1927 - Danmark3785 - Brev - 169
15 øre Karavel på brevkort annulleret med brotype IIIb Sandvig d. 19.8.1927 til Berlin, Tyskland.
Lot: 303249
Lot: 303249
2 cents og 3 cents på illustreret korrespondancekort fra S/S "Polonia" Baltic America Line fra Brooklyn d. 14.11.1929 til Odense, Danmark.
Lot: 303350
1 øre (par) og 5 øre Tjenestemærke på cirkulære sendt som tryksag fra Langaa d. 26.5.1920 til Ørum pr. Viborg.
Lot: 303228
5 øre, 10 øre og 20 øre Våben på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 24.10.1903 til London, England.
Lot: 303231
7½ pfg. Germania på brevkort ("Moders Rost er den Spædes Fryd" tegnet af Ag. S.) stemplet Hvidding (Schleswig) d. 10.2.1917 til Fohl. Rødt censurstempel Ü.-K. Tondern.
Lot: 301837
20 øre og 60 øre på brevkort (M/S "Finnmarken", Vesteraalens Dampskibsselskab) annulleret med sejlende bureaustempel Trondheim - Kirkenes I d. 9.7.1972 til Driehuis, Holland.
Lot: 303642
50 øre Søofficersskolen og Julemærke 1951 på brev fra København d. 22.12.1951 til Berlin, Tyskland.
Lot: 303631
9 kr. Kontinentalsokkel og Thorvaldsen Foreningen Julemærke 1972 på lokalt brev i Reykjavik d. 18.12.1972.
Lot: 303609
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel SKODSBØL i 1930'erne til København.
Lot: 298181
10 øre Chr. X (4) på luftpostbrev fra København d. 22.4.1947 til S/S "Hjortholm" via rederiet DFDS i København. Opfrankeret med 25 øre firmafranko d. 22.4.1947 og eftersendt til Barcelona, Spanien.
Lot: 303335
20 øre Chr. X på underfrankeret brev annulleret med brotype IIb Hareskov d. 25.11.1922 til Berlin, Tyskland. Violet dansk portostempel "T.50 c." og tysk stempel "Porto 21", samt udtakseret i 40 mk. tysk porto.
Lot: 301926
Ufrankeret feltpostbrev med indhold dateret Drontheim (Trondheim) stemplet Feldpost d. 31.10.1941 til Chemnitz, Tyskland. Sendt fra Oblt. Warnke ved feldpost nr. L 24424 (N) (= Kommando Flughafenbereich 24/III stationeret Trondheim, Norge). Tydeligt briefstempel.
Lot: 303637
10 øre Bølgelinie på julekort annulleret med brotype IIb Faarhus d. 23.12.1927 til Ultang pr. Hejsager.
Lot: 301877
5 øre og 10 øre Bølgelinie og Julemærke 1923 på julekort annulleret med brotype IIb Hovslund d. 22.12.1923 til Skovby Als.
Lot: 301842
Islandsk 90 aur Vestmannaøerne på filatelistisk brev påskrevet "via Thorshavn, Faroe Islands" annulleret med skibsstempel "Fra Færöerne" og sidestemplet København d. 3.3.1954 til Exeter, USA.
Lot: 303605
15 øre Chr. X Postjubilæum på underfrankeret brev annulleret med særstempel København - Frederikshavn Kugleposten til Odense. Udtakseret i porto med 15/12 øre Portomærke (2) stemplet Odense d. 13.9.1935.
Lot: 301964
Ufrankeret brev påskrevet "Portofri Interneretpost" fra Esbjerg d. 24.2.1946 til København. På bagside afs.: Kurt Brunnthaler, Luftværnskontoret, Skolegade 54, Esbjerg.
Lot: 303638
10 øre Bølgelinie på underfrankeret lokalbrev fra Roskilde d. 19.10.1951 - forsøgt i Holbæk og udtakseret i porto med 15 øre Portomærke (2) stemplet Holbæk d. 22.10.1951. Retur med 2 forskellige stempler: "Opråbt for budene, adressaten ubekendt" og "Opråbt for budene, afsenderen ubekendt" ved Rosklide postkontor.
Lot: 303220
3 øre Tjenestebrevkort sendt lokalt annulleret med stjernestempel AGGERSUND sidestemplet Fjerritslev d. 14.5.1904 til Klim pr. Fjerritslev.
Lot: 303211
7 øre posthusfranko på reklamepostkort (T.S.S. "Polonia" i København) fra Oversøisk Passagerbureau sendt som tryksag i København d. 30.5.1930. Reklame for sommerrejse med S/S "Polonia" til bl.a. Færøerne og Island.
Lot: 303613
10 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med brotype Ia Allinge d. 30.9.1897 via Kjøbenhavn til Halle, Tyskland.
Lot: 303099