4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 77 og sidestemplet lapidar Viborg d. 25.11.187x til Kjøbenhavn.

Danmark8800 - Brev - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "77" og sidestemplet lapidar Viborg d. 25.11.187x til Kjøbenhavn.
Lot: 316481

6d George VI på Air Letter Card stemplet Dannevirke N.Z. d. 28.11.1950 til København, Danmark.

1950 - New Zealand1000 - Brev

Lot: 316214

5 c. helsagskuvert opfrankeret med 5 c. fra Tumbador d. 31.10.1895 til Hamburg, Tyskland.

1895 - GuatemalaBrev

Lot: 314377

5 øre Fr. VIII på brevkort (Risen og Kællingen) annulleret med brotype Ig Thorshavn d. 18.5.1909 til Kjøbenhavn.

1909 - Færøerne3800 - Brev - 54

Lot: 314588

15 øre Karavel på brev fra København d. 24.11.1939 til Reykjavik, Island. Uden tegn på censur.

1939 - Danmark1000 - Brev - 203

Lot: 313021

15 øre Karavel og Julemærke 1940 på julekort annulleret med udslebet stjernestempel KLEITRUP til Hvalsø St.

1940 - Danmark9500 - Brev - SK 0712

Lot: 314180

2 cents og 5 cents på overfladebrev fra New York d. 27.9.1943 til Bombay, Indien. Åbnet af amerikansk censur med affaldet banderole og indisk censur DHC/80 & DHC/385 i Bombay.

1943 - USABrev

Lot: 311689

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med svagt nr.stempel 5 og sidestemplet antiqua Aalborg d. 6.2.1858 til Justitsraad By og Herredsfoged Gad i Sæby.

1858 - Danmark9000 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med svagt nr.stempel "5" og sidestemplet antiqua Aalborg d. 6.2.1858 til Justitsraad By og Herredsfoged Gad i Sæby.
Lot: 316402

4d George V anbefalet helsagskuvert overtrykt S.W.A. opfrankeret med 3d fra Windhoek d. 21.5.1932 til Leipzig, Tyskland.

1932 - Sydvest AfrikaBrev

4d George V anbefalet helsagskuvert overtrykt "S.W.A." opfrankeret med 3d fra Windhoek d. 21.5.1932 til Leipzig, Tyskland.
Lot: 316205

5 pfg. helsagsbrevkort dateret Nörmark annulleret med bureaustempel Hamburg - Hvidding Bahnpost Zug 1000 d. 22.4.1892 til Brøns.

1892 - Slesvig6772 - Brev - DAKA 263.01

Lot: 316349

15 øre Fr. IX helsagsbrevkort dateret Lakolk på Rømø annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn3 T.456 d. 24.6.1951 til Sønderborg.

1951 - Danmark6792 - Brev - EB 113

Lot: 313055

30 c. og $1 George VI Resurgo udg. på luftpostbrev fra Hong Kong d. 11.9.1946 til Rotterdam, Golland. Sort liniestempel: BY AIR TO LONDON ONLY. Fold.

1946 - Hong KongBrev

30 c. og $1 George VI Resurgo udg. på luftpostbrev fra Hong Kong d. 11.9.1946 til Rotterdam, Golland. Sort liniestempel: "BY AIR TO LONDON ONLY". Fold.
Lot: 316210

15 øre Fr. IX på illustreret firmakuvert fra Maskinkompagniet Odense A/S sendt lokalt i Odense d. 31.3.1950.

1950 - Danmark5000 - Brev - 306

Lot: 314428

4,25 kr. Jule udg. på Postkvittering annulleret med trodat stempel Poststationen 3900 Nuuk d. 8.1.1997.

1997 - Grønland3900 - Brev - 300

Lot: 316339

10 pfg. og 20 pfg. (3) Fælles udg. på ekspresbrev fra Flensburg d. 5.2.1920 til Haderslev. Afkortet i venstre side.

1920 - Slesvig6100 - Brev - 18, 20

Lot: 316351

10 øre Bølgelinie på brevkort fra Dansk Esperanto Institut i Hillerød d. 25.10.1937 til Aarhus.

1937 - Danmark3400 - Brev - 235

Lot: 314284

Ufrankeret Fødselsanmeldelse til Sognepræsten i Bramminge. Udtakseret i porto med 5 øre og 25 øre Portomærke stemplet Bramminge d. 2.5.1951. Returneret med påskrift: Modtagelse Nægtet.

1951 - Danmark6740 - Brev - P27, P30

Ufrankeret Fødselsanmeldelse til Sognepræsten i Bramminge. Udtakseret i porto med 5 øre og 25 øre Portomærke stemplet Bramminge d. 2.5.1951. Returneret med påskrift: "Modtagelse Nægtet".
Lot: 316259

3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne d. 23.12.1908 til Østermarie pr. Nybro.

1908 - Danmark3700 - Brev - SK 0928

Lot: 314150

1861. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T.m.A. med antiqua Ribe d. 14.12.1861 til Gram og Nybøl Godsinspektorat i Gram.

1861 - Danmark6760 - Brev

1861. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.A." med antiqua Ribe d. 14.12.1861 til Gram og Nybøl Godsinspektorat i Gram.
Lot: 314022

Ufrankeret fotobrevkort (Neger marked) dateret Kemina Military Base og stemplet Organisation des Nations Unies au Congo d. 19.3.1963 til Landskrona, Sverige. Sendt fra svensk FN-soldat ved Panserbil pluton, SV FN Bat Congo.

1963 - SverigeBrev

Lot: 316329

30 øre Fr. IX i parstykke på luftpostbrev fra Esbjerg d. 27.1.1960 til sømand ombord på M/T Gunvor Mærsk via rederiet A.P.Møller i København. Opfrankeret med 1 kr. Rigsvåben med perfin A.P.M. stemplet København d. 2.2.1960 og eftersendt til skibet i samlekuvert.

1960 - Danmark6700 - Brev - Perf. A53

30 øre Fr. IX i parstykke på luftpostbrev fra Esbjerg d. 27.1.1960 til sømand ombord på M/T "Gunvor Mærsk" via rederiet A.P.Møller i København. Opfrankeret med 1 kr. Rigsvåben med perfin "A.P.M." stemplet København d. 2.2.1960 og eftersendt til skibet i samlekuvert.
Lot: 313049