1901 - Danmark8762 - Brev - SK 0328
8 øre Tofarvet omv. rm. på brev annulleret med stjernestempel FLEMMING og sidestemplet Horsens d. 9.12.1901 til Espe.
Lot: 314648
Lot: 314648
"Russisch-Polen" 5 pfg. provisorium på brevkort fra Lodz ca. 1916 med rødt censurstempel fra Posen.
Lot: 311240
5 pfg. Germania på brevkort dateret Fjelbymark annulleret med bureaustempel Sonderburg - Schauby Bahnpost Zug 16 d. 30.8.1910 til Tandslet.
Lot: 314666
1850. Pakkefølgebrev med fuldt indhold dateret d. 26.4.1850 til Bidstrup pr. Roskilde. Flere påtegninger.
Lot: 314647
10 øre helsags Tjenestebrevkort (fabr. 53-W) annulleret med stjernestempel VESTERBORG og sidestemplet Nakskov d. 16.8.1920 til Vesterborg.
Lot: 314448
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "71" og sidestemplet antiqua Sønderborg d. 12.11.1857 til Flensburg.
Lot: 314698
5 øre Tjenestemærke i vandret 3-stribe på adressebrev for pakke fra Distriktslægen i Odense d. 17.8.1909 til Birkum pr. Højby St. Fold.
Lot: 314257
5 øre Fr. VIII på underfrankeret Kort-Brev (Lakaj med brev) fra Stenlille d. 4.10.1907 via Sorø JB.P.E. til Lille Skensved. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og udtakseret i "10" øre porto.
Lot: 313718
3 c. Edward VII med perfin "E.A.C." (Østasiatisk Kompagni) på brevkort (Chinese Girls' School) fra Singapore d. 3.12.1906 til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 314934
10 øre Bølgelinie på "Bliv Roer" brevkort annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.11 d. 2.7.1933 til Nordby, Samsø.
Lot: 314943
4 øre Tofarvet single på lokalbrev annulleret med stjernestempel LILLERØD til Sogneraadet i Lillerød.
Lot: 314244
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel JYDSTRUP og sidestemplet Ringsted d. 18.7.1906 til Hallelev pr. Slagelse.
Lot: 314212
5 øre Bølgelinie (par) og 15 øre Karavel på brev fra Helsingør d. 2.8.1927 til Newcastle, England. Transit stemplet "HARWICH SHIP LETTER" og Parkeston Harwich d. 4.8.1927.
Lot: 313777
1 mill., 2 mills., 3 mills., 4 mills., 5 mills., 10 mills., 15 mills., 2 pia. og 3 pia. Kamel Rytter på anbefalet luftpostbrev fra Khartoum d. 1.1.1948 til København, Danmark.
Lot: 314324
5 øre Chr. X og Julemærke 1915 på julekort annulleret med stjernestempel HERSLEV og sidestemplet Fredericia d. 25.12.1915 til Faarevejle St.
Lot: 314133
1d Edward VII på brevkort (Castries & Harbour) stemplet Castries St. Lucia d. 23.4.1907 til København, Danmark.
Lot: 314370
10 øre Fr. VIII på illustreret firmakuvert fra Adler Cycle Aktieselskab i Odense d. 13.4.1912 til Assens.
Lot: 314400
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 89-H) annulleret brotype IIb Graasten sn1 d. 30.8.1928 til Kolding.
Lot: 314753
20 pfg. Fælles udg. på brevkort (Aabenraa, Farversmølle) stemplet Apenrade d. 18.4.1920 til New York, USA. God destination for Slesvig forsendelser.
Lot: 314928
Reklame fra Nordisk Polyphon med udstillingsmærkat Radio-Branche-Foreningens Udstilling Teknologisk Institut.
Lot: 313593
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne 1904 til Slagelse.
Lot: 314245