8 øre Tofarvet omv. rm. på brev annulleret med stjernestempel FLEMMING og sidestemplet Horsens d. 9.12.1901 til Espe.

1901 - Danmark8762 - Brev - SK 0328

Lot: 314648

Russisch-Polen 5 pfg. provisorium på brevkort fra Lodz ca. 1916 med rødt censurstempel fra Posen.

TysklandBrev

"Russisch-Polen" 5 pfg. provisorium på brevkort fra Lodz ca. 1916 med rødt censurstempel fra Posen.
Lot: 311240

5 pfg. Germania på brevkort dateret Fjelbymark annulleret med bureaustempel Sonderburg - Schauby Bahnpost Zug 16 d. 30.8.1910 til Tandslet.

1910 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 273.01

Lot: 314666

1850. Pakkefølgebrev med fuldt indhold dateret d. 26.4.1850 til Bidstrup pr. Roskilde. Flere påtegninger.

1850 - Danmark4000 - Brev

Lot: 314647

10 øre helsags Tjenestebrevkort (fabr. 53-W) annulleret med stjernestempel VESTERBORG og sidestemplet Nakskov d. 16.8.1920 til Vesterborg.

1920 - Danmark4900 - Brev - SK 1507

Lot: 314448

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 71 og sidestemplet antiqua Sønderborg d. 12.11.1857 til Flensburg.

1857 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 179.10

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "71" og sidestemplet antiqua Sønderborg d. 12.11.1857 til Flensburg.
Lot: 314698

5 øre Tjenestemærke i vandret 3-stribe på adressebrev for pakke fra Distriktslægen i Odense d. 17.8.1909 til Birkum pr. Højby St. Fold.

1909 - Danmark5000 - Brev - 9

Lot: 314257

5 øre Fr. VIII på underfrankeret Kort-Brev (Lakaj med brev) fra Stenlille d. 4.10.1907 via Sorø JB.P.E. til Lille Skensved. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og udtakseret i 10 øre porto.

1907 - Danmark4295 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på underfrankeret Kort-Brev (Lakaj med brev) fra Stenlille d. 4.10.1907 via Sorø JB.P.E. til Lille Skensved. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og udtakseret i "10" øre porto.
Lot: 313718

3 c. Edward VII med perfin E.A.C. (Østasiatisk Kompagni) på brevkort (Chinese Girls' School) fra Singapore d. 3.12.1906 til Kjøbenhavn, Danmark.

1906 - Straits Settlements1000 - Brev

3 c. Edward VII med perfin "E.A.C." (Østasiatisk Kompagni) på brevkort (Chinese Girls' School) fra Singapore d. 3.12.1906 til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 314934

10 øre Bølgelinie på Bliv Roer brevkort annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.11 d. 2.7.1933 til Nordby, Samsø.

1933 - Danmark4760 - Brev - 185

10 øre Bølgelinie på "Bliv Roer" brevkort annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.11 d. 2.7.1933 til Nordby, Samsø.
Lot: 314943

4 øre Tofarvet single på lokalbrev annulleret med stjernestempel LILLERØD til Sogneraadet i Lillerød.

Danmark3450 - Brev - SK 0792

Lot: 314244

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel JYDSTRUP og sidestemplet Ringsted d. 18.7.1906 til Hallelev pr. Slagelse.

1906 - Danmark4174 - Brev - SK 0656

Lot: 314212

5 øre Bølgelinie (par) og 15 øre Karavel på brev fra Helsingør d. 2.8.1927 til Newcastle, England. Transit stemplet HARWICH SHIP LETTER og Parkeston Harwich d. 4.8.1927.

1927 - Danmark3000 - Brev - 122, 169

5 øre Bølgelinie (par) og 15 øre Karavel på brev fra Helsingør d. 2.8.1927 til Newcastle, England. Transit stemplet "HARWICH SHIP LETTER" og Parkeston Harwich d. 4.8.1927.
Lot: 313777

1 mill., 2 mills., 3 mills., 4 mills., 5 mills., 10 mills., 15 mills., 2 pia. og 3 pia. Kamel Rytter på anbefalet luftpostbrev fra Khartoum d. 1.1.1948 til København, Danmark.

1948 - Sudan1000 - Brev

Lot: 314324

5 øre Chr. X og Julemærke 1915 på julekort annulleret med stjernestempel HERSLEV og sidestemplet Fredericia d. 25.12.1915 til Faarevejle St.

1915 - Danmark7000 - Brev - SK 0527

Lot: 314133

1d Edward VII på brevkort (Castries & Harbour) stemplet Castries St. Lucia d. 23.4.1907 til København, Danmark.

1907 - St. Lucia1000 - Brev

Lot: 314370

10 øre Fr. VIII på illustreret firmakuvert fra Adler Cycle Aktieselskab i Odense d. 13.4.1912 til Assens.

1912 - Danmark5000 - Brev - 55

Lot: 314400

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 89-H) annulleret brotype IIb Graasten sn1 d. 30.8.1928 til Kolding.

1928 - Slesvig6300 - Brev - DAKA 56.15

Lot: 314753

20 pfg. Fælles udg. på brevkort (Aabenraa, Farversmølle) stemplet Apenrade d. 18.4.1920 til New York, USA. God destination for Slesvig forsendelser.

1920 - Slesvig6200 - Brev - 20

Lot: 314928

Reklame fra Nordisk Polyphon med udstillingsmærkat Radio-Branche-Foreningens Udstilling Teknologisk Institut.

DanmarkBrev

Lot: 313593

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne 1904 til Slagelse.

1904 - Danmark3700 - Brev - SK 0928

Lot: 314245