1914 - Danmark3783 - Brev - 65
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIa Helligdommen d. 1.6.1914 til Halle, Tyskland. Har fået lidt fugt.
Lot: 314890
Lot: 314890
7½ pfg. Germania på brevkort stemplet Baurup (Kr. Apenrade) d. 6.8.1918 til Süder Wilstrup.
Lot: 313185
"Regning for forretningen Danmark". Illegalt flyveblad fremstillet i London og nedkastet af Royal Air Force i Danmark 1941. Tryk nr. 803. Fold.
Lot: 314665
1d, 2d og 2½d På anbefalet Tin Can Mail brev fra Niuafo'ou Tonga d. 26.11.1938 til Long Island, USA. Diverse souvenir stempler.
Lot: 314359
4 øre Tjenestemærke på cirkulære fra Kirke- og Undervisningsvæsenet sendt som tryksag og annulleret med lapidar Nykjøbing i Jyll. d. 24.5.1895 til Redsted pr. Karby. På bagsiden ank. stemplet lapidar Karby d. 25.5.1895.
Lot: 314250
5 øre Bølgelinie og 30 øre Karavel (2) på værdibrev fra Nykøbing Falster d. 6.3.1934 til Lidköping, Sverige.
Lot: 311576
20 aur helsagsbrevkort fra Reykjavik annulleret med dansk skibsstempel København OMK./"Fra Island" d. 17.9.1938 til Berlin, Tyskland.
Lot: 313833
Herzogth. Schleswig 1 1/4 sch. stukken kant i parstykke på brev annulleret med 2-ringsstempel Tondern d. 24.7.1865 via Flensburg og Kolding til Kjøbenhavn.
Lot: 314960
6 pfg. Hindenburg i parstykke på underfrankeret brevkort fra Lübeck d. 17.5.1939 til Kaptajn Curt Schumacher, Yacht Jadwiga i Zara, Italien. Sort "T"-stempel - efteranvendelse af det gamle danske landpost-stempel "T" = Travemünde fra 1850'erne som portostempel.
Lot: 314303
5 øre Våben i parstykke på brevkort (København, Langelinie) annulleret Kjøbenhavn d. 20.2.1902 til Bangkok, Siam. Ank.stemplet Bangkok d. 22.1.1903.
Lot: 311138
20 øre helsagskuvert (fabr. 30-Kl.) opfrankeret med 20 øre Chr. X sendt anbefalet fra Kjøbenhavn d. 8.12.1920 via London til Toronto, Canada. Lidt nusset.
Lot: 311709
5 pfg. Germania på brevkort annulleret med enringsstempel Rinkenis ** d. 28.9.1900 til Schauby, Alsen. Ank.stemplet Schauby ** d. 29.9.1900.
Lot: 314710
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med lapidar Asaa d. 10.5.180x til Nakskov.
Lot: 313706
1869. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.D.S." fra Koenigl. Preuss. Amts-Gericht i. Apenrade med 2-ringsstempel Apenrade d. 2.10.1869 til Nørre Tyrstrup Herredskontor i Kolding, Danmark. Ingen portopåtegning.
Lot: 314779
1,60 kr. Margrethe og 1982/1978 Julemærke provisorium på tryksag annulleret med pr.-stempel Lamdrup pr. Nyborg d. 14.12.1982 til Berlin, Tyskland.
Lot: 314609
Ufrankeret brev med indhold fra Riel, Schweiz d. 1.12.1946 stemplet "Croix Rouge Suisse / Secours aux Enfants / Delegation en Hongrie" og Budapest d. 28.12.1946 til Budapest, Ungarn. Langt indhold vedr. nødhjælpspakke til barn i Ungarn.
Lot: 311658
5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X Postjubilæum på julekort med Julemærke 1924 annulleret med brotype IIb Vester Sottrup sn2 d. 23.12.1924 til Sønderborg.
Lot: 314680
4 sk. Tofarvet på landpostbrev med påskrevet "4 sk." under frimærket annulleret med nr.stempel "26" og sidestemplet lapidar Hjørring d. 5.12.187x til Bestyreren for det nørrejydske Redningsvæsen Hr. Consul Pedder A. Andersen i Lemvig. Ank.stemplet i Lemvig d. 6.12.187x.
Lot: 313865
1859. Ufrankeret tjenestebrev mærket "Fattigsag med Attest fra N. Clausen-Bagge" dateret Rubbelykke d. 21.9.1859 med antiqua Maribo d. 29.8.1959 til Vaalse pr. Nykjøbing Falster - omadresseret med antiqua Nykiöbing paa Falster d. 1.10.1859 til Gaabense.
Lot: 314659
2 cents Washington med marginal nr. 19242 og 5 cents Luftpost på luftpostkort fra Bay City Mich. d. 1.4.1929 til Kolding, Danmark. Grønt flyvnngsstempel Jamens Clements Air Port, Bay City til Cleveland d. 1.4.1929.
Lot: 313901
Ufrankeret portobrev med antiqua Randers d. 26.1.18xx via K.D.O.P.A. Hamburg til Roswein, Sachsen. Rammestempel "Aus Dänemark" og flere portopåtegninger.
Lot: 314938