 til Svaneke.

1931 - Danmark3740 - Brev - SK 0053

Lot: 301978

60 øre Sonne (2) på anbefalet brev fra Viborg d. 9.8.1968 til Århus. Stemplet Kassebrev Viborg postkontor og udtakseret i porto med 80 øre Fr. IX i parstykke annulleret Porto at betale.

1968 - Danmark8800 - Brev - 466, 462

60 øre Sonne (2) på anbefalet brev fra Viborg d. 9.8.1968 til Århus. Stemplet Kassebrev Viborg postkontor og udtakseret i porto med 80 øre Fr. IX i parstykke annulleret "Porto at betale.
Lot: 303118

20 øre Karavel på brevkort (Dampfærgen Danmark i Gedser) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost F.g d. 1.7.1937 til Holland.

1937 - Danmark4874 - Brev - 204

20 øre Karavel på brevkort (Dampfærgen "Danmark" i Gedser) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost F.g d. 1.7.1937 til Holland.
Lot: 303165

20 øre Våben på værdibrev fra Helsinge d. 19.4.1905 til Ry St.

1905 - Danmark3200 - Brev - 36C

Lot: 303135

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev med fuldt indhold skrevet ombord på S/S Sleipner annulleret København d. 25.8.1925 og sidestemplet Fra Færöerne til Vennerslund pr. Guldborg.

1925 - Færøerne3800 - Brev - 124

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev med fuldt indhold skrevet ombord på S/S "Sleipner" annulleret København d. 25.8.1925 og sidestemplet "Fra Færöerne" til Vennerslund pr. Guldborg.
Lot: 301989

40 cts. på brev fra Malaga 1938 til Buenos Aires, Argentina. Lokal censur fra Malaga. På bagsiden 5 cts. Pro Malaga velgørenheds mærke.

1938 - SpanienBrev

Lot: 303191

Engelsk 4d George VII på skibsbrev annulleret Paquebot og sidestemplet både København d. 22.10.1951 og D.F.D.S. København Skibsbrev til København, Danmark.

1951 - Danmark1000 - Brev

Engelsk 4d George VII på skibsbrev annulleret "Paquebot" og sidestemplet både København d. 22.10.1951 og "D.F.D.S. København Skibsbrev" til København, Danmark.
Lot: 301948

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 1 øre (2) og 5 øre Våben fra Nakskov d. 27.7.1905 til poste restante i Nürnberg, Tyskland.

1905 - Danmark4900 - Brev - EB 16, 34C, 37

Lot: 303174

60 øre Fr. IX på luftpostbrev fra København d. 23.3.1960 til sømand ombord på M/S Borreby i Las Palmas på de Kanariske Øer - eftersendt til M/S Odense med canadisk transit stempel Montreal Airport, Canada d. 13.4.1960 og returneret til København.

1960 - Danmark1000 - Brev - 339

60 øre Fr. IX på luftpostbrev fra København d. 23.3.1960 til sømand ombord på M/S "Borreby" i Las Palmas på de Kanariske Øer - eftersendt til M/S "Odense" med canadisk transit stempel Montreal Airport, Canada d. 13.4.1960 og returneret til København.
Lot: 303148

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel ØSTERBY HAVN og sidestemplet Frederikshavn d. 4.12.1945 til Viborg. Anvendt over 2 år senere end registreret i Skilling. Vanskeligt stempel Skilling 2000,-

1945 - Danmark9960 - Brev - SK 1622

Lot: 303079

25 øre Fr. IX på skibsbrev fra Anholt Toldkammer annulleret Aalborg d. 18.6.1952 og sidestemplet Paquebot til København. Lodret fold.

1952 - Danmark8592 - Brev - 321

25 øre Fr. IX på skibsbrev fra Anholt Toldkammer annulleret Aalborg d. 18.6.1952 og sidestemplet "Paquebot" til København. Lodret fold.
Lot: 303199

Ufrankeret fortrykt feltpostkort stemplet Aarösund d. 27.11.1914 til militæradresse.

1914 - Slesvig6193 - Brev - DAKA 02.06

Lot: 301863