1902 - Straits Settlements6400 - Brev
1 c. og 3 c. Edward VII på brevkort (Japanske kvinder) stemplet Penang d. 16.12.1902 til Sonderburg a/ Alsen, Tyskland. Ank.stemplet Sonderburg d. 7.1.1903.
Lot: 314341
Lot: 314341
Ufrankeret On Active Service Letter Form dateret d. 19.5.1946 til Fredericia med stempel "(krone) Dansk Censorgruppes Militærkommando" og på bagsiden "Danish Military Unit / 3. District Censorship Station B.A.O.R.". Sendt fra lederen, Kaptajn Zeilau ved den britiske censur i Hamburg. Fuldt indhold.
Lot: 314302
3 øre Tjenestebrevkort opfrankeret med 1 øre Tjenestemærke (2) fra Frijsenborg Lægedistrikt i Hammel d. 28.7.1903 til Over Hadsten pr. Hadsten.
Lot: 314294
7 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel SALTBÆK og sidestemplet Kallundborg d. 20.8.1919 til Skovlunde.
Lot: 314237
15½ c. blandingsfrankeret brev fra Pasto d. 14.10.1942 til St. Gall, Schweiz. Åbnet af amerikansk censur i New Orleans no. 3389 og tilbageholdt med stempel: "This Article has been held by the Office of Censorship". Frigivet efter gencensurering i New Orleans no. 50090 d. 12.9.1945 og fremsendt til Schweiz.
Lot: 314595
Ufrankeret interneret forsendelse med rammestempel fra Department of the Interior / Andalusia Internment Camp 1944 til Tsumeb, S.W.A. Lejr censur og ank.stempel på bagsiden Tsumeb S.W.A. d. 7.2.1944.
Lot: 314618
Siam 10 stg. og 15 stg. Luftpost på KLM/Billed Bladet flyvnings-brevkort (Kastrup til Sydney) fra Bangkok d. 15.2.1939 via København Luftpost d. 20.2.1939 til København, Danmark. Hilsen fra journalisten Bendt Rom.
Lot: 314338
1 kr. Rigsvåben og 5 kr. Chr. X (kort hj.tak) på fragtbrev for ilgods fra Esbjerg til Nordby Fanø. Annulleret med ovalt stempel i Nordby Fanø d. 3.9.1968. God annullering.
Lot: 314608
1869. Ufrankeret Fattigsag med Attest fra Sogneraadet i Gjentofte med stjernestempel HELLERUP og sidestemplet kombineret nr.stempel "34"/Kjøbenhavns J.P. d. 21.2.1869 via Rønne til Sogneraadet i Østermarie pr. Rønne på Bornholm. Fuldt indhold.
Lot: 314645
5 pfg. helsagsbrevkort annulleret med enringsstempel Tingleff d. 6.10.1896 til Friedrichstadt.
Lot: 314642
70 mills blandingsfrankeret anbefalet luftpostbrev fra Alexandria d. 17.3.1944 til Slima, Malta. Åbnet af egyptisk censur.
Lot: 314661
5 øre Bølgelinie og 5 øre Fr. VIII helsagsafklip på illustreret firmakuvert fra F. Blædel i Glamsbjerg annulleret med bureau Assens - Tommerup T.907 d. 20.10.1913 til Assens.
Lot: 314405
Ufrankeret tryksagskort med udslebet stjernestempel GANLØSE og sidestemplet Maaløv d. 1.11.1935 til Vammen pr. Viborg. Ikke udtakseret i porto.
Lot: 314208
4 øre Tofarvet (2) på brev fra Kjøbenhavn d. 14.7.1892 til Svaneke. På bagsiden ank.stemplet lapidar Svaneke * d. 16.7.1892.
Lot: 311210
10 øre Fr. VIII på illustreret firmakuvert fra Cementfabriken Dania stemplet Hobro d. 21.7.1908 til Assens.
Lot: 314402
10 c. og 40 c. (parstykke) med sikkerhedsovertryk på luftpostbrev fra Cucuta i Columbia stemplet i Encontrados d. 3.10.1938 via Maracaibo d. 4.10.1938 til Haderslev, Danmark. Violet luftpost stempel: Por Avion Desde Maracaibo hesta Estados Unidos.
Lot: 314590
25 øre Fr. IX på illustreret firmakuvert fra "Peter Lyses Vinhandel" i Kolding d. 2.6.1950 til Horsens.
Lot: 314264
20 øre Chr. X på skibsbrev annulleret "Fra Bornholm" og sidestemplet Kjøbenhavn d. 10.5.1921 til Nakskov.
Lot: 314635
5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort (Frederiksholmskanal ved Tøjhusbroen) fra Kjøbenhavn d. 2.3.1908 til Geneve, Schweiz - eftersendt.
Lot: 314578
25 kr. Rigsvåben (kort hj.tak) single på adressekort for pakke fra DANCON/UNFICYP stemplet København Told d. 17.5.1979 til Middelfart - ændret til Fredericia. Fortrykt pakke reg.-etiket "DANCON/UNFICYP" og blå etiket "Toldpligtig i Danmark".
Lot: 314574
20 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel HAVERSLEV og sidestemplet Arden d. 12.1.1943 til København.
Lot: 314191