1979 - Danmark3700 - Brev
120 øre posthus franko Rønne Postkontor på brevkort fra Rønne d. 16.8.1979 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 314930
Lot: 314930
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel HORNBÆK og sidestemplet Hellebæk d. 21.5.1904 til Kjøbenhavn.
Lot: 314211
5 öre (defekt), 10 öre Gustaf og Fältpost Svarmärke på mystisk blandingsfrankeret brev fra Karlskrona d. 27.3.1942 til soldat ved fältpost nr. 35925.
Lot: 316327
1 c., 2 c. (2) og 5 c. på brevkort fra Valparaiso d. 16.7.1919 til Gladsaxe pr. Buddinge, Danmark - ændret til pr. Herlev. Påskrevet "via Panama".
Lot: 313887
1,25 mk. Løve helsagsbrevkort fra Kronoby d. 4.10.1933 og sidestemplet med nr.stempel "486" til Jakobstad.
Lot: 316394
10 øre Chr. IX på brevkort annulleret med lapidar Kolding d. 28.5.1907 til Ødis Bramdrup pr. Kolding - eftersendt til pr. Vamdrup med brotype Kolding d. 28.5.1907 og Vamdrup ank.stempel samme dag. Kortet er løst.
Lot: 311866
5 pfg. Germania helsagsbrevkort fra Nørborg annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 8 d. 25.1.1902 til Ullerup. Ank.stemplet med enringsstempel Ulderup d. 26.1.1902. Hj. knæk.
Lot: 314667
12 øre og 20 øre Chr. X på 32 øre frankeret ekspresbrev fra Aalborg d. 17.10.1918 via Kongsvingerb. Posteksp. A d. 19.10.1918 til Bergen. Korrekt porto 1.6.1918 til 1.6.1919. Rift.
Lot: 316241
30 øre og 1 kr. Chr. X Postfærgemærker på fragtbrev for gods fra Esbjerg d. 2.3.1946 til Nordby, Fanø.
Lot: 314607
1892. Ufrankeret portopligtig tjenestebrev med enringsstempel Tondern *a d. 30.4.1892 til Süderlügum. Påskrevet "10" pfg. porto.
Lot: 314685
1869. Ufrankeret portobrev fra Stockholm d. 17.7.1869 til Christiania, Norge. Ank.stemplet CHRA - BYPOST d. 20.7.1869 og udtakseret i "8" øre porto.
Lot: 316331
10 øre Bølgelinie på julekort dateret d. 22.12.1929 annulleret med stjernestempel STRANDBY til Nykøbing F.
Lot: 314116
30 öre Oscar II (2) på adressekort for pakke med postopkrævning fra Landskrona d. 23.1.1908til Skog.
Lot: 316326
24 gr./12 pfg. Hindenburg "Deutsche Post Osten" provisorium på tjenestebrev fra Krakau d. 4.4.1940 til Wien.
Lot: 316179
2 R. (par) og 5 R. på luftpostbrev med svagt stempel fra Teheran til Wien, Østrig. Åbnet af allieret efterkrigscensur i Østrig no. 741. Brevet beskadiget og lukket med fortrykt etiket: "Beschädigt eingegangen, daher amtlich verschlossen".
Lot: 316208
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel LANGEBÆK og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.1 d. 24.12.1903 til København.
Lot: 314210
Ufrankeret O.A.S. feltpostbrev stemplet Field Post Office 2 (= Reykjavik, Island) d. 2.12.1940 til England. Violet unit censir No. 2351.
Lot: 316376
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel BROUST og sidestemplet bureau Aalborg - Fjerritslev T.7 d. 12.1.1907 til Frøstrup.
Lot: 314156
Russisk 3 kop. helsagsbrevkort annulleret med dansk lapidar Kjøbenhavn K. K.B. d. 20.4.18xx til St. Petersborg, Rusland. Sort stempel: "Kassebrev / Kjöbenhavns Brevpostkontor". Mystisk forsendelse, muligvis fejlsendt til Danmark.
Lot: 316537
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 65-H) annulleret med brotype IIb Hoptrup d. 17.5.1922 til Randers.
Lot: 314735
3 øre helsagsafklip brugt som frankering på lokalt brevkort stemplet Nexø JB.P.E. d. 7.2.1907.
Lot: 316695