1869 - Danmark3600 - Brev
8 sk. stempelmærke på 1/4 lod fra Classe-Lotteriet udstedt i Frederikssund d. 16.5.1869.
Lot: 314460
Lot: 314460
1854. Ufrankeret 2. vægtkl. brev mærket "K.T." med antiqua Sønderborg d. 28.1.1854 til Kammerraad Riise, Klasselotteri Inspecteur i Kjøbenhavn. Påskrevet "2" for 2. vægtkl. og utakseret i "12" skilling porto som dobbeltbrev.
Lot: 314001
25 øre Redningsvæsenet på brev annulleret med TMS "Sommerens Begivendhed: Børnehjælpsdagene i Svendborg 14-22 Juni"/Svendborg *** d. 9.6.1952 til Aalborg.
Lot: 314598
20 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel SERUP og sidestemplet Silkeborg d. 19.6.1923 til Kongerslev. Anvendt ca. 3 måneder senere end angivet i Skilling
Lot: 314139
Militärbrevkort stemplet Postanstalten 1014M (=Råå) d. 9.7.1940 til Stockholm. Fra soldat ved fältpost 21122 litt. F. Nusset med fold.
Lot: 308497
1867. Ufrankeret Fattigsag m.A. med indhold dateret Lidemark Præstegaard d. 1.1.1867 med antiqua Kjøge d. 2.1.1867 til Hvidovre Sogneforstanderskab pr. Kjøbenhavn Vesterbro.
Lot: 314653
10 øre Bølgelinie i parstykke på illustreret firmakuvert fra Gudhjem Manufakturhandel i Gudhjem d. 6.8.1941 til København.
Lot: 314424
British Antarctic Territorry 2½d og 3d på brev annulleret Base Z Halley Bay d. 2.2.1970 og sidestemplet "Halley Bay" til Duisburg, Tyskland.
Lot: 313904
1d Sydney 100 år single på sørgebrev annulleret med duplex Sydney 32/"N.S.W." d. 16.7.1896 til Burwood.
Lot: 314350
8 øre Tofarvet omv. rm. på brev annulleret med stjernestempel VALLEKILDE og sidestemplet bureau Nykjøbing S. - Holbæk T.6 d. 11.6.1902 til Espe.
Lot: 314649
8 øre Tofarvet på brev fra Falsters Provsti annulleret med lapidar Nykjøbing p.F. d. 20.5. ca. 1890 til Sogneraadet på Bogø pr. Stubbekjøbing.
Lot: 313539
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1936 på julekort annulleret med brotype Ia Kjøllergaard d. 23.12.1936 til Aakirkeby.
Lot: 309754
20 aur Nationalmuseum single på skibsbrev annulleret med norsk stempel i Bergen d. 6.6.1927 og sidestemplet Paquebot til Skive, Danmark.
Lot: 313561
1883. Ufrankeret "Befalet Indberetning fra Sognefoged Martin Christensen i Sahl" med lapidar Bjerringbro d. 12.3.1883 via Viborg til Lysgaard herredskontor i Kjellerup. Ank.stemplet i Kjellerup d. 13.3.1883. Udtakseret i "8" øre porto.
Lot: 314651
20 øre Fr. IX i parstykke og 30/20 øre Provisorium på anbefalet brev fra Neksø d. 29.11.1955 til Lobbæk.
Lot: 313523
3,75 kr. "In the Service of Peace" firmafranko G3858 på luftpostbrev fra DANCON/UNFICYP d. 17.7.1997 til Vejen, Danmark.
Lot: 314573
10 pfg. Adler i parstykke på brev annulleret med enringsstempel Ekensund ** d. 24.8.1884 til Kolding, Danmark.
Lot: 314637
6 pfg. Hitler helsagsbrevkort med führer-ord fra Hamburg d. 16.12.1943 til Hillerød, Danmark. Tysk censur fra Hamburg.
Lot: 209728
5 pfg. Germania på brevkort annulleret Ulderup (kr. Sonderburg) d. 8.6.1914 til Ullerup.
Lot: 314643
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIIb Østerlars d. 27.2.1927 til Balka, Bodilsker pr. Neksø.
Lot: 311202
1863. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T. Fra Communalbestyrelsen for Ørslev Kloster Sogn" med blåt antiqua Viborg d. 28.4.1863 til Formanden for Valgbestyrelsen i 8de Landthingskreds i Thisted. Påskrevet "6" sk. porto. Fuldt indhold.
Lot: 314464