1816 - Danmark6400 - Brev
1816. Tjenestebrev mærket "K.d.S.m.Att" med fuldt indhold dateret i Sønderborg d. 10.5.1816 til Ærøeskøbing. På bagsiden Fr. VI laksegl: Sonderburger Zoll Ziegel
Lot: 314611
Lot: 314611
Luftpost provisorier på blandingsfrankeret luftpostbrev fra Managua d. 10.8.1943(?) annulleret med svagt stempel og violet "V"-stempel til La Chaux-de-Fonds, Schweiz. Påskrevet: "By Air Mail to New York / By steamer mail from New York, preferable on Swiss boat". Åbnet af lokal censur i Nicaragua, amerikansk censur i New York, britisk censur på Bermuda PC90/3559 "IC" og tysk censur i Paris "x".
Lot: 314555
$0,50 (par) og 1$75 (3) på luftpostbrev fra Lissabon d. 10.1.1946 til Malmö, Sverige. Rød luftpost stempel "O.A.T." (Onward Air Transmission) fra London.
Lot: 316530
2 øre og 3 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel HORNE og sidestemplet Hjørring d. 29.1.1913 til Thisted.
Lot: 314128
Meddelelse fra Postkontoret - formular M34 (5-43 B7) -stemplet Hellerup d. 28.8.1943 vedr. Svenska Dagbladet er tilbageholdt af Udlandspostkontrollen. Formodentlig fordi den svenske avis omtalte Augustoprøret, som førte til brud med samarbejdspolitikken d. 29.8.1943.
Lot: 316499
25 p. og 50 p. på luftpost brevkort fra Rangoon d. 30.9.1951 til København. Utilstrækkelig adresse og stemplet: Kassebrev Omkarteringspostkontoret København .
Lot: 316209
10 øre Chr. IV og 10 øre Chr. X Postjubilæum i sammentryk på brev annulleret med bureaustempel Langaa - Bramminge T.1201 d. 26.1.1925 til Aarhus. Bagklap mgl.
Lot: 316463
35 aur Sild (par) og 1 kr. Luftpost på anbefalet brev fra Reykjavik d. 27.3.1948 til København, Danmark.
Lot: 316370
5 pfg. helsagsbrevkort stemplet Arnum * (Schleswig)* d. 31.12.1906 til Friedrichstadt.
Lot: 313191
1 øre og 2 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel UGGERLØSE.
Lot: 314148
8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "93" og sidestemplet lapidar Storeheddinge d. 26.12.18778 til Hørsholm. Lapidar stempel benyttet ca. 1 år tidligere end registreret i Skilling.
Lot: 313535
5 cents single på overfladebrev med amerikansk Julemærke på bagsiden fra Philadelphia d. 4.12.1940 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur på Bermuda med PC90/2007 og af tysk censur i Frankfurt.
Lot: 311687
½d "S.W.A." provisorisk helsagsbrevkort opfrankeret med 1d "S.W.A." provisorium annulleret med særstempel Swakopmund S.W.A. Sea Bathing Health Resort d. 6.3.1939 til Dortmund, Tyskland. Påskrevet: pr. M.V. Warwick Castle
Lot: 314617
Trekantet 4d udg. utakket (2) på anbefalet brev fra Durban d. 22.11.1926 til København, Danmark.
Lot: 313874
2d Victoria Falls (5) og på bagsiden 1d George VI på luftpostbrev fra Salisbury 1938 via København Luftpost sn3 d. 10.1.1938 til København, Danmark.
Lot: 313929
3 pfg. Ciffer på tryksagskort annulleret med enringsstempel Gravenstein d. 12.6.1884 til Vojens.
Lot: 313173
15 øre Chr. X og Julemærke 1944 på julekort dateret d. 22.12.1944 og annulleret med udslebet stjernestempel ØDSTED til Yderby Odden pr. Nykøbing S.
Lot: 314168
30 pfg. Germania single på anbefalet brev fra Tondern d. 10.12.1914 til det Kgl. danske konsulat i Hamburg.
Lot: 314684
Ufrankeret tjenestebrev fra Krigsmakten stemplet Svenska FN-Bat Cypern d. 29.12.1965 til Strängnäs, Sverige. Rammestempel "SWED BN UNFICYP".
Lot: 314576
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 115) annulleret med udslebet stjernestempel HOLBÆK og sidestemplet Ørsted d. 19.7.1935 til Randers.
Lot: 314218
145 c. blandingsfrankeret luftpostbrev fra Buenos Aires d. 6.7.1942 påskrevet "via Natal-Lisboa-Boloma" til Lund, Sverige. Åbnet af britisk censur på Trinidad PC90/8083 "IE" og igen åbnet af britisk censur i England med neutral banderole og stempel Passed P.214.
Lot: 314567