15 øre Chr. X på brevkort (Oremandsgaard) annulleret med stjernestempel VINDBYHOLT og sidestemplet Faxe d. 29.7.1921 til København.

1921 - Danmark4640 - Brev - SK 1551

Lot: 306673

2 cents helsagskuvert opfrankeret med 4 cents og sendt som luftpost fra Atlanta d. 11.6.1945 til sgt. i 508th Parachute Infantry Regimen (Faldskærmstropper) ved APO 654 (= Bad Tölz, Tyskland). Urent åbnet i toppen.

1945 - USABrev

Lot: 306397

6 pfg. Hindenburg på brevkort (Tanger) dateret d. 9.6.1937 og annulleret med marinepost stempel Deutsche Marine-Schiffspost * Nr. 29 * d. 8.6.1937 til Kiel, Tyskland. Sendt fra krydseren Admiral Scheer som var del af det 8. Spanienverband (10.5-2.7.1937).

1937 - SpanienBrev

6 pfg. Hindenburg på brevkort (Tanger) dateret d. 9.6.1937 og annulleret med marinepost stempel Deutsche Marine-Schiffspost * Nr. 29 * d. 8.6.1937 til Kiel, Tyskland. Sendt fra krydseren "Admiral Scheer" som var del af det 8. Spanienverband (10.5-2.7.1937).
Lot: 306357

5 øre (par) og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med udslebet stjernestempel ØRSLEV og sidestemplet Slagelse d. 17.5.1943 til København.

1943 - Danmark4200 - Brev - SK 1509

Lot: 306684

80 øre Fr. IX med perfin TF (Tuborgs fabrikker) og Julemærke 1972 på julekort fra Kolding d. 20.12.1972 til Hamburg, Tyskland.

1972 - Danmark6000 - Brev - Perf. T06

80 øre Fr. IX med perfin "TF" (Tuborgs fabrikker) og Julemærke 1972 på julekort fra Kolding d. 20.12.1972 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 306375

20 øre og 35 øre Chr. X på 55 øre frankeret adressebrev for pakke med opkrævning fra Kjøbenhavn d. 19.11.1918 til Præstø.

1918 - Danmark1000 - Brev - 71, 73

Lot: 306528

5 øre Våben helsagskorsbånd opfrankeret med 5 øre Våben fra Hammel d. 28.4.1903 til Lucerne, Schweiz.

1903 - Danmark8450 - Brev - XB 4, 34B

Lot: 306373

1861. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T.m.A. med blåt antiqua Tønder d. 26.6.1861 via Høier og Keitum paa Sylt d. 29.6.1861 til Strandfoged Paulsen i List på Sylt. På bagsiden noteret: Betalt 4 sk. af J. D. Paulsen.

1861 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 189.08b

1861. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.A." med blåt antiqua Tønder d. 26.6.1861 via Høier og Keitum paa Sylt d. 29.6.1861 til Strandfoged Paulsen i List på Sylt. På bagsiden noteret: "Betalt 4 sk. af J. D. Paulsen".
Lot: 306272

Singapore 10 c. (2) og 15 c. på skibsbrev annulleret Hasle d. 30.1.1985 og sidestemplet Paquebot til Aschaffenburg, Tyskland. Privat skibsstempel fra MV Cap Anamur.

1985 - Danmark3790 - Brev

Singapore 10 c. (2) og 15 c. på skibsbrev annulleret Hasle d. 30.1.1985 og sidestemplet "Paquebot" til Aschaffenburg, Tyskland. Privat skibsstempel fra MV "Cap Anamur".
Lot: 306731

15 øre Chr. X (5) på luftpostbrev fra København d. 15.12.1947 til dansk frivillig soldat, Verner Nielsen, i 1st Bn. The Royal Scots Fusiliers, New Delhi, India Command, Indien. Eftersendt flere gange. Noget medtaget kuvert med mgl. bagklap.

1947 - Danmark1000 - Brev - 275

Lot: 306523

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 148) fra Dansk Kirke i Udlandet i København d. 21.12.1943 til Legationspræst i Berlin, Tyskland. Passér stemplet Ab ved den tyske censur i Berlin.

1943 - Danmark1000 - Brev - EB 102

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 148) fra Dansk Kirke i Udlandet i København d. 21.12.1943 til Legationspræst i Berlin, Tyskland. Passér stemplet "Ab" ved den tyske censur i Berlin.
Lot: 303922

Ufrankeret postopkrævning sendt som tjenestepost stemplet Tondern **b d. 3.11.1919 til Mögeltønder.

1919 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 189.19a

Lot: 303767

10 øre Bølgelinie og 230 øre Landsdels udg. på luftpostbrev fra Rønne d. 30.1.1982 til sømand ombord på M/S Elsborg i Fremantle, Australien.

1982 - Danmark3700 - Brev - 318, 734

10 øre Bølgelinie og 230 øre Landsdels udg. på luftpostbrev fra Rønne d. 30.1.1982 til sømand ombord på M/S "Elsborg" i Fremantle, Australien.
Lot: 306406

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel VALSGAARD og sidestemplet Hobro d. 4.1.1945 til Viborg.

1945 - Danmark4640 - Brev - SK 1465

Lot: 303591

20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Henne Strand pr. Henne d. 18.7.196? til København.

Danmark6854 - Brev - 393

Lot: 306438

12 øre posthusfranko på tryksags-kort fra Odense ** d. 20.6.1955 til Ringe. Meddelelse fra Stadsingeniøren i Odense vedr. Færdselstælling.

1955 - Danmark5000 - Brev

Lot: 306001