1921 - Danmark4640 - Brev - SK 1551
15 øre Chr. X på brevkort (Oremandsgaard) annulleret med stjernestempel VINDBYHOLT og sidestemplet Faxe d. 29.7.1921 til København.
Lot: 306673
Lot: 306673
2 cents helsagskuvert opfrankeret med 4 cents og sendt som luftpost fra Atlanta d. 11.6.1945 til sgt. i 508th Parachute Infantry Regimen (Faldskærmstropper) ved APO 654 (= Bad Tölz, Tyskland). Urent åbnet i toppen.
Lot: 306397
6 pfg. Hindenburg på brevkort (Tanger) dateret d. 9.6.1937 og annulleret med marinepost stempel Deutsche Marine-Schiffspost * Nr. 29 * d. 8.6.1937 til Kiel, Tyskland. Sendt fra krydseren "Admiral Scheer" som var del af det 8. Spanienverband (10.5-2.7.1937).
Lot: 306357
5 øre (par) og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med udslebet stjernestempel ØRSLEV og sidestemplet Slagelse d. 17.5.1943 til København.
Lot: 306684
80 øre Fr. IX med perfin "TF" (Tuborgs fabrikker) og Julemærke 1972 på julekort fra Kolding d. 20.12.1972 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 306375
20 øre og 35 øre Chr. X på 55 øre frankeret adressebrev for pakke med opkrævning fra Kjøbenhavn d. 19.11.1918 til Præstø.
Lot: 306528
5 øre Våben helsagskorsbånd opfrankeret med 5 øre Våben fra Hammel d. 28.4.1903 til Lucerne, Schweiz.
Lot: 306373
1861. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.A." med blåt antiqua Tønder d. 26.6.1861 via Høier og Keitum paa Sylt d. 29.6.1861 til Strandfoged Paulsen i List på Sylt. På bagsiden noteret: "Betalt 4 sk. af J. D. Paulsen".
Lot: 306272
Singapore 10 c. (2) og 15 c. på skibsbrev annulleret Hasle d. 30.1.1985 og sidestemplet "Paquebot" til Aschaffenburg, Tyskland. Privat skibsstempel fra MV "Cap Anamur".
Lot: 306731
15 øre Chr. X (5) på luftpostbrev fra København d. 15.12.1947 til dansk frivillig soldat, Verner Nielsen, i 1st Bn. The Royal Scots Fusiliers, New Delhi, India Command, Indien. Eftersendt flere gange. Noget medtaget kuvert med mgl. bagklap.
Lot: 306523
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 148) fra Dansk Kirke i Udlandet i København d. 21.12.1943 til Legationspræst i Berlin, Tyskland. Passér stemplet "Ab" ved den tyske censur i Berlin.
Lot: 303922
Ufrankeret postopkrævning sendt som tjenestepost stemplet Tondern **b d. 3.11.1919 til Mögeltønder.
Lot: 303767
10 øre Bølgelinie og 230 øre Landsdels udg. på luftpostbrev fra Rønne d. 30.1.1982 til sømand ombord på M/S "Elsborg" i Fremantle, Australien.
Lot: 306406
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel VALSGAARD og sidestemplet Hobro d. 4.1.1945 til Viborg.
Lot: 303591
20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Henne Strand pr. Henne d. 18.7.196? til København.
Lot: 306438
12 øre posthusfranko på tryksags-kort fra Odense ** d. 20.6.1955 til Ringe. Meddelelse fra Stadsingeniøren i Odense vedr. Færdselstælling.
Lot: 306001