1937 - SpanienBrev
30 cts., 1 pta. Isabel og 5 cts. Pro Sevilla udg. på luftpostbrev fra Sevilla 1937 til Paris, Frankrig. Påskrevet: "Par Avion via Salamanque". Lokal spansk censur fra Sevilla.
Lot: 306070
Lot: 306070
40 øre Chr. X og Julemærke 1948 på julekort fra København d. 15.12.1948 til Graz, Østrig.
Lot: 303935
40 pen. rosa single på brevomslag annulleret med rammestempel Raumo d. 6.9.1874 via St. Petersburg til Lübeck. Vandret fold gennem mærke.
Lot: 303929
10 øre Våben i 3-stribe på adressebrev for pakke med opkrævning fra Kjøbenhavn d. 3.12.1902 til Mesinge pr. Kjerteminde.
Lot: 303145
8 øre Tofarvet på brev fra Stege annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.5 d. 8.2.1902 til Rønne, Bornholm.
Lot: 306010
6 öre helsagsbrevkort fra Gefle annulleret med bureaustempel G.D.J. (= Gefle-Dala Jernväg) d. 4.8.1881 til Robertsholm.
Lot: 306054
3,50 kr. Sommerfugl og 4 kr. Ravn på skibsbrev annulleret med norsk stempel i Eidfjord d. 30.8.1996 og sidestemplet "Paquebot" til Burnaby, Canada.
Lot: 306049
5 øre Chr. X og 10 øre Genforening på julekort 1920 annulleret med stjernestempel AARSDALE (type II) til Rønne.
Lot: 306068
20 øre helsagskuvert fra Musiksamfundet "Brage" opfrankeret med 5 øre (par) og 10 øre Bølgelinie annulleret med bureau Aalborg - ** - Fredericia T.968 d. 16.1.1924 til Berlin, Tyskland.
Lot: 303883
5 öre Oscar på brevkort annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP. No 59 (= Göteborg-Södra Bohuslän) d. 23.6.1906 til Örebro.
Lot: 303723
Ufrankeret portopligtig tjenestesag stemplet Tondern **a d. 8.10.1898 til Kampen, Sylt. Indhold vedhæftet postkvittering.
Lot: 306067
Schleswig - Holstein 1 1/4 Sch. stukken kant på brev annulleret med 2-ringsstempel Itzehoe d. 19.7.1867 via Heide til Tönning
Lot: 303891
2 øre Bølgelinie single på sørgebrev sendt som lokal tryksag i Rønne d. 21.6.1915.
Lot: 306057
K. Madsens Trikotagefabrik 25 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 353x) fra Lemvig d. 17.2.1965 til Horsens.
Lot: 306051
2 øre (par) og 8 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med bureaustempel Hillerød - Hundested T.41 d. 29.8.1959 til København.
Lot: 303771
Turistporto på brevkort dateret Los Gigantes, Tenerife d. 9.2.1998 til Sverige.
Lot: 306016
3,30 kr. Luftpost (3) på anbefalet brev fra Reykjavik d. 15.8.1962 til Zürich, Schweiz. Retur via København d. 31.8.1962
Lot: 303765
2000 mk. (3) og 3000 mk. (23) Infla udg. på for- og bagside af brev fra Gera d. 5.9.1923 til Pölzig.
Lot: 306077
5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X på brevkort fra København d. 23.8.1943 til Sverige - eftersendt. Dansk censur med streg efter kemisk censur ig stempel "Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse".
Lot: 303688
5 pfg. Germania på brevkort fra Tønder annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1228 d. 21.4.1905 til Lügumkloster.
Lot: 306065
10 øre Chr. IX på brev annulleret med stjernestempel VIEMOSE og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.6 d. 1.9.1906 til Odense. Bagklap mgl.
Lot: 303587