40 øre Fr. IX i parstykke på anbefalet brev fra København d. 30.6.1958 til Århus. Anmeldt og retur som ikke afhentet.

1958 - Danmark1000 - Brev - 322

Lot: 308234

80 øre Fr. IX single på lokalt anbefalet brev i København d. 5.2.1958.

1958 - Danmark1000 - Brev - 341

Lot: 308233

20 øre Karavel (2) på brev med indhold fra Aabenraa d. 26.9.1941 til dansk soldat, Hans Tychsen, ved feldpost nr. 41278 (= 2. Kranken-Kraftwagen-Zug SS-Division Nord). Åbnet af tysk censur i Hamburg.

1941 - Danmark6200 - Brev - 258

Lot: 308160

2 f. på brevkort (Fredsaftalen Trianon 1920) annulleret med genforeningsstempel Kolozsvár Vissaztert og sidestemplet Kolozsvár d. 15.9.1940 til Sopron. Den rumænske by Cluj i Nord-Transsylvanien tilfaldt Ungarn under navnet Koloczsvar i 1940.

1940 - UngarnBrev

Lot: 308448

15 öre Gustaf helsagskorrespondancekort annulleret med bureaustempel PLK 139.C (= Nässjö-Malmö) d. 23.8.1927 til Hälsingborg.

1927 - SverigeBrev

Lot: 308480

Ufrankeret feltpopstkort fra Pola dateret d. 16.8.1916 til Zalatna, Ungarn. Briefstempel: K.U.K. Kriegsmarine S.M.S. Kaiser Franz Joseph I

1916 - ØstrigBrev

Ufrankeret feltpopstkort fra Pola dateret d. 16.8.1916 til Zalatna, Ungarn. Briefstempel: K.U.K. Kriegsmarine S.M.S. "Kaiser Franz Joseph I"
Lot: 308372

5 øre Fr. VIII på brevkort (Parti fra Over Feldborg) annulleret med stjernestempel OVER FELDBORG og sidestemplet Skive d. 4.3.1911 til Roslev.

1911 - Danmark7800 - Brev - SK 1002

Lot: 308303

25 øre og 70 øre (defekt) Chr. X på værdibrev fra København d. 16.12.1925 til Nice, Frankrig.

1925 - Danmark1000 - Brev - 108, 126

Lot: 306516

15 cts. (2) og 60 cts. (2) på luftpostbrev fra Las Palmas d. 11.9.1938 til Bern, Schweiz. Svagt censurstempel.

1938 - SpanienBrev

Lot: 308120

5 øre Bølgelinie, 20 øre Fr. IX (par) og 50 øre Chr. X på retur indkasserings-Postanvisning annulleret med udslebet stjernestempel KVALBÓ og sidestemplet Trangisvaag d. 25.11.1949.

1949 - Færøerne3880 - Brev - SK 0751

Lot: 308371

Ungarsk illustreret påske krigsfangebrevkort fra Budapest d. 20.6.1947 til ungarsk krigsfange i russisk fangenskab. Russisk censur.

1947 - UngarnBrev

Lot: 308440

3,20 kr. Hest på brevkort (M/S Estonia) annulleret med skibsstempel Estland - Sverige / Stockholm Postad ombord d. 14.6.1994 og sidestemplet med svagt skibsstempel ombord på M/S Estonia d. 11.6.1994 til Stockholm. Den estiske færge Estonia forliste i Østersøen på rejse fra Tallinn til Stockholm d. 27/28.9.1994 hvorved 852 omkom og blot 132 overlevede.

1994 - SverigeBrev

3,20 kr. Hest på brevkort (M/S "Estonia") annulleret med skibsstempel Estland - Sverige / Stockholm Postad ombord d. 14.6.1994 og sidestemplet med svagt skibsstempel ombord på M/S "Estonia" d. 11.6.1994 til Stockholm. Den estiske færge "Estonia" forliste i Østersøen på rejse fra Tallinn til Stockholm d. 27/28.9.1994 hvorved 852 omkom og blot 132 overlevede.
Lot: 308365

10 øre Fr. IX i parstykke på brevkort (Hotel i Sdr. Strømfjord) fra Sdr. Strømfjord d. 3.10.1957 til Göteborg, Sverige.

1957 - Grønland3910 - Brev - 30

Lot: 308530

8 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret København Omk d. 15.5.1950 og sidestemplet Fra Island til Trelleborg, Sverige.

1950 - Danmark1000 - Brev - 256

8 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret København Omk d. 15.5.1950 og sidestemplet "Fra Island" til Trelleborg, Sverige.
Lot: 308223

60 g. på brevkort fra Riezlern, Kleinwalsertal annulleret Mittelberg / Kleinwalsertal og sidestemplet med særligt stempel Mittelberg/Kleinwalsertal / Sondertarif d. 23.3.1959 til Tyskland. Østrigsk eksklave i alperne.

1959 - ØstrigBrev

Lot: 308531

3,80 kr. Amor og balletmesterens lune single på luftpostbrev fra Århus d. 11.12.1986 til Professor Gunnar Lomholt i Lilongwe, Malawi, Afrika. Professor Gunnar Lomholt (1915-1993) var læge og tilknyttet Kamuzu Central Hospital, Lilongwe, Malawi, 1984-87.

1986 - Danmark8000 - Brev - 873

Lot: 308349

70 cts. Isabel, 25 cts. og 1 pts. Luftpost på luftpostbrev fra Bilbao d. 29.4.1939 til Berlin, Tyskland. Lokal spansk censur fra Bilbao.

1939 - SpanienBrev

Lot: 308117

10 øre Bølgelinie, 15 øre og 30 øre Karavel med perfin C.S.F. på luftpostbrev fra firma C. Schous Fabriker A/S i København d. 5.1.1935 til Berlin, Tyskland.

1935 - Danmark1000 - Brev - Perf. C57

10 øre Bølgelinie, 15 øre og 30 øre Karavel med perfin "C.S.F." på luftpostbrev fra firma C. Schous Fabriker A/S i København d. 5.1.1935 til Berlin, Tyskland.
Lot: 308145

Ufrankeret tjenestebrev mærket K.D.S. mit Att med blåt antiqua Tønder d. 15.9.18xx via Læk til Wyk på Föhr.

Slesvig6270 - Brev - 189.08b

Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.D.S. mit Att" med blåt antiqua Tønder d. 15.9.18xx via Læk til Wyk på Föhr.
Lot: 306311

Norsk 10 øre Posthorn og dansk 5 øre Chr. X på blandingsfrankeret lokalbrev i Kjøbenhavn d. 17.9.1920.

1920 - Danmark1000 - Brev - 68

Lot: 308426

10 öre Gustaf helsagsbrevkort fra Bolat annulleret med bureaustempel PLK 181 (= Älmhult-Kristianstad) d. 13.8.1923 til Hälsingborg.

1923 - SverigeBrev

Lot: 308476