4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 35 og sidestemplet antiqua Kjøge d. 31.5.187x via Roskilde til Vollerslev Mark pr. Borup.

Danmark4600 - Brev - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "35" og sidestemplet antiqua Kjøge d. 31.5.187x via Roskilde til Vollerslev Mark pr. Borup.
Lot: 303290

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Fr. VIII annulleret Nexø JB.P.E. d. 5.9.1911 til Halle, Tyskland.

1911 - Danmark3730 - Brev - EB 27, 54

Lot: 303256

25 øre Fr. IX i parstykke på søndagsbrev fra Korsør d. 10.5.1952 til København.

1952 - Danmark4220 - Brev - 321

Lot: 298635

15 øre helsagskuvert (fabr. 47-N) opfrankeret med 15 øre Karavel annulleret TMS Rønne ***/Besøg Bornholm / Bornh. Turistforen. Rønne d. 22.8.1934 til Löbau, Tyskland.

1934 - Danmark3700 - Brev - TMS 37

15 øre helsagskuvert (fabr. 47-N) opfrankeret med 15 øre Karavel annulleret TMS Rønne ***/"Besøg Bornholm / Bornh. Turistforen. Rønne" d. 22.8.1934 til Löbau, Tyskland.
Lot: 303260

5 øre Chr. IX og Julemærke 1906 på brevkort (Asnæs Skov) annulleret med stjernestempel VÆRSLEV til København. Ank.stemplet Kjøbenhavn d. 22.12.1906

1906 - Danmark4400 - Brev - SK 1591

Lot: 303073

Ufrankeret brev med rammestempel Postbesørges ufrankeret fra Allerød d. 10.8.1956 til Hørsholm. Udtakseret i enkeltporto med 10 øre og 20 øre Portomærke stemplet Hørsholm d. 11.8.1956.

1956 - Danmark3450 - Brev - P 28, P 29

Ufrankeret brev med rammestempel "Postbesørges ufrankeret" fra Allerød d. 10.8.1956 til Hørsholm. Udtakseret i enkeltporto med 10 øre og 20 øre Portomærke stemplet Hørsholm d. 11.8.1956.
Lot: 301968

5 øre Fr. VIII på brevkort (Djalmar Christensen: Børnehjælpsdagen 1907) fra Kjøbenhavn d. 17.6.1907 til kaptajn ombord på S/S C.P.A.Koch i Trondhjem, Norge - eftersendt til DFDS i Kjøbenhavn.

1907 - Danmark1000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Djalmar Christensen: Børnehjælpsdagen 1907) fra Kjøbenhavn d. 17.6.1907 til kaptajn ombord på S/S "C.P.A.Koch" i Trondhjem, Norge - eftersendt til DFDS i Kjøbenhavn.
Lot: 301960

5 øre Våben i parstykke markeret ugyldig på brevkort stemplet Mölle d. 23.8.1904 til København, Danmark. Udtakseret i 10 øre porto.

1904 - Danmark1000 - Brev - 34C

Lot: 303289

25+5 øre Jutlandia på FDC fra København d. 13.9.1951.

1951 - Danmark1000 - Brev - 333

Lot: 303107

15 øre Karavel på brevkort annulleret med brotype IIIc Askeby d. 19.11.1940 til Lille Skensved.

1940 - Danmark4792 - Brev - 257

Lot: 303106

7½ pfg. helsagsbrevkort stemplet Baurup (Kr. Apenrade) d. 5.9.1918 til Essen.

1918 - Slesvig6224 - Brev - DAKA 24.02

Lot: 301848

15 øre Chr. X helsagskorrespondancekort med Fødselsanmeldelse annulleret Aarhus d. 14.2.1951 og sidestemplet med posthornstempel VIBY J. til Aarhus. Arkivhul.

1951 - Danmark8260 - Brev - SK 175.4

15 øre Chr. X helsagskorrespondancekort med "Fødselsanmeldelse" annulleret Aarhus d. 14.2.1951 og sidestemplet med posthornstempel VIBY J. til Aarhus. Arkivhul.
Lot: 303281

10 øre, 15 øre og 30 øre Thule udg. på uadresseret fortrykt kuvert fra Kap York Stationen Thule stemplet Thule Grønland d. 30.8.1935.

1935 - Grønland3970 - Brev - 1, 2, 3

Lot: 303241

Tysk 30 pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med 30 pfg. annulleret med dansk stempel i Rønne d. 27.5.1982 og sidestemplet NAVIRE til Bremen, Tyskland. Privat skibsstempel fra TT-Saga-Line færgen Peter Pan.

1982 - Danmark3700 - Brev

Tysk 30 pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med 30 pfg. annulleret med dansk stempel i Rønne d. 27.5.1982 og sidestemplet "NAVIRE" til Bremen, Tyskland. Privat skibsstempel fra TT-Saga-Line færgen "Peter Pan".
Lot: 303242

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 159) dateret d. 14.11.1946 og annulleret med udslebet stjernestempel VEJLBY til Skodsborg.

1946 - Danmark8240 - Brev - SK 1488

Lot: 303066

10 øre Bølgelinie på DFDS Radiobrev med meddelelse fra M/S Dr. Alexandrine på vej til Færøerne modtaget af provinsbåden S/S Nidaros og sendt som lokalbrev i København d. 9.7.1934 til Charlottenlund.

1934 - Færøerne3800 - Brev - 202

10 øre Bølgelinie på DFDS Radiobrev med meddelelse fra M/S "Dr. Alexandrine" på vej til Færøerne modtaget af provinsbåden S/S "Nidaros" og sendt som lokalbrev i København d. 9.7.1934 til Charlottenlund.
Lot: 301990

15 øre Karavel på brev fra København d. 8.11.1935 til Birkerød. Stemplet Formodes af Indeholde Penge / Københavns Omkarteringspostkontor med rek.-etiket og udtakseret i porto med 15/12 øre Porto-provisorium og 25 øre Portomærke stemplet Birkerød d. 12.11.1935. Kuvert revet og kraftig tape rest.

1935 - Danmark1000 - Brev - 203, P 30, P 32

15 øre Karavel på brev fra København d. 8.11.1935 til Birkerød. Stemplet "Formodes af Indeholde Penge / Københavns Omkarteringspostkontor" med rek.-etiket og udtakseret i porto med 15/12 øre Porto-provisorium og 25 øre Portomærke stemplet Birkerød d. 12.11.1935. Kuvert revet og kraftig tape rest.
Lot: 303219

5 øre og 7 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel KREJBJERG og sidestemplet Skive d. 9.2.1920 til Roslev.

1920 - Danmark7800 - Brev - SK 0744

Lot: 303095

Britisk 4d Elizabeth på skibsbrev fra London med violet rammestempel D.F.D.S. København Skibsbrev og sidestemplet København d. 21.1.1954 til Grenaa.

1954 - Danmark1000 - Brev

Britisk 4d Elizabeth på skibsbrev fra London med violet rammestempel "D.F.D.S. København Skibsbrev" og sidestemplet København d. 21.1.1954 til Grenaa.
Lot: 301915

10 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Hasle d. 10.8.1909 til Berlin, Tyskland.

1909 - Danmark3790 - Brev - 55

Lot: 303102

Radiotelegram formular R. Form. Nr. 2 (15/5 30) medtaget ombord på M/S Erria d. 2.8.1932.

1932 - DanmarkBrev

Radiotelegram formular R. Form. Nr. 2 (15/5 30) medtaget ombord på M/S "Erria" d. 2.8.1932.
Lot: 303239