5 øre Fr. VIII på brevkort (Jernbanefærgen Prinsesse Alexandrine) annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 7.1.1911 til St. Magleby på Amager.

1911 - Danmark1000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Jernbanefærgen "Prinsesse Alexandrine") annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 7.1.1911 til St. Magleby på Amager.
Lot: 303156

12½ c. Wilhelmina single på brev fra Rotterdam d. 15.1.1916 til San Francisco, USA. Stemplet: per Hollandsche Mail og åbnet af britisk censur no. 397.

1916 - HollandBrev

12½ c. Wilhelmina single på brev fra Rotterdam d. 15.1.1916 til San Francisco, USA. Stemplet: per "Hollandsche Mail" og åbnet af britisk censur no. 397.
Lot: 306081

10 øre helsagskorrespondancekort fra Kjønbenhavn d. 23.5.1921 til Ingeniør E. Otzen ombord på Fyrinspektionsskibet C. F. Grove via marineadressen: Købmagergades Postkontor.

1921 - Danmark1000 - Brev - KK26

10 øre helsagskorrespondancekort fra Kjønbenhavn d. 23.5.1921 til Ingeniør E. Otzen ombord på Fyrinspektionsskibet "C. F. Grove" via marineadressen: Købmagergades Postkontor.
Lot: 303697

60 øre Balletfestival og 60 øre Selandia på anbefalet brev fra Brønshøj d. 6.8.1962 til Kittlitz, DDR.

1962 - Danmark2700 - Brev - 409, 406

Lot: 306030

Legitimationskort for Sikkerhedsomraadet i Jylland med foto udstedt i Tønder d. 11.6.1941.

1941 - Danmark6270 - Brev

Lot: 306042

15 øre Karavel på brevkort fra Frederikssund d. 9.8.1940 til Oslo, Norge. Dansk censur med stempel Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse.

1940 - Danmark3600 - Brev - 203

15 øre Karavel på brevkort fra Frederikssund d. 9.8.1940 til Oslo, Norge. Dansk censur med stempel "Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse".
Lot: 303768

1,75 kr. helsags aerogram opfrankeret med 2 kr. og 10 kr. (2) Jökul sendt anbefalet fra Reykjavikurflugvöllur d. 23.6.1957 med ballon Jules Verne via Bruarland d. 23.6.1957 til Reykjavik.

1957 - IslandBrev

1,75 kr. helsags aerogram opfrankeret med 2 kr. og 10 kr. (2) Jökul sendt anbefalet fra Reykjavikurflugvöllur d. 23.6.1957 med ballon "Jules Verne" via Bruarland d. 23.6.1957 til Reykjavik.
Lot: 303769

5 øre Fr. VIII på brevfort dateret Nylars annulleret med brotype Ia Kjøllergaard d. 28.5.1909 til Stege.

1909 - Danmark3711 - Brev - 54

Lot: 303336

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Feldpost d. 1.10.1944 til Feldpost no. 56695 (= Standortoffizier Venedig). Briefstempel: Kriegsmarine Dienststelle Fp. Nr. M 55699 (= Lazarettschiff Gradisca). Hospitalsskibet blev både i okt. 1944 og jan. 1945 opbragt af englænderne i det Ægæiske Hav og igen frigivet.

1944 - TysklandBrev

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Feldpost d. 1.10.1944 til Feldpost no. 56695 (= Standortoffizier Venedig). Briefstempel: Kriegsmarine Dienststelle Fp. Nr. M 55699 (= Lazarettschiff "Gradisca"). Hospitalsskibet blev både i okt. 1944 og jan. 1945 opbragt af englænderne i det Ægæiske Hav og igen frigivet.
Lot: 306127

Svensk 10 öre Løve på underfrankeret brevkort fra Stockholm d. 7.3.1922 til Marslev, Danmark. Udtakseret i porto med 10 øre SF Porto-provisorium annulleret med brotype IIIb Marslev d. 9.3.1922. 2 arkivhuller.

1922 - Danmark5290 - Brev - P 8

Lot: 303224

25 øre Karavel på brev fra København d. 22.10.1931 til sømand ombord på S/S United States, Skandinavien-Amerika Linie i New York, USA.

1931 - Danmark1000 - Brev - 171

25 øre Karavel på brev fra København d. 22.10.1931 til sømand ombord på S/S "United States", Skandinavien-Amerika Linie i New York, USA.
Lot: 303333

5 cts. Rytter og 40 cts. Franco på brevkort fra Vigo d. 12.4.1943 til Schweiz. Lokal spansk censur og tysk censur fra Paris.

1943 - SpanienBrev

Lot: 306071

20 øre Chr. X single på adressebrev for pakke fra Hillerød d. 6.6.1914 til København.

1914 - Danmark3400 - Brev - 71

Lot: 303624

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel ULBJERG til Viborg.

Danmark9633 - Brev - SK 1443

Lot: 303184

8d George VI single på luftpostbrev fra Woners d. 7.7.1943 til Stockholm, Sverige. Åbnet af britisk censur PC90/3603. Ank.stemplet Stockholm d. 14.7.1943.

1943 - EnglandBrev

Lot: 306006

10 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Aakirkeby d. 21.7.1909 til Ehrwald, Tirol, Tyskland.

1909 - Danmark3720 - Brev - 55

Lot: 303103

20 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel VOLDUM og sidestemplet Randers d. 7.12.1942  til København.

1942 - Danmark8900 - Brev - SK 1570

Lot: 303585

1 øre (5) og 10 øre Bølgelinie på Kuglepostbrev annulleret med særstempel Kugleposten København - Næstved d. 5.7.1935 til Halkjær.

1935 - Danmark1000 - Brev - 196, 202

Lot: 306130

Herzogth. Schleswig 1 1/4 Sch. stukken kant på brev stemplet Tondern d. 19.11.1866 via Flensburg og Gram til Rødding pr. Hadersleben.

1866 - Slesvig6270 - Brev - 14

Lot: 306117

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Lobbæk d. 8.8.1908 til Holte.

1908 - Danmark3712 - Brev - 54

Lot: 303245

5 øre Tjenestebrevkort annulleret med stjernestempel UDBYNEDER og sidestemplet Havndal d. 10.4.1917 til Bjerregrav.

1917 - Danmark8970 - Brev - SK 1431

Lot: 303354