1918 - Danmark5574 - Brev - SK 1083
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel RØRMOSEHUS og sidestemplet Aarup d. 19.7.1918 til Brønshøj pr. København.
Lot: 314138
Lot: 314138
12 pfg. Hitler (defekt) på brev fra dansk tysklandsarbejder i Hamburg d. 29.10.1942 til Hillerød, Danmark. Rammestempel: DAF.-Gemeinschaftslager Hamburg-Bundeshaus og åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 311309
2½d på Tin Can Mail brev fra Niuafoou 1938 med diverse souvenir stempler til Bruxelles, Belgien.
Lot: 314355
5 øre Våben helsagsafklip anvendt som frankering på brevkort fra Kjøbenhavn d. 11.2.1911 til Rudkøbing.
Lot: 311858
1d George V på brevkort (S/S "Campania" Cunard Line) annulleret med skibsstempel Plymouth Paquebot d. 16.4.1912 til København, Danmark.
Lot: 309764
Ufrankeret brevkort (Viborg Landsarkiv) med liniestempel Krigsfangeforsendelse og brotype IIIb Krigsfangelejr No. 2 Danmark d. 5.11.1917 til Wien, Østrig. Sendt fra østrigsk krigsfange i lazaretlejren i Hald.
Lot: 316221
10 øre Bølgelinie på brevkort (Hotel Alexandersen i Sandvig) annulleret brotype Ia Allinge S. d. 28.8.1912 til Dresden, Tyskland.
Lot: 314915
15 øre og 20 øre Chr. X på retur Indkasserings Indbetalingskort fra Veile d. 23.7.1922 til Viborg.
Lot: 311561
10 øre Genforening og 20 øre Chr. X i parstykke på anbefalet brev med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 31.3.1921 til Stånga, Gotland, Sverige.
Lot: 316238
1871. Ufrankeret brev med lapidar Slagelse d. 12.7.1871 til Vanløse pr. Kjøbenhavn. Befordret med fodpost i Kjøbenhavn med ovalt F:P: d. 13.7.1871 og på bagsiden lapidar Kiøbenhavns Fodp. d. 12.7.1871. Udtakseret i "8" sk. porto. Fuldt indhold.
Lot: 314646
1854. Francobrev med fuldt indhold dateret i Calcutta d. 18.8.1854 påskrevet: per Steamer "Bentnick" til Bordeaux, Frankrig. Rammestempel G.P.O. d. 18.8.1854 og "INDIA PAID" med fransk transit stempel og ank. i Bordeaux d. 1.10.1854. Flere portopåtegninger.
Lot: 316223
1,50 R., 2 R. og 3 R. Reza, samt 8 ch. og 12 ch. "Iran" Luftpost provisorium på bagsiden af anbefalet luftpostbrev fra Teheran d. 6.12.1940 til København, Danmark. Påskrevet "Danemark via U.R.S.S." og passér stemplet "Ab" ved den tyske censur i Berlin.
Lot: 314391
5 øre Chr. X i parstykke på illustreret firmakuvert fra "Maskinfabriken Scandia" i Nyborg d. 23.9.1915 til Assens.
Lot: 314308
20/15 øre Provisorium på brev annulleret med udslebet stjernestempel GØTEGJOV og sidestemplet Thorshavn d. 30.11.1940 til Thorshavn.
Lot: 314970
7 øre Chr. X på illustreret firmakuvert fra Th. Steenberg sendt som tryksag med brotype IIIb Hjørring d. 1.6.1919 til Assens.
Lot: 314413
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Turku Åbo d. 30.8.1941 til Stockholm, Sverige. Violet stempel "Fältpost F." og åbnet af finsk censur no. 108. Fuldt indhold skrevet på svensk. Sendt fra Korp. ved KpK 7/1390 (= 2./VP 2).
Lot: 316279
5 pfg. Germania på brevkort stemplet Rinkenis (Kr. Apenrade) d. 22.7.1913 til Rinkenæs.
Lot: 313149
5 øre Chr. X annulleret med violet stempel "Gebyr" på håndskrevet kvittering for køb af frimærker ved Hjørring Postkontor d. 27.3.1920.
Lot: 314961
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret md stjernestempel HEM og sidestemplet Skive d. 5.8.1909 til Soderup Præstegaard pr. Tølløse.
Lot: 314134
10 c. og 1,20 fr. på luftpostbrev fra Riggisberg d. 7.2.1944 til konsulat i Lima, Peru. Passér stemplet "Ab" ved den tyske censur i Berlin, åbnet af britisk censur på Bermuda PC90/1096 "I.C.", samt dobbelt censureret i New York med censurbanderole no. 5756 og 8260. På bagsiden violet bjælkestempel som ofte ses på diplomatisk post.
Lot: 314550
2 sk. Tofarvet på lokalt fodpostbrev i København annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 9.6.1873 til Christianshavn. På bagsiden ank.stemplet med lapidar Kiøbenhavn Christiansh. d. 9.6.
Lot: 314457