Kiøbenhavns Kongelig allene privilegerede Adresse-Contoirs Efterretninger d. 12.5.1800. 8 sider.

1800 - Danmark1000 - Diverse

"Kiøbenhavns Kongelig allene privilegerede Adresse-Contoirs Efterretninger" d. 12.5.1800. 8 sider.
Lot: 311801

½d (par) og 2d George V på brev stemplet G.P.O. Suva Fiji d. 9.6.1923 til Aarhus, Danmark - eftersendt til Odder.

1923 - Fiji8000 - Brev

Lot: 313878

Ufrankeret marinepostkort dateret d. 24.11.1918 (efter våbenhvilen) med briefstempel Kaiserlische Marine Seeflugstation Helgoland til Altendorf.

1918 - TysklandBrev

Lot: 316194

10 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel AABYHØJ og sidestemplet Aarhus d. 29.3.1916 til Aarhus. Fold i mærke.

1916 - Danmark8230 - Brev - SK 0006

Lot: 314167

15 øre Chr. X 60 år på brev annulleret med udslebet stjernestempel HJERTEBJERG og sidestemplet Stege 1930 til København.

1930 - Danmark4780 - Brev - SK 0541

Lot: 314131

1824. Tjenestebrev med skrivelse fra Generalpostdirectionen i Kjøbenhavn d. 20.3.1824 til det Kgl. Postkontor i Grenaa. Omtaler at brev til Middelfart skal nedlægges med brevene til Odense i perioden 10.4.-9.10.1824. På bagsiden sort seglstempel (Posthorn) General Post Direction.

1824 - Danmark1000 - Brev

Lot: 314654

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIIb Østerlars d. 23.12.1927 til Balka pr. Neksø.

1927 - Danmark3752 - Brev - 124

Lot: 311203

1,30 kr. Europa udg. på skibsbrev annulleret Rønne d. 2.9.1977 og sidestemplet Paquebot til Hannover, Tyskland.

1977 - Danmark3700 - Brev - 636

1,30 kr. Europa udg. på skibsbrev annulleret Rønne d. 2.9.1977 og sidestemplet "Paquebot" til Hannover, Tyskland.
Lot: 314913

5/2 øre provisorisk helsagskorsbånd opfrankeret med 20 øre Chr. X til 5. vægtkl. tryksag fra Espergærde d. 24.7.1919 til Lysekil, Sverige.

1919 - Danmark3060 - Brev - XB 19, 71

Lot: 316242

15 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIb Jejsing d. 22.6.1923 til Bov Mark pr. Faarhus St.

1923 - Slesvig6373 - Brev - DAKA 83.03

Lot: 314732

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel HVORNUM og sidestemplet Hobro d. 17.3.1944 til Statsradiofonien i København. Påskrevet Kortbølgehilsen.

1944 - Danmark9500 - Brev - SK 0608

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel HVORNUM og sidestemplet Hobro d. 17.3.1944 til Statsradiofonien i København. Påskrevet "Kortbølgehilsen".
Lot: 314184

1½d George V på brevkort (Madeira) annulleret Freetown Sierra Leone d. 29.3.1938 og sidestemplet Posted on Steamer til York, England.

1938 - Sierra LeoneBrev

1½d George V på brevkort (Madeira) annulleret Freetown Sierra Leone d. 29.3.1938 og sidestemplet "Posted on Steamer" til York, England.
Lot: 313927

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 105-H) annulleret med udslebet stjernestempel HALLUND og sidestemplet Brønderslev d. 21.1.1933 til Skive.

1933 - Danmark9700 - Brev - SK 0482

Lot: 314219

Japansk 4 sn anvendt i Korea på billedside af brevkort annulleret d. 2.2.1913 fra Seoul, Korea med violet transit stempel Changchun-H I.J.P.O. d. 5.2.1913 til Esbjerg, Danmark. Påskrevet via Siberia.

1913 - Korea6700 - Brev

Japansk 4 sn anvendt i Korea på billedside af brevkort annulleret d. 2.2.1913 fra Seoul, Korea med violet transit stempel Changchun-H I.J.P.O. d. 5.2.1913 til Esbjerg, Danmark. Påskrevet "via Siberia".
Lot: 314327

Ufrankeret internt brev fra Kæmnerkontoret i Holsteinsborg d. 8.4.1958 til Grønlands Landsret i Godthåb.

1958 - Grønland3911 - Brev

Lot: 311824

10 cents og 20 cents på frankeret luftpost krigsfangekort fra tysk Technischer Kriegsverwaltungsrat (T.K.V.Rat) i Internment Camp 44 (= Grande Ligne, Quebec) stemplet P.O.W. Camp 44 d. 4.4.1944 til Zerbst, Tyskland. Både canadisk og tysk censur. Del af meddelelse fjernet af censuren.

1944 - CanadaBrev

Lot: 314366

8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 157 og sidestemplet lapidar Kallehave d. 11.3.1878 via Lundby til Præstø. På bagsiden transitstempel lapidar IIIa Lundby d. 11.3.1878 ca. 6 år tidligere end registreret i Skilling og Vagn Jensen.

1878 - Danmark4771 - Brev - Tj 6

8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "157" og sidestemplet lapidar Kallehave d. 11.3.1878 via Lundby til Præstø. På bagsiden transitstempel lapidar IIIa Lundby d. 11.3.1878 ca. 6 år tidligere end registreret i Skilling og Vagn Jensen.
Lot: 314449

3 øre Bølgelinie på lokalt julekort fra 1915 annulleret med stjernestempel SINDING til Røjen pr. Sunds St.

1915 - Danmark7451 - Brev - SK 1140

Lot: 314140

10 øre Tjenestemærke i vandret 3-stribe på aflang kuvert fra Brønderslev d. 17.5.1921 til Hjørring. Fold.

1921 - Danmark9700 - Brev - Tj 10

Lot: 314450

40 pfg. Germania på frankeret anbefalet krigsfangebrev fra Brandenburg d. 18.12.1916 til Moskauer Hilfskomite i København, Danmark. Violet lejrcensur.

1916 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 316165

Fransk 25 c. i parstykke på brev annulleret med 8-kantet skibsstempel Marseille a Yokohama No 3 d. 13.3.1922 til Hellerup, Danmark. Ank.stemplet i Hellerup d. 5.4.1922.

1922 - Frankrig2900 - Brev

Lot: 314334