1,25 kr. og 1,40 kr. på filatelistisk ekspreditionsbrev stemplet Oslo d. 28.3.1977 til Partille, Sverige. Sidestemplet både Bouvetøya og Den Norske Antarktisekspedisjonen 1976-1977, samt signatur af den norske deltager Bjørn Wold. Den ca. 25 mand store ekspedition forlod Norge ombord på M/S Polarsirkel i december 1976 og via Falkland Islands nåede Dronning Maud Land i Antarktis d. 10.1.1977. På tilbagerejsen blev Bouvet øen besøgt i dagene 26.-28.2. og ekspeditionsskibet nåede via Capetown tilbage til Bergen i Norge d. 28.3.1977.

1977 - NorgeBrev

1,25 kr. og 1,40 kr. på filatelistisk ekspreditionsbrev stemplet Oslo d. 28.3.1977 til Partille, Sverige. Sidestemplet både Bouvetøya og Den Norske Antarktisekspedisjonen 1976-1977, samt signatur af den norske deltager Bjørn Wold. Den ca. 25 mand store ekspedition forlod Norge ombord på M/S "Polarsirkel" i december 1976 og via Falkland Islands nåede Dronning Maud Land i Antarktis d. 10.1.1977. På tilbagerejsen blev Bouvet øen besøgt i dagene 26.-28.2. og ekspeditionsskibet nåede via Capetown tilbage til Bergen i Norge d. 28.3.1977.
Lot: 308472

20 øre Løve på brevkort (Fjærland, Böyumsbræen) stemplet Balestrand d. 30.8.1934 og sidestemplet med hollandsk skibsstempel Vacantiereis op ZEE / K.N.S.M. / Aug.-Sept. 1934 / S.S. Simon Bolivar  til Paris, Frankrig.

1934 - NorgeBrev

20 øre Løve på brevkort (Fjærland, Böyumsbræen) stemplet Balestrand d. 30.8.1934 og sidestemplet med hollandsk skibsstempel "Vacantiereis op ZEE / K.N.S.M. / Aug.-Sept. 1934 / S.S. "Simon Bolivar" " til Paris, Frankrig.
Lot: 308452

4 øre posthusfranko København *OMK* på lokal tryksagskort fra Marineforeningen d. 21.6.1933 til Gentofte. Transit stemplet Charlottenlund d. 22.6.1933.

1933 - Danmark1000 - Brev

Lot: 308541

200 øre Bølgelinie i 3-stribe og 50 øre Rigsvåben på adressekort for værdipakke fra Dragør d. 22.9.1988 til Mørkøv.

1988 - Danmark2791 - Brev - 772, 824

Lot: 308226

1d Victoria utakket på lille brev annulleret med svagt stempel til Edinburgh. På bagsiden liniestempel Brompton Road, samt både 22.11.1849 og 23.11.1849.

1849 - EnglandBrev

1d Victoria utakket på lille brev annulleret med svagt stempel til Edinburgh. På bagsiden liniestempel "Brompton Road", samt både 22.11.1849 og 23.11.1849.
Lot: 308442

Turistporto mærke på brevkort fra Gran Canaria dateret d. 16.1.1997 til Horsens, Danmark.

1997 - Sverige7100 - Brev - TU 9

Lot: 308518

5 ¨re og 10 öre Riksdagen på brev fra Jägm. Åke Lundeberg på Gotska Sandön stemplet Fårösund på Gotland d. 24.2.1935 til Linköping. Gotska Sandön er en ubeboet ø nord for Gotland som blev indrettet som nationalpark i 1909. Jägm. Åke Lundeberg (1888-1939) var jæger og sportsskytte og vandt 3 medaljer ved OL i Stockholm 1912: Guld i dobbeltskud mod løbende hjort, sølv i enkeltskud mod løbende hjort, samt guld i holdkonkurrencen i enkeltskud mod løbende hjort.

1935 - SverigeBrev

Lot: 308470

4 sk. Tofarvet på brev fra Det Forenede Dampskibs-Selskab i Kjøbenhavn annulleret med kombineret nr.stempel 181/SJ.JB.P.SP.B. d. 7.9.1872 via Aalborg til Nibe. Skjold og fold.

1872 - Danmark1000 - Brev - 18

4 sk. Tofarvet på brev fra Det Forenede Dampskibs-Selskab i Kjøbenhavn annulleret med kombineret nr.stempel "181"/SJ.JB.P.SP.B. d. 7.9.1872 via Aalborg til Nibe. Skjold og fold.
Lot: 306046

Militärbrev stemplet Fältpost Nr 18 d. 18.6.1943 til Göteborg. Fra soldat ved fältpost 31107. Uden svarmærke.

1943 - SverigeBrev

Lot: 308510

DFDS. Helsingfors Leningrad med skib og bus. Lille brochure med sommersejlplan for DFDS-ruten København - Helsingfors.

1966 - DanmarkDiverse

Lot: 308176

Schleswigsche Eisenbahnen. Fragtgodsbrev for gods sendt fra Flensburg d. 2.1.1869 til Tønder. Monteret på udstillingsplanche.

1869 - Slesvig6270 - Brev

Lot: 308196

20 øre Genforening (2) på anbefalet brev annulleret med uldent brotype IIa Bogø d. 20.2.1922 til Bredstedt, Tyskland. Blanko rec.-etiket med liniestempel Bogø.

1920 - Danmark4793 - Brev - 113

20 øre Genforening (2) på anbefalet brev annulleret med uldent brotype IIa Bogø d. 20.2.1922 til Bredstedt, Tyskland. Blanko rec.-etiket med liniestempel "Bogø".
Lot: 308425

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret med brotype IIIb Humble d. 29.6.1923 til Stockholm, Sverige.

1923 - Danmark5932 - Brev - 124

Lot: 308542

120 øre Kgl. Bibliotek på luftpostbrev fra Rønne d. 2.12.1974 til Chappaqua, USA.

1974 - Danmark3700 - Brev - 550

Lot: 308242

10 øre og 25 øre Chr. X på adressebrev for pakke fra Trunderup Friskole annulleret med brotype IIIb Kværndrup d. 14.5.1918 til Fruens Bøge.

1918 - Danmark5772 - Brev - 69, 72

Lot: 308217