1861. Ufrankeret tjenestebrev dateret Aller Præstegaard med antiqua Christiansfeld d. 23.8.1861 til Haderslev. Påskrevet 6 sk. porto.

1861 - Slesvig6070 - Brev - DAKA 33.07

1861. Ufrankeret tjenestebrev dateret Aller Præstegaard med antiqua Christiansfeld d. 23.8.1861 til Haderslev. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 314763

4 c. Perak udg. i lodret 3-stribe på brev fra Utan Melintang d. 8.12.1939 til København, Danmark. Lokal censur: Passed for Transmission og påskrevet Kassebrev. Ank.stemplet i København d. 10.2.1940.

1939 - Malaysia1000 - Brev

4 c. Perak udg. i lodret 3-stribe på brev fra Utan Melintang d. 8.12.1939 til København, Danmark. Lokal censur: Passed for Transmission og påskrevet "Kassebrev". Ank.stemplet i København d. 10.2.1940.
Lot: 314344

8/3 øre, 8/12 øre Provisorium og 5/3 øre helsagsafklip på brev fra Ebeltoft d. 26.6.1926 (?) til Vanløse.

1926 - Danmark8400 - Brev - 119, 117

Lot: 316271

12 s. Løve single på brevkort (Jernbane ved Türi med damptog) stemplet Türi Eesti d. 14.8.1930 til Rahestadt, Tyskland.

1930 - EstlandBrev

Lot: 316094

Deutsche Dienstpost Ukraine. Ufrankeret anbefalet feltpostbrev stemplet Luzk d. 22.3.1942 til Wien. Briefstempel fra Pferdemarschstaffel

1942 - TysklandBrev

Lot: 316181

15 pfg. Luftpost helsagsbrevkort annulleret Mannheim Flugplatz d. 21.6.1926 til Darmstadt. Rødt stempel: Mit Luftpost befördert Postamt 1 in Darmstadt.

1926 - TysklandBrev

15 pfg. Luftpost helsagsbrevkort annulleret Mannheim Flugplatz d. 21.6.1926 til Darmstadt. Rødt stempel: "Mit Luftpost befördert Postamt 1 in Darmstadt".
Lot: 316185

10 öre Oscar II på brev annulleret med bureaustempel PLK 378 (= Hillared - Svenljunga - Alvesta) d. 12.7.1907 til Sunne.

1907 - SverigeBrev

Lot: 311016

30 c. frankostempel på brev fra Geneve d. 27.8.1943 til Sao Paulo, Brasilien. Violet liniestempel via Stuttgart. Åbnet af tysk censur i Paris x og britisk censur på Trinidad PC90/ IE / 8624.

1943 - SchweizBrev

30 c. frankostempel på brev fra Geneve d. 27.8.1943 til Sao Paulo, Brasilien. Violet liniestempel "via Stuttgart". Åbnet af tysk censur i Paris "x" og britisk censur på Trinidad PC90/ IE / 8624.
Lot: 314566

7½ pfg. på brevkort annulleret med enringsstempel Ketting d. 31.8.1917 til Sønderborg.

1917 - Slesvig6440 - Brev - DAKA 89.01

Lot: 313162

5 c. på brevkort fra Cordoba d. 25.11.1910 til Kjøbenhavn, Danmark. Utilstrækkelig adresse med vignet fra Kjøbenhavn og stempel Kjøbenhavn L. d. 30.12.1910.

1910 - Argentina1000 - Brev

Lot: 313894

15 øre Karavel på brev annulleret med bureaustempel Tinglev - Sønderborg T.424 d. 21.6.1938 og sidestemplet med posthornstempel SPANG (SØNDERBORG) til København.

1938 - Danmark6400 - Brev - SK 143.1

Lot: 313841

4 sk. Tofarvet (fold) på brev annulleret med nr.stempel 28 og sidestemplet lapidar Holbek d. 26.9.1874 til Sognefoged Olsen i Jyderup pr. Svinninge. Brevet vendt og returneret med Befalet Indberetning fra Sogneforstander Olsen i Jyderup med antiqua Svinninge d. 29.9.1874 til Holbæk. Påskrevet 4 sk. porto.

Danmark4450 - Brev - 18

4 sk. Tofarvet (fold) på brev annulleret med nr.stempel "28" og sidestemplet lapidar Holbek d. 26.9.1874 til Sognefoged Olsen i Jyderup pr. Svinninge. Brevet vendt og returneret med "Befalet Indberetning" fra Sogneforstander Olsen i Jyderup med antiqua Svinninge d. 29.9.1874 til Holbæk. Påskrevet "4" sk. porto.
Lot: 316260

½d og 1d JIPEX blok udg. på anbefalet brev annulleret med udstillingsstempel i Johannesburg d. 2.11.1936 til New York, USA.

1936 - SydafrikaBrev

Lot: 316203

7 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med brotype IIIc Katterød d. 16.2.1932 til Faaborg.

1932 - Danmark5600 - Brev - 167

Lot: 316231

1 mk. og 2,75 mk. Løve på luftpostbrev annulleret med feltpoststempel Kenttäpostikonttori No. 7 d. 7.1.1942 til Stockholm, Sverige. Åbnet af finsk censur. Fuldt indhold skrevet på svensk af ritmester ved KpK 2/3070 (=  Kev.Os.6).

1942 - FinlandBrev

Lot: 316280

3d George VI på brev annulleret med svagt stempel fra Kasempa N.R. 1945til New York, USA. Lokal censur Passed by Censor 7.

1945 - RhodesiaBrev

Lot: 313928

5 c. Våben i parstykke på brev annulleret med uldent stempel og påskrevet via La Guaira med to franske dampskibsstempler LIGNE D PAQ. FR. No. 3 d. 24.6.1894 og 29.6.1894 til Detroit, USA. Omadresseret i Detroit d. 27.7.1894. Skader på bagsiden.

1894 - ColombiaBrev

5 c. Våben i parstykke på brev annulleret med uldent stempel og påskrevet "via La Guaira" med to franske dampskibsstempler LIGNE D PAQ. FR. No. 3 d. 24.6.1894 og 29.6.1894 til Detroit, USA. Omadresseret i Detroit d. 27.7.1894. Skader på bagsiden.
Lot: 314596

5 øre Chr. X på brevkort Stokkemarke Alderdomshjem) annulleret med stjernestempel STOKKEMARKE og sidestemplet Søllested d. 9.3.1918 til Holeby.

1918 - Danmark4952 - Brev - SK 1251

Lot: 314238

2 cents Canal Zone Provisorium på brevkort (The Flat Arch in Ruins of San Domingo Church, Panama) annulleret Ancon Canal Zone d. 6.11.1916 til København, Danmark.

1916 - USA1000 - Brev

2 cents "Canal Zone" Provisorium på brevkort (The Flat Arch in Ruins of San Domingo Church, Panama) annulleret Ancon Canal Zone d. 6.11.1916 til København, Danmark.
Lot: 314364

Kalundborg. Flerfarve bykort 14x22 cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879). Skjold.

1875 - Danmark4400 - Diverse

Lot: 311817

5 øre Chr. IX på brevkort (Vemmetofte) annulleret med stjernestempel KLIPPINGE til København.

Danmark4672 - Brev - SK 0720

Lot: 314125