1858 - Danmark5610 - Brev
1858. Ufrankeret brev mærket "Postsag" med smukt antiqua Assens d. 3.8.1858 til Postinspektør Petersen i Kiøbenhavn - eftersendt til Hamborg. laksegl fjernet.
Lot: 314020
Lot: 314020
10 øre Chr. X på illustreret firmakuvert fra Axel B. Lange i Frederikssund d. 8.4.1916 til Assens.
Lot: 314416
8 øre Tjenestebrevkort opfrankeret med 8 øre Tjenestemærke anvendt som adressekort annulleret med lapidar Korsør d. 2.6.1885 til Kjøbenhavn. På bagsiden laksegl: (Krone) Expeditionen af de Kgl: Postdampskibe i Korsør.
Lot: 314289
5 pfg. Germania på brevkort dateret Fröslee og annulleret Pattburg (kr. Flensburg) d. 13.2.1915 til Schafhaus.
Lot: 314720
50+10 øre Børnenes Kontor og Julemærke 1965 på brevkort (Reginakrydset med sporvogn i Aarhus) fra Aarhus d. 6.12.1965 til Ettelbruck, Luxembourg. Usædvanlig destination med Julemærke.
Lot: 314924
15 øre Karavel på brevkort annulleret med brotype Vb Rønne B. d. 4.8.1929 og sidestemplet med privat skibsstempel "Salon-Schnell-Dampfer "Hertha" Auf hoher See" d. 4.8.1929 til Berlin, Tyskland.
Lot: 314912
20 pfg. Heuss og 2 pfg. Berlin Notopfer på skibsbrev annulleret Deutsche Schiffspost M/S "Göttingen" HAPAG d. 24.12.1955 og sidestemplet "MS "Göttingen" / Jungfernreise Hamburg - New York / * Hamburg - Amerika Linie *" til Hamburg.
Lot: 309762
Odense - Kjerteminde - Martofte Jernbane 100 øre Fragtmærke annulleret med liniestempel "Odense Syd" på fragtbrev fra Odense d. 24.6.1952 til Kerteminde.
Lot: 314955
3 pfg. Ciffer på tryksagskort fra Bremen annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup d. 13.4.18xx til Woyens.
Lot: 313135
4 sk. 1854 udg. med pæn rand på brev annulleret med nr.stempel "113" og sidestemplet antiqua Altona d. 17.4.1855 til Kiøbenhavn.
Lot: 311976
5 øre Bølgelinie på brevkort (Parti fra Lønstrup) annulleret med stjernestempel LØNSTRUP og sidestemplet Hjørring d. 21.7.1913 til Horsens.
Lot: 314142
15 øre Chr. X på illustreret firmakuvert fra "Herning Annoncebureau" annulleret med bureaustempel Skanderborg - Skjern T.996 d. 28.11.1919 til København.
Lot: 314261
10 øre og 15 øre (2) Regentjubilæum på anbefalet brev annulleret med udslebet stjernestempel ARNBORG og sidestemplet Herning d. 13.7.1937 til Herning - eftersendt til Oksbøl. Påsat rec.-etiket i Herning.
Lot: 314205
Indonesien 75 s. (2) og 1 R., samt dansk 80 øre Fr. IX på fortrykt kuvert fra det amerikanske udenrigsministerium sendt med kurer fra USIS i Djakarta til København og efterfølgende anbefalet lokalt i København d. 26.4.1957. Påskrevet "via air pouch".
Lot: 314963
3 øre Bølgelinie single på lokalbrev annulleret med stjernestempel KLEMENSKER og sidestemplet Rønne d. 21.12.1907 til Rønne.
Lot: 314143
15 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype Ia Kjøllergaard d. 3.6.1921 til Rønne.
Lot: 314899
1866. Ufrankeret tjenestebrev fra Samsø Toldkammer med antiqua Samsø d. 17.4.1866 til Kjøbenhavn.
Lot: 314030
10 øre Tjenestemærke på fortrykt kuvert fra Den Cst. Kammeradvokat sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 15.4.1921.
Lot: 314258
30+10 øre Hollandshjælpen provisorium på illustreret firmakuvert fra "Brødrene Larsen Jernstøberi og Maskinfabrik" i Asaa d. 18.2.1953 til København. Sorte ombæringskontrolstreger.
Lot: 314319
4 R.B.S. på brev annulleret med nr.stempel "47" og sidestemplet antiqua Nykjøbing paa Falster d. 5.12.1853 til Kiøbenhavn.
Lot: 311971
Ufrankeret feltpostbrev med indhold dateret i Oesby med bureaustempel Hadersleben - Aarösund Bahnpost Zug 21 d. 5.1.1915 til sønderjysk soldat ved regiment 86 i Flensburg.
Lot: 314674