8 sk. stempelmærke på 1/4 lod fra Classe-Lotteriet udstedt i Frederikssund d. 16.5.1869.

1869 - Danmark3600 - Brev

Lot: 314460

1854. Ufrankeret 2. vægtkl. brev mærket K.T. med antiqua Sønderborg d. 28.1.1854 til Kammerraad Riise, Klasselotteri Inspecteur i Kjøbenhavn. Påskrevet 2 for 2. vægtkl. og utakseret i 12 skilling porto som dobbeltbrev.

1854 - Danmark6400 - Brev - DAKA 179.10

1854. Ufrankeret 2. vægtkl. brev mærket "K.T." med antiqua Sønderborg d. 28.1.1854 til Kammerraad Riise, Klasselotteri Inspecteur i Kjøbenhavn. Påskrevet "2" for 2. vægtkl. og utakseret i "12" skilling porto som dobbeltbrev.
Lot: 314001

25 øre Redningsvæsenet på brev annulleret med TMS Sommerens Begivendhed: Børnehjælpsdagene i Svendborg 14-22 Juni/Svendborg *** d. 9.6.1952 til Aalborg.

1952 - Danmark5700 - Brev - TMS 174

25 øre Redningsvæsenet på brev annulleret med TMS "Sommerens Begivendhed: Børnehjælpsdagene i Svendborg 14-22 Juni"/Svendborg *** d. 9.6.1952 til Aalborg.
Lot: 314598

20 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel SERUP og sidestemplet Silkeborg d. 19.6.1923 til Kongerslev. Anvendt ca. 3 måneder senere end angivet i Skilling

1923 - Danmark8600 - Brev - SK 1129

Lot: 314139

Militärbrevkort stemplet Postanstalten 1014M (=Råå) d. 9.7.1940 til Stockholm. Fra soldat ved fältpost 21122 litt. F. Nusset med fold.

1940 - SverigeBrev

Lot: 308497

1867. Ufrankeret Fattigsag m.A. med indhold dateret Lidemark Præstegaard d. 1.1.1867 med antiqua Kjøge d. 2.1.1867 til Hvidovre Sogneforstanderskab pr. Kjøbenhavn Vesterbro.

1867 - Danmark4600 - Brev

Lot: 314653

10 øre Bølgelinie i parstykke på illustreret firmakuvert fra Gudhjem Manufakturhandel i Gudhjem d. 6.8.1941 til København.

1941 - Danmark3790 - Brev - 248

Lot: 314424

British Antarctic Territorry 2½d og 3d på brev annulleret Base Z Halley Bay d. 2.2.1970 og sidestemplet Halley Bay til Duisburg, Tyskland.

1970 - Engelske KolonierBrev

British Antarctic Territorry 2½d og 3d på brev annulleret Base Z Halley Bay d. 2.2.1970 og sidestemplet "Halley Bay" til Duisburg, Tyskland.
Lot: 313904

1d Sydney 100 år single på sørgebrev annulleret med duplex Sydney 32/N.S.W. d. 16.7.1896 til Burwood.

1894 - New South WalesBrev

1d Sydney 100 år single på sørgebrev annulleret med duplex Sydney 32/"N.S.W." d. 16.7.1896 til Burwood.
Lot: 314350

8 øre Tofarvet omv. rm. på brev annulleret med stjernestempel VALLEKILDE og sidestemplet bureau Nykjøbing S. - Holbæk T.6 d. 11.6.1902 til Espe.

1902 - Danmark4535 - Brev - SK 1461

Lot: 314649

8 øre Tofarvet på brev fra Falsters Provsti annulleret med lapidar Nykjøbing p.F. d. 20.5. ca. 1890 til Sogneraadet på Bogø pr. Stubbekjøbing.

Danmark4800 - Brev - 25

Lot: 313539

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1936 på julekort annulleret med brotype Ia Kjøllergaard d. 23.12.1936 til Aakirkeby.

1936 - Danmark3711 - Brev - 202

Lot: 309754

20 aur Nationalmuseum single på skibsbrev annulleret med norsk stempel i Bergen d. 6.6.1927 og sidestemplet Paquebot til Skive, Danmark.

1927 - Island7800 - Brev

Lot: 313561

1883. Ufrankeret Befalet Indberetning fra Sognefoged Martin Christensen i Sahl med lapidar Bjerringbro d. 12.3.1883 via Viborg til Lysgaard herredskontor i Kjellerup. Ank.stemplet i Kjellerup d. 13.3.1883. Udtakseret i 8 øre porto.

1883 - Danmark8850 - Brev

1883. Ufrankeret "Befalet Indberetning fra Sognefoged Martin Christensen i Sahl" med lapidar Bjerringbro d. 12.3.1883 via Viborg til Lysgaard herredskontor i Kjellerup. Ank.stemplet i Kjellerup d. 13.3.1883. Udtakseret i "8" øre porto.
Lot: 314651

20 øre Fr. IX i parstykke og 30/20 øre Provisorium på anbefalet brev fra Neksø d. 29.11.1955 til Lobbæk.

1955 - Danmark3730 - Brev - 320, 363

Lot: 313523

3,75 kr. In the Service of Peace firmafranko G3858 på luftpostbrev fra DANCON/UNFICYP d. 17.7.1997 til Vejen, Danmark.

1997 - Danmark6600 - Brev

3,75 kr. "In the Service of Peace" firmafranko G3858 på luftpostbrev fra DANCON/UNFICYP d. 17.7.1997 til Vejen, Danmark.
Lot: 314573

10 pfg. Adler i parstykke på brev annulleret med enringsstempel Ekensund ** d. 24.8.1884 til Kolding, Danmark.

1884 - Slesvig6320 - Brev - DAKA 41.02

Lot: 314637

6 pfg. Hitler helsagsbrevkort med führer-ord fra Hamburg d. 16.12.1943 til Hillerød, Danmark. Tysk censur fra Hamburg.

1943 - Tyskland3400 - Brev

Lot: 209728

5 pfg. Germania på brevkort annulleret Ulderup (kr. Sonderburg) d. 8.6.1914 til Ullerup.

1914 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 192.02

Lot: 314643

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIIb Østerlars d. 27.2.1927 til Balka, Bodilsker pr. Neksø.

1927 - Danmark3752 - Brev - 124

Lot: 311202

1863. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. Fra Communalbestyrelsen for Ørslev Kloster Sogn med blåt antiqua Viborg d. 28.4.1863 til Formanden for Valgbestyrelsen i 8de Landthingskreds i Thisted. Påskrevet 6 sk. porto. Fuldt indhold.

1863 - Danmark8800 - Brev

1863. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T. Fra Communalbestyrelsen for Ørslev Kloster Sogn" med blåt antiqua Viborg d. 28.4.1863 til Formanden for Valgbestyrelsen i 8de Landthingskreds i Thisted. Påskrevet "6" sk. porto. Fuldt indhold.
Lot: 314464