10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel KIRKE-STILLINGE til Kildemarken pr. Slagelse. Skjold.

Danmark4200 - Brev - SK 0699

Lot: 308351

30 mk. Gymnastik- og Sportsstævne (2) på illustreret FDC fra Helsinki d. 1.7.1956 til Trollhättan, Sverige.

1956 - FinlandBrev

Lot: 308532

1854. Tjenestebrev med laksegl Det kongelige Silde Herredsfogederi stemplet antiqua Tønder d. 11.3.1854 til Husum. Påskrevet 6 sk. porto.

1854 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 189.06

1854. Tjenestebrev med laksegl "Det kongelige Silde Herredsfogederi" stemplet antiqua Tønder d. 11.3.1854 til Husum. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 306785

1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort fra Gudhjem d. 25.7.1910 til Berlin, Tyskland.

1910 - Danmark3760 - Brev - 42, 43, 44, 45

Lot: 308535

Ufrankeret N.P. (Nedsat Porto) brev fra 1ste Udskrivningskreds sendt lokalt i København d. 18.6.1923. Udtakseret i enkeltporto med 10 øre Portomærke stemplet Kjøbenhavn S. d. 19.6.1923. Indeholder Rejsetilladelse til Udlandet for korporal som ønsker at rejse til Sverige.

1923 - Danmark1000 - Brev - P 12

Ufrankeret "N.P." (Nedsat Porto) brev fra 1ste Udskrivningskreds sendt lokalt i København d. 18.6.1923. Udtakseret i enkeltporto med 10 øre Portomærke stemplet Kjøbenhavn S. d. 19.6.1923. Indeholder "Rejsetilladelse til Udlandet" for korporal som ønsker at rejse til Sverige.
Lot: 308150

Cypern 10 m. Kennedy (2) og 15 m. UIT (2) på brev fra Nicosia d. 15.10.1965 til Göteborg, Sverige. Sendt fra finsk FN-soldat i H Coy / UN - FINBN, Nicosia, Cypern. Revet på bagsiden.

1965 - FinlandBrev

Lot: 308355

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel AABYHØJ og sidestemplet Aarhus d. 13.12.1913 til København.

1913 - Danmark8230 - Brev - SK 0006

Lot: 308079

15 øre Chr. X (2) på brev annulleret med særstempel Aarhus * 20-a kongreso de S.A.T. * d. 4.8.1947 til Skövde, Sverige.

1947 - Danmark8000 - Brev - 275

Lot: 308428

5 cts. Rytter, 25 cts. og 1 pta. Isabel, samt 5 cts. Pro Huelva mærke (defekt) på anbefalet brev fra Huelva d. 29.5.1937 til København, Danmark. Lokal spansk censur fra Huelva.

1937 - Spanien1000 - Brev

Lot: 308191

20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Vang pr. Hasle d. 21.7.1960 til Mølholm pr. Vejle.

1960 - Danmark3790 - Brev - 320

Lot: 308538

Militärbrevkort dateret Ernagård annulleret Gamla Uppsala d. 22.9.1932 til Höganäs. Sendt fra soldat ved fältpost Nr. H2. Manøvrefeltpost fra Stockholm og Uppsala Län.

1932 - SverigeBrev

Lot: 308434

20 øre Chr. X på brevkort (M/S Kronprins Olav, DFDS) dateret i Oslo og annulleret København d. 23.9.1947 med skibsstempel Fra Norge til København.

1947 - Danmark1000 - Brev - 276

20 øre Chr. X på brevkort (M/S "Kronprins Olav", DFDS) dateret i Oslo og annulleret København d. 23.9.1947 med skibsstempel "Fra Norge" til København.
Lot: 308357

25+5 øre Jutlandia på illustreret FDC fra København d. 13.9.1951 til Perstorp, Sverige.

1951 - Danmark1000 - Brev - 333

Lot: 308544

5 cts. og 40 cts. på brevkort fra Barcelona d. 29.1.1940 til Remscheid, Tyskland. Lokal spansk censur fra Barcelona.

1940 - SpanienBrev

Lot: 306777

50 øre Chr. X (2) på værdibrev fra Køge d. 9.8.1922 til Leipzig, Tyskland.

1922 - Danmark4600 - Brev - 129

Lot: 308093

5 øre Chr. X på brevkort (St. Brøndstræde, Dragør) annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Dragør T.14 d. 2.9.1918 til Skive.

1918 - Danmark2791 - Brev - 68

Lot: 308463

20 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS 5 g's Brev flyves gratis indtil New York/København OMK 14 d. 28.5.1948 til Hellerup.

1948 - Danmark1000 - Brev - TMS 130.1

20 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "5 g's Brev flyves gratis indtil New York"/København OMK 14 d. 28.5.1948 til Hellerup.
Lot: 308247

30 pfg. Berlin helsagsbrevkort fra Biedenkopf d. 22.6.1969 til Frölunda, Sverige.

1969 - TysklandBrev

Lot: 308446

5 øre Chr. IX svardel af dobbelt helsagsbrevkort fra Assens d. 28.5.1906 til Vamdrup.

1906 - Danmark5610 - Brev - DB 10

Lot: 308248

Fortrykt postkvittering fra Odense Postcontoir d. 7.1.1867 for indlevering af postanvisning til Silkeborg.

1867 - Danmark5000 - Brev

Lot: 308141

10 öre Løve med perfin O.M. på brevkort fra firma O. Mustad & Son i Göteborg d. 6.7.1927 til Orrefors.

1927 - SverigeBrev - Perf. O3

10 öre Løve med perfin "O.M." på brevkort fra firma O. Mustad & Son i Göteborg d. 6.7.1927 til Orrefors.
Lot: 308437