Dansk 5/4 øre helsagskuvert opfrankeret med russisk 2 kop. Våben (5) annulleret med 3-sproget stempel Helsinki As. d. 22.8.1906 til Kjøbenhavn, Danmark.

1906 - Finland1000 - Brev

Lot: 316388

1869. Ufrankeret portobrev med fuldt indhold fra Sindssygeanstalten ved Aarhus med lapidar Aarhus d. 22.9.1869 til Skovgaard. S. Vilstrup Sogn ved Fredericia. Ank.stemplet Fredericia d. 23.9.1869 og opkrævet 6 sk. porto. På bagsiden afs.-stempel: Jydske Asÿl.

1869 - Danmark8000 - Brev

1869. Ufrankeret portobrev med fuldt indhold fra Sindssygeanstalten ved Aarhus med lapidar Aarhus d. 22.9.1869 til Skovgaard. S. Vilstrup Sogn ved Fredericia. Ank.stemplet Fredericia d. 23.9.1869 og opkrævet "6" sk. porto. På bagsiden afs.-stempel: Jydske Asÿl.
Lot: 316258

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med sjældent stjernestempel ØRNSTRUP og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T.7 d. 6.7.1907 til Hesselager. Stjernestempel anvendt ca. 1 måned senere end registreret i Skilling. Skilling 1500,-

1907 - Danmark8700 - Brev - SK 1603

Lot: 316460

15 øre Karavel med perfin C.O. på firmakuvert fra A/S Chr. Olsen i Odense d. 13.9.1927 til Næstved.

1927 - Danmark5000 - Brev - Perf. C50

15 øre Karavel med perfin "C.O." på firmakuvert fra A/S Chr. Olsen i Odense d. 13.9.1927 til Næstved.
Lot: 311021

5 øre Våben på brevkort (Falsled Kro set fra Stranden) annulleret med stjernestempel FALSLED og sidestemplet Assens d. 30.7.1905 til Fredericia.

1905 - Danmark5600 - Brev - SK 0293

Lot: 316229

2 kr. Surtsey i parstykke på luftpost brevkort fra Koparvogur d. 18.12.1965 til Lübeck, Tyskland. Retur med 2-sproget returetiket fra Lübeck d. 23.12.1965. Uvist af hvilke årsag transit stempel i Helsingfors d. 30.12.1965.

1965 - IslandBrev

Lot: 316371

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel DAMSHOLTE og sidestemplet Stege d. 24.7.1939 til København.

1939 - Danmark4780 - Brev - SK 0229

Lot: 314200

Ufrankeret internationalt adressekort for pakke med postopkrævning med ovalt rødt stempel Nürnberg 9 Gebühr Bezahlt d. 14.8.1929 via Berlin og Kjøbenhavn til Reykjavik, Island. Ank.stemplet i Reykjavik d. 2.9.1929.

1929 - IslandBrev

Lot: 316373

5 øre Våben helsagsbrevkort dateret Hedensted station annulleret med lapidar Horsens d. 21.10.1895 til Urlev pr. Stenderup - ændret til pr. Braaskov med lapidar bureaustempel Horsens - Juelsminde JB. d. 22.10.1895.

1895 - Danmark8722 - Brev - EB 17

Lot: 313727

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 96-H) med 15 øre Luftpost og 5 kr. Robert Svendsen Sundflyvning på luftpostbrevkort fra København d. 17.7.1930 til Malmö, Sverige.

1930 - Danmark1000 - Brev - EB 81, 145

Lot: 316465

25 øre Chr. X på brevkort fra Nykjøbing Falster d. 14.1.1924 til Frederiksted, St. Croix, Virgin Islands of USA. God destination.

1924 - Dansk Vestindien4800 - Brev - 126

Lot: 316384

30 c. Vilnius 1939-X-10 provisorium på brevkort fra Vilnius d. 4.5.1940 til Kaunas.

1940 - LitauenBrev

30 c. "Vilnius 1939-X-10" provisorium på brevkort fra Vilnius d. 4.5.1940 til Kaunas.
Lot: 316528

15 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IVb Agerskov d. 21.3.1923 til Rødekro.

1923 - Slesvig6534 - Brev - DAKA 04.02

Lot: 314784

2½-35 pfg. og 1 mk. Fælles udg. på 2,20 mk. blandingsfrankeret værdibrev fra Sonderburg d. 30.1.1920 til København. Ændret til anbefalet brev.

1920 - Slesvig6400 - Brev - 15-22, 25

Lot: 314693

Kvittering dateret d. 27.5.1910 med officielt stempel: Amt Hammeleff * Kreis Apenrade *.

1910 - Slesvig6120 - Brev

Lot: 314739

Ufrankeret fortrykt illustreret feltpostkort stemplet Kenttäpostikonttori nr. 1 d. 2.2.1942 til Stockholm, Sverige. Skrevet på svensk af soldat ved KpK 1/9305 (= 3./URR = Uudenmaan rakuunarykmentti). Finsk censur og violet stempel Fältpost F..

1942 - FinlandBrev

Ufrankeret fortrykt illustreret feltpostkort stemplet Kenttäpostikonttori nr. 1 d. 2.2.1942 til Stockholm, Sverige. Skrevet på svensk af soldat ved KpK 1/9305 (= 3./URR = Uudenmaan rakuunarykmentti). Finsk censur og violet stempel "Fältpost F.".
Lot: 316281

10 øre firmafranko fra Sønderborg Andels-Svineslagteri på brevkort fra Sønderborg d. 8.11.1933 til Asserballeskov pr. Fynshav.

1933 - Danmark6400 - Brev

Lot: 314699

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 47 og sidestemplet antiqua Nykjøbing p.F. d. 10.11.1861 til Grev Reventlow til Grevskabet Christianssæde, Ridder af Dannebrogen på Pederstrup pr. Nakskov - eftersendt til Brahetrolleborg pr. Nyborg. På bagsiden transit stempler fra Nakskov d. 19.11 og Nyborg d. 21.11.1861.

1861 - Danmark4800 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "47" og sidestemplet antiqua Nykjøbing p.F. d. 10.11.1861 til Grev Reventlow til Grevskabet Christianssæde, Ridder af Dannebrogen på Pederstrup pr. Nakskov - eftersendt til Brahetrolleborg pr. Nyborg. På bagsiden transit stempler fra Nakskov d. 19.11 og Nyborg d. 21.11.1861.
Lot: 316470

Ufrankeret postanvisning stemplet Gebührenfrei Dienstsache fra Der Befehlshaber der Ordnungspolizei sendt lokalt i Oslo d. 25.4.1945.

1945 - NorgeBrev

Lot: 316317

70 øre Nordens Hus med prægetryk FØROYAR og stemplet Midvagur pr. Tórshavn d. 14.9.1974 på propagandakort fra Fremskridtspartiet underskrevet: Mogens Glistrup.

1974 - Færøerne3800 - Brev - 547

70 øre Nordens Hus med prægetryk "FØROYAR" og stemplet Midvagur pr. Tórshavn d. 14.9.1974 på propagandakort fra Fremskridtspartiet underskrevet: Mogens Glistrup.
Lot: 316534

1½d George VI i parstykke på brev fra Rockhampton QLD-AUST. d. 3.1.1940 til København, Danmark. Åbnet af lokal australsk censur med stempel Passed by Censor 6. og banderole: Opened by Censor.

1940 - Australien1000 - Brev

1½d George VI i parstykke på brev fra Rockhampton QLD-AUST. d. 3.1.1940 til København, Danmark. Åbnet af lokal australsk censur med stempel "Passed by Censor 6." og banderole: Opened by Censor.
Lot: 314347