4 øre Tofarvet 30. tryk post A68 på lokalbrev annulleret med nr.stempel 129 og sidestemplet lapidar Bælum d. 16.10.1884 til Sogneforstanderen i S. Kongerslev pr. Bælum.

1884 - Danmark9574 - Brev - 23

4 øre Tofarvet 30. tryk post A68 på lokalbrev annulleret med nr.stempel "129" og sidestemplet lapidar Bælum d. 16.10.1884 til Sogneforstanderen i S. Kongerslev pr. Bælum.
Lot: 303346

8 øre helsagsbrevkort annulleret med FARRINGLØSE (type I) sidestemplet lapidar Ringsted d. 14.12.18xx til Ringsted.

Danmark4100 - Brev - SK 0300

Lot: 303706

10 øre Chr. X helsagsbrevkort fra Brædstrup d. 7.3.1917 til Eskifjördur på Island.

1917 - Danmark8740 - Brev - EB 38

Lot: 303698

10 øre Gebyr provisorium annulleret med kontorstempel Aarhus Postkontor på Attest for Indkøb af Frimærker m.v. d. 14.4.1923. Folder.

1923 - Danmark8000 - Brev - Gebyr 1

10 øre Gebyr provisorium annulleret med kontorstempel "Aarhus Postkontor" på Attest for Indkøb af Frimærker m.v. d. 14.4.1923. Folder.
Lot: 303227

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1923 på lokalt julekort annulleret med brotype IIIb Thorshavn d. 23.12.1923.

1923 - Færøerne3800 - Brev - 124

Lot: 303635

35 øre Tivoli og Julemærke 1962 på brevkort fra København d. 21.12.1962 til London, England.

1962 - Danmark1000 - Brev - 410

Lot: 303750

5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra Gilleleje med Villa Alfa) annulleret med stjernestempel GILLELEJE og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Helsingør T.4 d. 1.9.1902 til Stockholm, Sverige.

1902 - Danmark3250 - Brev - SK 0372

Lot: 303707

½d og 1d (2) på brev fra Johannesburg d. 22.3.1900 via Delagoa Bay til Holland. Åbnet af sydafrikansk boer-krigscensur i Johannesburg. Hjørne skade.

1900 - SydafrikaBrev

Lot: 303719

10 øre Våben på skibsbrev annulleret med liniestempel Fra Aarhus til Sorø. Ank.stemplet i Sorø d. 27.3.1904. Urent åbnet.

1904 - Danmark8000 - Brev - 35C

10 øre Våben på skibsbrev annulleret med liniestempel "Fra Aarhus" til Sorø. Ank.stemplet i Sorø d. 27.3.1904. Urent åbnet.
Lot: 303230

10 øre Fr. VIII på brevkort (Dampskib i Gudhjem) annulleret med stjernestempel GODTHAAB og sidestemplet Rønne d. 7.7.1909 til Pirna, Tyskland.

1909 - Danmark3751 - Brev - SK 0408

Lot: 303086

Ufrankeret feltpostkort stemplet Kongsmark *(Röm)* d. 24.7.1918 til soldat ved feldpost 195. Violet censurstempel Ue. K. Tondern.

1918 - Slesvig6792 - Brev

Lot: 301836

Tysk 3 mk. infla udg. på underfrankeret brevkort fra 14.8.1922 til Skørping, Danmark - eftersendt til Malling og udtakseret i porto med 5 øre Chr. X Porto-provisorium og 20 øre Portomærke stemplet Malling d. 22.8.1922.

1922 - Danmark8340 - Brev - P 2, P 13

Lot: 303222

23 kr. Posthusfranko og Odd Fellow Julemærke 1975 på lokalbrev i Reykjavik d. ?.12.1975.

1975 - IslandBrev

Lot: 303610

Ufrankeret OAS feltpostbrev fra sømand ombord på H.M.M.G.B. 50 c/o GPO London (HM Machine Gun Boat 50) dateret d. 3.5.1943 med stumt rødt stempelk Post Office Maritime Mail til London. Rød flådecensur.

1943 - EnglandBrev

Lot: 303713

10 øre Chr. IX på brev annulleret med stjernestempel ØSTRUP og sidestemplet bureau Hobro - Løgstør T.1128 d. 148.2.1907 til København.

1907 - Danmark9600 - Brev - SK 1635

Lot: 303085

30+5/95 øre Ungarnshjælpen i parstykke på brev fra Odense d. 3.11.1958 til Kittlitz-Löbau, Østtyskland.

1958 - Danmark5000 - Brev - 369

30+5/95 øre "Ungarnshjælpen" i parstykke på brev fra Odense d. 3.11.1958 til Kittlitz-Löbau, Østtyskland.
Lot: 303685