15 øre Karavel på fortrykt firmakuvert fra Thorshavn annulleret med TMS skibsstempel København * OMK. * / Fra Færøerne d. 24.7.1938 til København.

1938 - Færøerne3800 - Brev - 203

15 øre Karavel på fortrykt firmakuvert fra Thorshavn annulleret med TMS skibsstempel København * OMK. * / "Fra Færøerne" d. 24.7.1938 til København.
Lot: 306711

Ufrankeret amerikansk feltpostkort stemplet Third Army / A.P.O. 746 d. 7.7.1919 til East Orange, USA. Sendt fra dansk amerikaner i Co. B. 10th M.G. Bn., 4th Division A.E.F. i Brohl i amerikansk besat Rheinland.

1919 - USABrev

Lot: 308027

1833. Foldebrev med fuldt indhold dateret Tondern d. 22.9.1833 til Reinfeld.

1833 - Slesvig6270 - Brev

Lot: 308072

40 øre Chr. X 60 år, 50 øre og 1 kr. Chr. X på 190 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra København 24 d. 10.7.1931 via Malmö og Åbo til Frederikshamn, Finland.

1931 - Danmark1000 - Brev - 129, 131, 195

Lot: 306877

50 cts. Salmeron single på brev fra Barcelona ca. 1936 til Wien, Østrig. Lokal spansk censur fra Barcelona.

SpanienBrev

Lot: 306401

40 øre Dansk Bygningskunst og Hafnia I blok på anbefalet brev fra Maribo d. 11.3.1975 til Grossschweidnitz, Østtyskland.

1975 - Danmark4930 - Brev - 582, 538

Lot: 306414

10 øre Bølgelinie på brevkort (M/S Jylland) skrevet ombord på Aarhus-Kalundborg færgen annulleret Kalundborg d. 30.4.1934 og sidestemplet Fra Aarhus / Kalundborg d. 30.4.1934 til Roskilde.

1934 - Danmark4400 - Brev - 202

10 øre Bølgelinie på brevkort (M/S "Jylland") skrevet ombord på Aarhus-Kalundborg færgen annulleret Kalundborg d. 30.4.1934 og sidestemplet "Fra Aarhus / Kalundborg" d. 30.4.1934 til Roskilde.
Lot: 308121

3 øre Bølgelinie, 5 øre, 10 øre (2) og 15 øre Chr. X på 43 øre frankeret værdibrev fra Kjøbenhavn d. 4.10.1916 til Göteborg, Sverige.

1916 - Danmark1000 - Brev - 68, 69, 70, 79

Lot: 306531

5 øre Fr. IX helsagsbrevkort opfrankeret med 2 øre Bølgelinie i 3-stribe med perfin R.B. (Sylvester Hvid - Reklame Bureauet) fra Kjøbenhavn d. 9.11.1909 til Culemborg, Holland.

1909 - Danmark1000 - Brev - Perf. R08

5 øre Fr. IX helsagsbrevkort opfrankeret med 2 øre Bølgelinie i 3-stribe med perfin "R.B." (Sylvester Hvid - Reklame Bureauet) fra Kjøbenhavn d. 9.11.1909 til Culemborg, Holland.
Lot: 308108

5 øre Chr. IX helsagskorrespondancekort opfrankeret med 5 øre Fr. VIII sendt underfrankeret fra Kjøbenhavn d. 20.4.1907 til Christiansfeld i Nordslesvig. Ank.stemplet Christiansfeld d. 21.4.1907 og udtakseret i 20 pfg. tysk porto.

1907 - Danmark1000 - Brev - KK 13, 54

5 øre Chr. IX helsagskorrespondancekort opfrankeret med 5 øre Fr. VIII sendt underfrankeret fra Kjøbenhavn d. 20.4.1907 til Christiansfeld i Nordslesvig. Ank.stemplet Christiansfeld d. 21.4.1907 og udtakseret i "20" pfg. tysk porto.
Lot: 306752

15 øre Landsbykirke på lokalbrev i København d. 17.4.1947.

1947 - Danmark1000 - Brev - 286

Lot: 306420

4 sk. helsagskuvert annulleret med nr.stempel 56 og sidestemplet antiqua Ringkjøbing d. 16.6.1866 til Randers.

1866 - Danmark6950 - Brev - KV 1

4 sk. helsagskuvert annulleret med nr.stempel "56" og sidestemplet antiqua Ringkjøbing d. 16.6.1866 til Randers.
Lot: 308089

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet med kompasstempel Kiøbenhavn d. 4.6.1856 til Kammerherrer, Overførster Baron v. Löwenskiöld, Kulhuus pr. Lyngbye.

1856 - Danmark1000 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med kompasstempel Kiøbenhavn d. 4.6.1856 til Kammerherrer, Overførster Baron v. Löwenskiöld, Kulhuus pr. Lyngbye.
Lot: 308080

10 øre Gebyrmærke annulleret med kontorstempel Vejle Postkontor d. 6.7.1926 på Attest for Indkøb af Frimærker m.v. - F. Form. Nr. 43 (1/4 23).

1926 - Danmark7100 - Brev - Gebyr 2

Lot: 308078

5 øre Bølgelinie og 20 øre Karavel (par) på luftpostbrev fra Kjøbenhavn 6 d. 15.12.1942 til Berlin, Tyskland. Passér stemplet Ab ved den tyske censur i Berlin.

1942 - Danmark1000 - Brev - 246, 258

5 øre Bølgelinie og 20 øre Karavel (par) på luftpostbrev fra Kjøbenhavn 6 d. 15.12.1942 til Berlin, Tyskland. Passér stemplet "Ab" ved den tyske censur i Berlin.
Lot: 306382

Ufrankeret lokalt brev til Handelsforvalter Nolsöe på Færøerne.

FærøerneBrev

Lot: 306950

20 øre, 50 øre og 1 kr. Chr. X på 170 øre frankeret værdibrev fra København C. d. 5.5.1923 til Neuilly-sur-Seine, Frankrig.

1923 - Danmark1000 - Brev - 125, 129, 131

Lot: 308011

20 cts., 50 cts. Isabel, 25 cts. og 1 pts. Luftpost på luftpostbrev fra Barcelona d. 15.4.1939 til Berlin, Tyskland. Lokal spansk censur fra Barcelona.

1939 - SpanienBrev

Lot: 308116

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort annulleret med brotype Ia Vaarst d. 30.10.1912 til Helsinge.

1912 - Danmark9291 - Brev - EB 27

Lot: 306428

Ufrankeret Australsk YMCA kuvert sendt som feltpost stemplet Field Post Office 2. Y d. 12.9.1917 til Odense, Danmark. Stempel benyttet af 14th Australian Infantry Brigade i Ebbinghem, Frankrig. Violet Unit Censor overstemplet og åbnet af Base Censor med stempel no. 3493 og stort S stempel som angiver særlig censur, da brevet er til et neutralt udland.

1917 - Danmark5000 - Brev

Ufrankeret Australsk YMCA kuvert sendt som feltpost stemplet Field Post Office 2. Y d. 12.9.1917 til Odense, Danmark. Stempel benyttet af 14th Australian Infantry Brigade i Ebbinghem, Frankrig. Violet Unit Censor overstemplet og åbnet af Base Censor med stempel no. 3493 og stort "S" stempel som angiver særlig censur, da brevet er til et neutralt udland.
Lot: 308090

160 øre Margrethe på brev annulleret med bureaustempel Bramming - Tønder d. 9.3.1982 til Albertslund.

1982 - Danmark6740 - Brev - 715

Lot: 306405