4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med uldent Esrom-type stempel HELS. (Helsinge) og sidestemplet antiqua Frederiksborg d. 6.6.186x via Fredensborg til Justitsraad Fasting, Ridder af Dannebrog i Esrom.

Danmark3200 - Brev - SK 0518

Lot: 316473

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 44 og sidestemplet antiqua Nestevd d. 24.2.1872 til Bregentved-Gisselfeld Birk pr. Haslev.

1872 - Danmark4700 - Brev - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "44" og sidestemplet antiqua Nestevd d. 24.2.1872 til Bregentved-Gisselfeld Birk pr. Haslev.
Lot: 314251

10 c. Landkort og 40 c. Luftpost på luftpostbrev fra San Salvador d. 24.7.1931 til København, Danmark.

1931 - El Salvador1000 - Brev

Lot: 313883

1858. Ufrankeret tjenestebrev dateret Aller Præstegaard med antiqua Christiansfeld d. 17.1.1858 til Haderslev. Påskrevet 6 sk. porto.

1858 - Slesvig6070 - Brev - DAKA 33.06

1858. Ufrankeret tjenestebrev dateret Aller Præstegaard med antiqua Christiansfeld d. 17.1.1858 til Haderslev. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 314764

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Nykjøbing p.F. d. 10.11.1884 til Gaardejer Chr. Aaberg, Folketinget, Kjøbenhavn K. Chresten Pedersen Aaberg (1819-1897) var veteran fra 3-årskrigen og valgtes i Lemvig til folketinget fra 1861 til sin død i 1897. Først for Venstre - en af de 7 vise bønder - og siden skiftede han til Højre.

1884 - Danmark4800 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Nykjøbing p.F. d. 10.11.1884 til Gaardejer Chr. Aaberg, Folketinget, Kjøbenhavn K. Chresten Pedersen Aaberg (1819-1897) var veteran fra 3-årskrigen og valgtes i Lemvig til folketinget fra 1861 til sin død i 1897. Først for Venstre - en af "de 7 vise bønder" - og siden skiftede han til Højre.
Lot: 311877

80 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS Moders Dag 2den søndag i maj Støt Mødrehjælpen Giro 2432/København K. 1 d. 19.4.1966 til Traun, Østrig.

1966 - Danmark1000 - Brev - TMS 257.63

80 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "Moders Dag 2den søndag i maj Støt Mødrehjælpen Giro 2432"/København K. 1 d. 19.4.1966 til Traun, Østrig.
Lot: 314601

Tysk 25 pfg. Hindenburg med perfin U på skibsbrev fra Hamburg annulleret med violet skibsstempel Schiffspost Paul L. M. Russ til Helsingfors, Finland.

FinlandBrev

Tysk 25 pfg. Hindenburg med perfin "U" på skibsbrev fra Hamburg annulleret med violet skibsstempel Schiffspost "Paul L. M. Russ" til Helsingfors, Finland.
Lot: 316396

20 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med stjernestempel BØJDEN og sidestemplet Faaborg d. 16.5.1923 til London, England.

1923 - Danmark5641 - Brev - SK 0211

Lot: 266733

5 pfg. Germania på julekort dateret Kekenis og stemplet Sönderby d. 23.12.1903 til Sonderburg.

1903 - Slesvig6473 - Brev - DAKA 180.01a

Lot: 314692

20 øre Chr. X på illustreret firmakuvert fra Odense Ægforretning i Odense d. 16.4.1924 til Hessum pr. Otterup.

1924 - Danmark5000 - Brev - 125

Lot: 314420

Feltpost foldebrev stemplet Feldpost d. 24.2.1945 fra Fp-nr. L51205 = 4. Komp. Luftnachrichten-Regiment 232  Radar-Stellung “Aar” ved Olde Mark på Ærø til Fp-nr. L51277 =  5. Komp. Luftnachrichten-Regiment 232 Radar-Stellung “Ameise” ved Aabenraa. Interessant tysk feltpost fra Ærø til anden afdeling stationeret i Danmark.

1945 - Danmark5970 - Brev

Lot: 316497

3 pfg. (2), 5 pfg. (2) 10 pfg. og 15 pfg. (2) Våben på 56 pfg. frankeret brev fra Danzig d. 10.12.1929 til Solothurn, Schweiz.

1929 - DanzigBrev

Lot: 316174

5 pfg. Germania helsagsbrevkort fra Bollersleben annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 21 d. 27.8.1901 til Friedrichstadt.

1901 - Slesvig6392 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 313076

60 øre Havets Moder og DANSK julemærke 1957 på aoergram annulleret med julestempel i Sdr. Strømfjord d. 19.12.1957 til Roslyn, USA.

1957 - Grønland3910 - Brev - 39

Lot: 316338

2½d George VI i parstykke på luftpost krigsfangebrev fra Wakefield d. 9.6.1942 til britisk soldat William Greenwood i krigsfangelejr Stalag XXXIA (= Schildberg), Tyskland. Åbnet af britisk censur PC90/2872 og violet tysk lejrcensur. Del af bagklap mgl.

1942 - EnglandBrev

Lot: 316533

4 c. Junk på underfrankeret brevkort fra Shanghai d. 2.4.1922 til Ängelholm, Sverige. Sort T portostempel og påsat svensk 25 öre Lösen etiket.

1922 - KinaBrev

4 c. Junk på underfrankeret brevkort fra Shanghai d. 2.4.1922 til Ängelholm, Sverige. Sort "T" portostempel og påsat svensk 25 öre Lösen etiket.
Lot: 316515

40 c. og 50 c. på luftpostbrev fra Mexico d. 21.12.1943 til Geneve, Schweiz. Triple censureret med amerikansk censur no. 5550 fra New York, britisk PC90/445 IC fra Bermuda og tysk censur x fra Paris.

1943 - MexicoBrev

40 c. og 50 c. på luftpostbrev fra Mexico d. 21.12.1943 til Geneve, Schweiz. Triple censureret med amerikansk censur no. 5550 fra New York, britisk PC90/445 "IC" fra Bermuda og tysk censur "x" fra Paris.
Lot: 314560

5 øre Bølgelinie i parstykke på illustreret firmakuvert fra Ny Missionshotel og restaurant Karnappen sendt lokalt i Kolding d. 14.6.1940.

1940 - Danmark6000 - Brev - 246

5 øre Bølgelinie i parstykke på illustreret firmakuvert fra Ny Missionshotel og restaurant "Karnappen" sendt lokalt i Kolding d. 14.6.1940.
Lot: 314423

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIb Over Jerstal d. 23.5.1928 til Skibet.

1928 - Slesvig6551 - Brev - DAKA 127.03

Lot: 314723

5 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Flensburg - Sonderburg Bahnpost Zug 910 d. 12.7.1912 til Løjt Kirkeby.

1912 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 251.01

Lot: 313136

10 øre Våben illustreret helsagsbrevkort Bad Skodsborg annulleret med stjernestempel SKODSBORG og sidestemplet Kjøbenhavn V. d. 1.8.1893 til Crefeld, Tyskland.

1893 - Danmark2942 - Brev - SK 1177

10 øre Våben illustreret helsagsbrevkort "Bad Skodsborg" annulleret med stjernestempel SKODSBORG og sidestemplet Kjøbenhavn V. d. 1.8.1893 til Crefeld, Tyskland.
Lot: 314233