Den Vest-Sjællandske Avis d. 25.1.1839. 4 sider.

1839 - Danmark4200 - Diverse

"Den Vest-Sjællandske Avis" d. 25.1.1839. 4 sider.
Lot: 311798

10 øre 1. Zone udg. i parstykke på brev annulleret med brotype IVb Aabenraa sn2 d. 15.7.1920 til Kjøbenhavn.

1920 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 01.22

Lot: 314778

15 öre Sergel på brev annulleret Fältpost 107 d. 15.12.1940 til Göteborg. Skjold i venstre side.

1940 - SverigeBrev

Lot: 311014

5 øre helsags Tjenestebrevkort annulleret med stjernestempel SPENTRUP og sidestemplet bureau Randers - Hadsund T.8 d. 7.8.1906 til Aarhus.

1906 - Danmark8981 - Brev - SK 1215

Lot: 314445

Skrivelse fra Thorshavn postkontor d. 3.8.1926 til Brevsamlingsstedet i Kvivik vedr. godtgørelsen for at være brevsamler.

1926 - Færøerne3800 - Brev

Lot: 314968

10 c. Panama Provisorium på brev dateret d. 11.10.1905 fra Panama via New York til Vedbæk, Danmark - eftersendt til Preetz i Holstein. Kuvert afkortet i toppen.

1905 - Panama2950 - Brev

10 c. "Panama" Provisorium på brev dateret d. 11.10.1905 fra Panama via New York til Vedbæk, Danmark - eftersendt til Preetz i Holstein. Kuvert afkortet i toppen.
Lot: 314374

Blandingsfrankeret luftpostbrev fra Seoul d. 9.12.1963 til Hellerup, Danmark - eftersendt til Virum.

1963 - Korea2900 - Brev

Lot: 314326

15 øre Fr. IX på illustreret firmakuvert fra N.N.Blumenstaadt Staga Sæbespaaner sendt lokalt i Oense d. 15.12.1950.

1950 - Danmark5000 - Brev - 319

15 øre Fr. IX på illustreret firmakuvert fra N.N.Blumenstaadt "Staga Sæbespaaner" sendt lokalt i Oense d. 15.12.1950.
Lot: 314427

1869. Ufrankeret Fattigsag med Att. fra Hillerød stemplet lapidar Frederiksborg d. 27.8.1869 via bureau 229/N.SJ.JB.P.B. og Sorø til Slaglille Sogneraad pr. Sorø.

1869 - Danmark3400 - Brev

1869. Ufrankeret Fattigsag med Att. fra Hillerød stemplet lapidar Frederiksborg d. 27.8.1869 via bureau "229"/N.SJ.JB.P.B. og Sorø til Slaglille Sogneraad pr. Sorø.
Lot: 314470

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel NOLSØ og sidestemplet Thorshavn d. 28.2.1948 til København.

1948 - Færøerne3800 - Brev - SK 0917

Lot: 313815

5 h. og 10 h. (par) Franz Joseph på brev fra Mähr.-Ostrau d. 30.8.1914 til Schönenwerd, Schweiz. Åbnet af tidlig østrigsk censur med oblat fra Polizei-Kommissariat Mähr.-Ostrau og stemplet Staatspolizeilich eröffnet. På bagsiden reklamemærkat. Lodret fold.

1914 - ØstrigBrev

5 h. og 10 h. (par) Franz Joseph på brev fra Mähr.-Ostrau d. 30.8.1914 til Schönenwerd, Schweiz. Åbnet af tidlig østrigsk censur med oblat fra Polizei-Kommissariat Mähr.-Ostrau og stemplet "Staatspolizeilich eröffnet". På bagsiden reklamemærkat. Lodret fold.
Lot: 314360

4 øre Tjenestemærke ultramarin (2) på brev annulleret med nr.stempel 60 og sidestemplet antiqua Rødby d. 14.8.1877 til Nykjøbing Falster.

1877 - Danmark4970 - Brev - Tj 5a

4 øre Tjenestemærke ultramarin (2) på brev annulleret med nr.stempel "60" og sidestemplet antiqua Rødby d. 14.8.1877 til Nykjøbing Falster.
Lot: 314249

20 øre Chr. X 75 år på fortrykt firmakuvert fra Levers Sæbefabrikker A/S, Sct. Annæ Palæ fra København d. 26.9.1945 til Svendborg. Rødt rammestempel Midlertidig adresse: Dahlerupsgade 5, København V.. Bygningen Sct. Annæ Palæ blev beslaglagt af tyskerne i slutningen af marts 1945 som erstatning for det bombede Shellhus og brugt indtil befrielsen som GESTAPO hovedhvarter.

