15 øre Karavel på brevkort annulleret med brotype IIIb Sandvig d. 19.8.1927 til Berlin, Tyskland.

1927 - Danmark3785 - Brev - 169

Lot: 303249

2 cents og 3 cents på illustreret korrespondancekort fra S/S Polonia Baltic America Line fra Brooklyn d. 14.11.1929 til Odense, Danmark.

1929 - USA5000 - Brev

2 cents og 3 cents på illustreret korrespondancekort fra S/S "Polonia" Baltic America Line fra Brooklyn d. 14.11.1929 til Odense, Danmark.
Lot: 303350

1 øre (par) og 5 øre Tjenestemærke på cirkulære sendt som tryksag fra Langaa d. 26.5.1920 til Ørum pr. Viborg.

1920 - Danmark8870 - Brev - Tj 11, Tj 14

Lot: 303228

5 øre, 10 øre og 20 øre Våben på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 24.10.1903 til London, England.

1903 - Danmark1000 - Brev - 34C, 35C, 36C

Lot: 303231

7½ pfg. Germania på brevkort (Moders Rost er den Spædes Fryd tegnet af Ag. S.)  stemplet Hvidding (Schleswig) d. 10.2.1917 til Fohl. Rødt censurstempel Ü.-K. Tondern.

1917 - Slesvig6772 - Brev - DAKA 74.02

7½ pfg. Germania på brevkort ("Moders Rost er den Spædes Fryd" tegnet af Ag. S.) stemplet Hvidding (Schleswig) d. 10.2.1917 til Fohl. Rødt censurstempel Ü.-K. Tondern.
Lot: 301837

20 øre og 60 øre på brevkort (M/S Finnmarken, Vesteraalens Dampskibsselskab) annulleret med sejlende bureaustempel Trondheim - Kirkenes I d. 9.7.1972 til Driehuis, Holland.

1972 - NorgeBrev

20 øre og 60 øre på brevkort (M/S "Finnmarken", Vesteraalens Dampskibsselskab) annulleret med sejlende bureaustempel Trondheim - Kirkenes I d. 9.7.1972 til Driehuis, Holland.
Lot: 303642

50 øre Søofficersskolen og Julemærke 1951 på brev fra København d. 22.12.1951 til Berlin, Tyskland.

1951 - Danmark1000 - Brev - 329

Lot: 303631

9 kr. Kontinentalsokkel og Thorvaldsen Foreningen Julemærke 1972 på lokalt brev i Reykjavik d. 18.12.1972.

1972 - IslandBrev

Lot: 303609

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel SKODSBØL i 1930'erne til København.

Danmark6310 - Brev - SK 1178

Lot: 298181

10 øre Chr. X (4) på luftpostbrev fra København d. 22.4.1947 til S/S Hjortholm via rederiet DFDS i København. Opfrankeret med 25 øre firmafranko d. 22.4.1947 og eftersendt til Barcelona, Spanien.

1947 - Danmark1000 - Brev - 274

10 øre Chr. X (4) på luftpostbrev fra København d. 22.4.1947 til S/S "Hjortholm" via rederiet DFDS i København. Opfrankeret med 25 øre firmafranko d. 22.4.1947 og eftersendt til Barcelona, Spanien.
Lot: 303335

20 øre Chr. X på underfrankeret brev annulleret med brotype IIb Hareskov d. 25.11.1922 til Berlin, Tyskland. Violet dansk portostempel T.50 c. og tysk stempel Porto 21, samt udtakseret i 40 mk. tysk porto.

1922 - Danmark2890 - Brev - 125

20 øre Chr. X på underfrankeret brev annulleret med brotype IIb Hareskov d. 25.11.1922 til Berlin, Tyskland. Violet dansk portostempel "T.50 c." og tysk stempel "Porto 21", samt udtakseret i 40 mk. tysk porto.
Lot: 301926

Ufrankeret feltpostbrev med indhold dateret Drontheim (Trondheim) stemplet Feldpost d. 31.10.1941 til Chemnitz, Tyskland. Sendt fra Oblt. Warnke ved feldpost nr. L 24424 (N) (= Kommando Flughafenbereich 24/III stationeret Trondheim, Norge). Tydeligt briefstempel.

