1920 - Danmark7100 - Brev - 68
5 øre Chr. X annulleret med blækstift påskrift "Gebyr" på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. dateret Vejle d. 27.1.1920.
Lot: 308076
Lot: 308076
15 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIb Læsø d. 27.12.1922 til Hjørring.
Lot: 306689
50 øre Chr. X single på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 29.3.1919 til Katholm pr. Grenaa.
Lot: 308097
20 øre Chr. X Postjubilæum på brev annulleret med bureaustempel Hobro - Løgstør T.1129 d. 20.1.1925 til Kjellerup.
Lot: 306446
5 øre Bølgelinie (4) på brev annulleret med udslebet stjernestempel VESTERØ HAVN og sidestemplet Frederikshavn d. 24.6.1947 til Brenderup St.
Lot: 306671
10 øre Chr. X med perfin "T.K." på firmakuvert fra "Theo. Kliatschko" i Kjøbenhavn d. 20.9.1914 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 306826
4 R.B.S. Ferslew tæt klippet på brev annulleret med kombineret "Pølse"-stempel "34"/Kiøbenhavn/JBR.PST.EXP. d. 20.8.1853 til Næstved.
Lot: 306474
40 øre Chr. X 60 år (2) på værdibrev fra Kjøbenhavn d. 13.4.1931 til Berlin, Tyskland.
Lot: 308094
Ufrankeret følgebrev fra godsforsendelse fra firma A. Brend dateret i Thorshavn d. 18.3.1938 til Ejde.
Lot: 308111
20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Rørby pr. Kalundborg d. 5.10.195? til Saxkøbing.
Lot: 306418
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kais. Deutsche Marine-Schiffspost no. 367 d. 25.2.1917 til Broager. Sendt fra sønderjysk marinesoldat i Kiel ombord på torpedoboot V181.
Lot: 306738
Dansk 10 øre Luftpost og tysk 12+6 pfg. Winter Hilfswerk på billedside af brevkort (Storstrømsbroen) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde F.b. d. 30.11.1937 til Berlin, Tyskland.
Lot: 308102
5 øre Chr. X i parstykke på brevkort fra Frederikshavn annulleret med bureaustempel Aalborg - Frederikshavn T.968 d. 28.6.1918 til Haderslev, Nordslesvig. Violet lokalt censurstempel "4".
Lot: 306384
8 øre helsagskuvert FORSIDE opfrankeret med 12 øre Tofarvet fra Nykjøbing i Jylland d. 8.7.1898 til Thorshavn på Færøerne. Påskrevet: "via Leith".
Lot: 306851
50 sn skib på filatelistisk skibsbrev annulleret PAQUEBOT TOKYO til Augsburg, Tyskland. Fra japansk havforskningsskib "Hakuho-Maru".
Lot: 308113