1911 - Danmark1000 - Brev - 54
5 øre Fr. VIII på brevkort (Jernbanefærgen "Prinsesse Alexandrine") annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 7.1.1911 til St. Magleby på Amager.
Lot: 303156
Lot: 303156
12½ c. Wilhelmina single på brev fra Rotterdam d. 15.1.1916 til San Francisco, USA. Stemplet: per "Hollandsche Mail" og åbnet af britisk censur no. 397.
Lot: 306081
10 øre helsagskorrespondancekort fra Kjønbenhavn d. 23.5.1921 til Ingeniør E. Otzen ombord på Fyrinspektionsskibet "C. F. Grove" via marineadressen: Købmagergades Postkontor.
Lot: 303697
60 øre Balletfestival og 60 øre Selandia på anbefalet brev fra Brønshøj d. 6.8.1962 til Kittlitz, DDR.
Lot: 306030
Legitimationskort for Sikkerhedsomraadet i Jylland med foto udstedt i Tønder d. 11.6.1941.
Lot: 306042
15 øre Karavel på brevkort fra Frederikssund d. 9.8.1940 til Oslo, Norge. Dansk censur med stempel "Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse".
Lot: 303768
1,75 kr. helsags aerogram opfrankeret med 2 kr. og 10 kr. (2) Jökul sendt anbefalet fra Reykjavikurflugvöllur d. 23.6.1957 med ballon "Jules Verne" via Bruarland d. 23.6.1957 til Reykjavik.
Lot: 303769
5 øre Fr. VIII på brevfort dateret Nylars annulleret med brotype Ia Kjøllergaard d. 28.5.1909 til Stege.
Lot: 303336
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Feldpost d. 1.10.1944 til Feldpost no. 56695 (= Standortoffizier Venedig). Briefstempel: Kriegsmarine Dienststelle Fp. Nr. M 55699 (= Lazarettschiff "Gradisca"). Hospitalsskibet blev både i okt. 1944 og jan. 1945 opbragt af englænderne i det Ægæiske Hav og igen frigivet.
Lot: 306127
Svensk 10 öre Løve på underfrankeret brevkort fra Stockholm d. 7.3.1922 til Marslev, Danmark. Udtakseret i porto med 10 øre SF Porto-provisorium annulleret med brotype IIIb Marslev d. 9.3.1922. 2 arkivhuller.
Lot: 303224
25 øre Karavel på brev fra København d. 22.10.1931 til sømand ombord på S/S "United States", Skandinavien-Amerika Linie i New York, USA.
Lot: 303333
5 cts. Rytter og 40 cts. Franco på brevkort fra Vigo d. 12.4.1943 til Schweiz. Lokal spansk censur og tysk censur fra Paris.
Lot: 306071
20 øre Chr. X single på adressebrev for pakke fra Hillerød d. 6.6.1914 til København.
Lot: 303624
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel ULBJERG til Viborg.
Lot: 303184
8d George VI single på luftpostbrev fra Woners d. 7.7.1943 til Stockholm, Sverige. Åbnet af britisk censur PC90/3603. Ank.stemplet Stockholm d. 14.7.1943.
Lot: 306006
10 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Aakirkeby d. 21.7.1909 til Ehrwald, Tirol, Tyskland.
Lot: 303103
20 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel VOLDUM og sidestemplet Randers d. 7.12.1942 til København.
Lot: 303585
1 øre (5) og 10 øre Bølgelinie på Kuglepostbrev annulleret med særstempel Kugleposten København - Næstved d. 5.7.1935 til Halkjær.
Lot: 306130
Herzogth. Schleswig 1 1/4 Sch. stukken kant på brev stemplet Tondern d. 19.11.1866 via Flensburg og Gram til Rødding pr. Hadersleben.
Lot: 306117
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Lobbæk d. 8.8.1908 til Holte.
Lot: 303245
5 øre Tjenestebrevkort annulleret med stjernestempel UDBYNEDER og sidestemplet Havndal d. 10.4.1917 til Bjerregrav.
Lot: 303354