1945 - Danmark1000 - Brev - 291

20 øre Chr. X 75 år på fortrykt firmakuvert fra "Levers Sæbefabrikker A/S, Sct. Annæ Palæ" fra København d. 26.9.1945 til Svendborg. Rødt rammestempel "Midlertidig adresse: Dahlerupsgade 5, København V.". Bygningen Sct. Annæ Palæ blev beslaglagt af tyskerne i slutningen af marts 1945 som erstatning for det bombede Shellhus og brugt indtil befrielsen som GESTAPO hovedhvarter.
Lot: 314270

2 sk. Tofarvet i vandret parstykke på brev annulleret med nr.stempel 69 og sidestemplet lapidar Stubbekjøbing d. 9.7.1873 til Kjøbenhavn. lapidar stempel benyttet ca. 3/4 år tidligere end registreret i Skilling. Fuldt indhold.

1873 - Danmark4850 - Brev - 16

2 sk. Tofarvet i vandret parstykke på brev annulleret med nr.stempel "69" og sidestemplet lapidar Stubbekjøbing d. 9.7.1873 til Kjøbenhavn. lapidar stempel benyttet ca. 3/4 år tidligere end registreret i Skilling. Fuldt indhold.
Lot: 314458

Ufrankeret brev fra Mazatlan, Mexico forwarded via Harcous & Co. i New York med transit stempel New York 24 d. 19.5.1860 og fransk dampskibsstempel Et.Unis Serv. AM.D. Havre d. 2.6.1860 til Havre, Frankrig. Flere påtegninger.

1860 - MexicoBrev

Lot: 313885

5 fils og 20 fils (2) Jordanske Tvangstillægsmærker overtrykt Postage på anbefalet brev fra jordansk besat Palestina stemplet Jerusalem d. 1.2.1954 til Cairo, Egypten. Åbnet af egyptisk censur.

1954 - PalæstinaBrev

5 fils og 20 fils (2) Jordanske Tvangstillægsmærker overtrykt "Postage" på anbefalet brev fra jordansk besat Palestina stemplet Jerusalem d. 1.2.1954 til Cairo, Egypten. Åbnet af egyptisk censur.
Lot: 314390

Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T.m.A. med antiqua VII Nibe d. 16.8.186x til Nørresundby pr. Aalborg.

Danmark9240 - Brev

Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.A." med antiqua VII Nibe d. 16.8.186x til Nørresundby pr. Aalborg.
Lot: 314021

10 pfg. Germania på brevkort (Gruss aus Strandhotel Süderhaff) annulleret Süderhaff *** d. 15.7.1907 til Grangemouth, England.

1907 - Slesvig6383 - Brev - DAKA 181.01

Lot: 314691

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 57 og sidestemplet antiqua Ringsted d. 27.9.1856 til Kammerherre Greve af Sponneck, Generaltolddirektør, Storkors af Dannebrogen Dbgmd p.p. i Kjøbenhavn. Wilhelm Sponneck (1815-1888) var bl.a. Finansminister 1849-54.

1856 - Danmark4100 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "57" og sidestemplet antiqua Ringsted d. 27.9.1856 til Kammerherre Greve af Sponneck, Generaltolddirektør, Storkors af Dannebrogen Dbgmd p.p. i Kjøbenhavn. Wilhelm Sponneck (1815-1888) var bl.a. Finansminister 1849-54.
Lot: 313843

10+5 øre Børneforsorg på fortrykt kuvert fra København d. 9.10.1943 til Ordrup-Charlottenlund Bank, Postbox Nr. 12, Charlottenlund. Særlig kuvert til direkte udsortering af postboksforsendelse.

1943 - Danmark1000 - Brev - 268

Lot: 314272

200 øre Bølgelinie, 22 kr. og 50 kr. (par) Rigsvåben på 124 kr. frankeret internationalt adressekort for pakke annulleret med lille postsparestempel brotype Ih Neksø d. 31.1.1989 til München, Tyskland.

1989 - Danmark3730 - Brev - 772, 876, 824

Lot: 314962