1943 - TysklandBrev
Ufrankeret fortrykt interneretpost brevkort fra britisk civil interneret i Ilag VII stemplet Laufen d. 29.10.1943 til Guernsey, Channel Islands. Lokal Ilag censur.
Lot: 303916
Lot: 303916
5 øre Bølgelinie og 40 øre Chr. X på brev fra København d. 7.12.1946 til Berlin, Tyskland. Dobbelt censureret med dansk efterkrigscensur (krone)/721/Danmark og amerikansk civilcensur i Berlin.
Lot: 303694
4d Defense på brev fra Pretoria d. 29.7.1942 til Langendorf, Schweiz. Åbnet af sydafrikansk censur og tysk censur i Paris med godt provisorisk censurstempel.
Lot: 303908
5 øre Våben helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Våben med perfin "TF" annulleret med lapidar Kjøbenhavn V. d. 14.5.1888 til Dannenberg, Hannover, Tyskland. Kortet underskrevet "Thøger From".
Lot: 303875
10 øre Genforening og Julemærke 1920 på brevkort (Holstebro, Tvis Mølle) fra Holstebro d. 10.12.1920 til Graz, Østrig.
Lot: 303871
Ufrankeret brevkort fra Kamina med stempel Organisation des Nations Unies au Congo d. 10.10.1960 til Farsta, Sverige. Fra svensk FN-soldat i Congo.
Lot: 303763
Turistporto mærke på brevkort fra Florida, USA dateret d.- 15.12.1997 til Östersund, Sverige.
Lot: 303921
25 öre Oscar II single på anbefalet brev fra Göteborg d. 20.12.1905 til København, Danmark.
Lot: 303915
Amerikansk 15 cents Luftpost på luftpostbrev fra Albert Lea d. 17.4.1948 til dansk radiooperatør på vejrstationen i Thule sendt c/o U.S.Weather Bureau i Washington DC. På bagsiden transit stempel: Received APR 19 1948 / Arctic Section, U. S. Weather Bureau / Forwarded to Thule, Greenland.
Lot: 303754
15 cts. (2) og 30 cts. på brev fra Segoyia d. 8.1.193? til Haag, Holland. Lokal spansk censur fra Segoyia.
Lot: 303627
15 öre Gustaf på brevkort (M/S "Prinsessan Ingrid") annulleret med dansk stempel i Frederikshavn d. 28.8.1949 og sidestemplet violet "Fra Sverige" til Eskilstuna, Sverige. Stemplet kendes kun benyttet 1949-50. Skilling 650,-
Lot: 303894
10 aur Chr. X helsags korrespondancekort sendt lokalt i Reykjavik d. 5.1.1939.
Lot: 303950
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel YDBY og sidestemplet bureau Struer - Thisted T.1106 d. 12.11.1906 til København.
Lot: 303074
7½ pfg. Germania på brevkort annulleret Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1229 d. 26.8.1918 til Döstrup
Lot: 303919
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel VESTER-HORNUM og sidestemplet Aars d. 24.3.1944 til Statsradiofonien i København. Påskrevet "Kortbølgehilsen".
Lot: 303068