1941 - NorgeBrev

Lot: 303637

10 øre Bølgelinie på julekort annulleret med brotype IIb Faarhus d. 23.12.1927 til Ultang pr. Hejsager.

1927 - Slesvig6393 - Brev - DAKA 42.03

Lot: 301877

5 øre og 10 øre Bølgelinie og Julemærke 1923 på julekort annulleret med brotype IIb Hovslund d. 22.12.1923 til Skovby Als.

1923 - Slesvig6552 - Brev - DAKA 73.02

Lot: 301842

Islandsk 90 aur Vestmannaøerne på filatelistisk brev påskrevet via Thorshavn, Faroe Islands annulleret med skibsstempel Fra Færöerne og sidestemplet København d. 3.3.1954 til Exeter, USA.

1954 - Færøerne3800 - Brev

Islandsk 90 aur Vestmannaøerne på filatelistisk brev påskrevet "via Thorshavn, Faroe Islands" annulleret med skibsstempel "Fra Færöerne" og sidestemplet København d. 3.3.1954 til Exeter, USA.
Lot: 303605

15 øre Chr. X Postjubilæum på underfrankeret brev annulleret med særstempel København - Frederikshavn Kugleposten til Odense. Udtakseret i porto med 15/12 øre Portomærke (2) stemplet Odense d. 13.9.1935.

1935 - Danmark5000 - Brev - 136, P 32

Lot: 301964

Ufrankeret brev påskrevet Portofri Interneretpost fra Esbjerg d. 24.2.1946 til København. På bagside afs.: Kurt Brunnthaler, Luftværnskontoret, Skolegade 54, Esbjerg.

1946 - Danmark6700 - Brev

Ufrankeret brev påskrevet "Portofri Interneretpost" fra Esbjerg d. 24.2.1946 til København. På bagside afs.: Kurt Brunnthaler, Luftværnskontoret, Skolegade 54, Esbjerg.
Lot: 303638

10 øre Bølgelinie på underfrankeret lokalbrev fra Roskilde d. 19.10.1951 - forsøgt i Holbæk og udtakseret i porto med 15 øre Portomærke (2) stemplet Holbæk d. 22.10.1951. Retur med 2 forskellige stempler: Opråbt for budene, adressaten ubekendt og Opråbt for budene, afsenderen ubekendt ved Rosklide postkontor.

1951 - Danmark4000 - Brev - 318, P 36

10 øre Bølgelinie på underfrankeret lokalbrev fra Roskilde d. 19.10.1951 - forsøgt i Holbæk og udtakseret i porto med 15 øre Portomærke (2) stemplet Holbæk d. 22.10.1951. Retur med 2 forskellige stempler: "Opråbt for budene, adressaten ubekendt" og "Opråbt for budene, afsenderen ubekendt" ved Rosklide postkontor.
Lot: 303220

3 øre Tjenestebrevkort sendt lokalt annulleret med stjernestempel AGGERSUND sidestemplet Fjerritslev d. 14.5.1904 til Klim pr. Fjerritslev.

1904 - Danmark9683 - Brev - SK 0070

Lot: 303211

7 øre posthusfranko på reklamepostkort (T.S.S. Polonia i København) fra Oversøisk Passagerbureau sendt som tryksag i København d. 30.5.1930. Reklame for sommerrejse med S/S Polonia til bl.a. Færøerne og Island.

1930 - Danmark1000 - Brev

7 øre posthusfranko på reklamepostkort (T.S.S. "Polonia" i København) fra Oversøisk Passagerbureau sendt som tryksag i København d. 30.5.1930. Reklame for sommerrejse med S/S "Polonia" til bl.a. Færøerne og Island.
Lot: 303613

10 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med brotype Ia Allinge d. 30.9.1897 via Kjøbenhavn til Halle, Tyskland.

1897 - Danmark3770 - Brev - EB 15

Lot: 303099