1939 - Danmark6000 - Brev - 250
10 øre Thorvaldsen på brevkort (Hotel "Kolding" med landkort) fra Kolding d. 3.8.1939 til Göteborg. Retur som ubekendt med stempler og 2-sproget etiket "Okänd".
Lot: 306247
Lot: 306247
5 øre Chr. X helsagskorrespondancekort opfrankeret med 5 øre Chr. X fra soldat på søbefæstningen Trekroner stemplet Kjøbenhavn d. 18.12.1915 til Hjels St.
Lot: 306260
6 pfg. Hindenburg på brevkort dateret Ceuta d. 7.3.1938 og annulleret med marinepost stempel Deutsche Marine-Schiffspost * Nr. 29 * d. 7.3.1938 til Kiel, Tyskland. Sendt fra krydseren "Admiral Scheer" som var del af det 12. Spanienverband (12.2.-29.6.1938).
Lot: 306356
DDR 5 pfg. i fireblok på lille filatelistisk skibsbrev annulleret "Paquebot" og sidestemplet Reykjavik d. 4.7.1956 til Reykjavik.
Lot: 306023
6 pfg. Reichsparteitag udg. på brevkort annulleret med særstempel NSDAP Reichsparteitag Nürnberg d. 15.9.1935 og sidestemplet "Marschstaffel der NSDAP / Hof Nürnberg / Gau Sachsen" 4.-10.9.1935 til Pirner.
Lot: 306299
10 øre (3) og 20 øre Luftpost på luftpostbrev fra Slagelse d. 1.2.1938 til Zürich, Schweiz. Fold og mindre skader.
Lot: 306320
15 øre Chr. X på brevkort (Partier fra Undløse) annulleret med udslebet stjernestempel UNDLØSE og sidestemplet Tølløse d. 4.3.1944 til Husum.
Lot: 306341
Norddeutsche Postbezirk 1 gr. stukken kant på brev annulleret med 2-ringsstempel Tondern d. 22.3.1868 til Westerland på Sylt.
Lot: 306269
Britisk 1d George V på brevkort (Rede, Madeira) annulleret i Monte Carlo, Monarco d. 16.12.1913 og sidestemplet "Paquebot" til Morristown, USA.
Lot: 306286
30 øre Fr. IX på brev annulleret Randers d. 18.1.1963 og sidestemplet med kassetømningsstempel "Fra Tindbæk" til København.
Lot: 303937
6 pfg. illustreret helsagsbrevkort med Junkers Ju-52 fra Lufthansa annulleret med særstempel Nürnberg Reichsparteitag der NSDAP d. 9.9.1937 til Wuppertal.
Lot: 306339
10 pen. (5) og 1 mk. Løve på postanvisning annulleret med blåt stempel Höljäkkä d. 14.10.1923 til Helsingfors.
Lot: 306280
Tysk 30 pfg. på tryksag annulleret med skibsstempel PAQUEBOT og sidestemplet Fåborg d. 14.10.1978 til Broadstairs, England.
Lot: 306256
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 127) annulleret med brotype IIc Lobbæk d. 21.7.1938 til København.
Lot: 303101
2,70 kr. Lodsvæsen og Greenpeace mærkat på brevkort fra København d. 20.12.1984 til Mollerup.
Lot: 303989
7 øre Bølgelinie på korsbånd sendt som tryksag med Udenrigsministeriets Tidsskrift annulleret med håndrullestempel København K sn1 d. 20.4.1940 til Kiel, Tyskland. Ingen tegn på censur.
Lot: 306248
Svensk 10 öre Postjubilæum og mærkat "Thorshavn, Færøerne, Færø Amt" dateret Huskvana og annulleret med utydeligt svensk stempel i 1930'erne til Faxe Ladeplads, Danmark.
Lot: 306355
20 øre Chr. X og Julemærke 1944 på brev fra København d. 20.12.1944 til Frankfurt, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 306321
40 cts. Isabella single på brevkort fra San Sebastian d. 28.12.1937 til Strassbourg, Frankrig. Lokal spansk censur fra San Sebastian.
Lot: 306334
15 øre Karavel (2) på brev fra København d. 29.4.1940 til Nörrköping, Sverige. Åbnet af tysk censur i Berlin eller Hamburg.
Lot: 303924
25 cts. Zorrilla (5) på brev fra Burgos d. 13.2.1937 til Den Haag, Holland. Lokal spansk censur fra San Sebastian.
Lot: 306336