1922 - Danmark9240 - Brev - 77, 123
1 øre og 8 øre (3) Bølgelinie, samt 5 øre Chr. X helsagsafklip, på brev fra Nibe d. 4.9.1922 til Silkeborg Bad.
Lot: 306105
Lot: 306105
10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 11.2.1905 til Reykjavik, Island. Påskrevet "via Leith" og ank.stemplet i Reykjavik d. 20.2.1905.
Lot: 303693
5 øre Bølgelinie, 20 øre Chr. X, 25 øre og 40 øre Karavel på luftpostbrev fra København d. 25.11.1943 til Berlin, Tyskland. Passér stemplet med særligt censurstempel "Lb" i Berlin.
Lot: 306060
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 89-H) fra Bredebro annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn2 T.1068 d. 25.10.1928 til Assens.
Lot: 306028
10 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med brotype Ia Gudhjem d. 30.7.1905 til Dresden, Tyskland.
Lot: 303100
Ufrankeret brev fra Horsens d. 8.10.1978 til Berlingske Tidende. Stemplet "Kassebrev" og "Formodes at indeholde penge / Købmagergades postkontor". Fremsendt anbefalet og udtakseret i 720 øre porto med 20 øre Bølgelinie, 3 kr. og 4 kr. Rigsvåben annulleret København K. d. 12.10.1978.
Lot: 306047
Brasilien $0,40 Damptog på lille filatelistisk skibsbrev annulleret "paquebot" og sidestemplet Reykjavik d. 4.6.1958 til Mariehamn, Åland, Finland.
Lot: 306022
15 øre Karavel med perfin (Københavns Kommune) på kuvert fra Københavns Sporveje stemplet København d. 11.7.1936 til Norrköping, Sverige.
Lot: 306052
5 pfg. Germania helsagsbrevkort fra Langenhorn annulleret med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1011 d. 13.12.1915 til Friedrichstadt.
Lot: 303766
20 øre Fr. VIII single på fortrykt kuvert fra Th. Wessel & Vett's Fabriker i Kjøbenhavn d. 26.10.1910 til Werdau, Tyskland.
Lot: 303939
15 øre + 5 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 109-H) fra København d. 17.4.1935 til Berlin, Tyskland.
Lot: 303946
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel VESTERBY og sidestemplet Fejø d. 6.1.1944 til København.
Lot: 303067
80 øre Georg Jensen på brev annulleret med TMS "København 800 1167-1967"/København OMK25 d. 18.2.1967 til Krailling, Tyskland.
Lot: 303772
5 øre Fr. VIII på brevkort fra Kolding d. 7.2.1911 til Svogerslev pr. Roskilde. Ank.stemplet med stjernestempel KORNERUP.
Lot: 303945
10 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 52-M) fra Ribe annulleret med bureaustempel Bramminge - Vedsted T.963 d. 26.1.1920 til Aggerschau, Sønderjylland. Interessant stedangivelse "Sønderjylland" i begyndelsen af afstemningsperioden 1920.
Lot: 303773
1852. Francobrev påskrevet "Frei" med antiqua Tønder d. 15.5.1852 til Neumünster. Påskrevet "2" med rødkridt. Del af bagside mangler.
Lot: 303889
5 øre og 10 øre Chr. X på underfrankeret brev fra Lunde J. d. 18.8.1920 til N. Nebel. Udtakseret i 10 øre porto.
Lot: 303987
4 øre helsagskorsbånd fra Nutidens Hovedexpedition sendt som tryksag og annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 22.3.18xx til Randers.
Lot: 306064
20 øre Fr. IX på brev annulleret med særstempel København V DALUFO Jubilæumsudstilling d. 2.4.1949 til Vejle.
Lot: 303992
Diverse bogtryk og stålstik udg. på stort anbefalet brev annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 29.7.1936 til Nykøbing Sj. Medfølger Postbevis med violet kontorstempel (krone)/Det rullende Postkontor. Kontoret var oprettet i Nykøbing Sjælland d. 29.7.1936 i forbindelse med byfest. I hele 1936 blev der i alt indleveret 102 anbefalede breve til det rullende postkontor.
Lot: 303758
55 øre på brevkort fra Ny-Ålesund Svalbard d. 25.7.1967 til Berlin, Tyskland.
Lot: 303955