20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel HERSLEV og sidestemplet Fredericia d. 28.8.1947 til Viborg.

1947 - Danmark7000 - Brev - SK 0528

Lot: 314190

5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort annulleret med brotype IIb Skovby Als d. 15.9.1927 til Christiansfeld.

1927 - Slesvig6474 - Brev - DAKA 156.04

Lot: 314708

60+10 øre Røde Kors på skibsbrev annulleret Fra Norge og sidestemplet Århus C d. 9.5.1965 til Biberach, Tyskland.

1965 - Danmark8000 - Brev - 425

60+10 øre Røde Kors på skibsbrev annulleret "Fra Norge" og sidestemplet Århus C d. 9.5.1965 til Biberach, Tyskland.
Lot: 316971

15+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 57) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie og 25 øre Karavel sendt anbefalet og annulleret med brotype Vc Fredericia 1. sn2 d. 12.7.1942 til København.

1942 - Danmark7000 - Brev - KV 42, 246, 214

Lot: 316698

10 øre Chr. IX helsags korrespondancekort opfrankeret med 5 øre Chr. IX i parstykke fra Corinth d. 1.3.1906 til Christiansfeld, Nordslesvig. Ank.stemplet med enringsstempel Christiansfeld d. 2.3.1906.

1906 - Slesvig6070 - Brev - DAKA 33.09

Lot: 314762

1768. Francobrev med fuldt indhold dateret Kjøbenhavn d. 10.4.1768 til Odense.  Rift.

1768 - Danmark1000 - Brev

Lot: 316963

20 øre Løve på brev fra Trondheim d. 20.4.1945 til norsk flygtning i Grästorp, Sverige - eftersendt til flygtningeforlægninger HK 92 i Finnerödja og SAK 249 i Orslösa. Åbnet af tysk censur i Oslo.

1945 - NorgeBrev

Lot: 316318

30 øre Chr. X på brev fra København d. 16.11.1926 til Singapore - eftersendt til Brønshøj og siden Vanløse.

1926 - Danmark1000 - Brev - 149

Lot: 316485

5 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn annulleret med sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - Rønne POST 1 d. 31.12.1916 til Neksø, Bornholm.

1916 - Danmark1000 - Brev - 68

Lot: 316723

1854. Ufrankeret Lotterisag med antiqua Rudkjøbing d. 27.1.1854 til Kjøbenhavn. Påskrevet 6 sk. porto.

1854 - Danmark5900 - Brev

1854. Ufrankeret Lotterisag med antiqua Rudkjøbing d. 27.1.1854 til Kjøbenhavn. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 314622

40 øre Karavel single på anbefalet brev fra Aabenraa d. 10.9.1936 til København. Anmeldt og returneret med flere stempler som ikke afhentet.

1936 - Danmark6200 - Brev - 208

Lot: 313480

12 c. Coronation og 30 c. George VI på luftpostbrev fra Renang d. 7.12.1937 via Le Bourget til København, Danmark.

1937 - Straits Settlements1000 - Brev

Lot: 316218

10 øre Chr. IX på fortrykt kuvert fra Tylstrup Mejeri annulleret med stjernestempel TYLSTRUP og sidestemplet bureau Aalborg - Frederikshavn T.968 d. 22.10.1906 til København.

1906 - Danmark9382 - Brev - SK 1419

Lot: 316773

1833. Ufrankeret tjenestebrev mærket KdS fra Generalpostdirektionen i Kjøbenhavn til Neumünster. Påskrevet Mit dem Dampfschiffe. Antagelig befordret med dampskibene Friedrich VI eller Caledonia fra København til Kiel. Indvendigt notat dateret Neumünster d. 26.5.1833.

1833 - Danmark1000 - Brev

1833. Ufrankeret tjenestebrev mærket "KdS" fra Generalpostdirektionen i Kjøbenhavn til Neumünster. Påskrevet "Mit dem Dampfschiffe". Antagelig befordret med dampskibene Friedrich VI eller Caledonia fra København til Kiel. Indvendigt notat dateret Neumünster d. 26.5.1833.
Lot: 316933

20 øre Chr. X på brev annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.5 d. 31.7.1915 til styrmand ombord på M/S Tongking via rederiet Ø.K. i København - eftersendt fra Kjøbenhavn d. 2.8.1915 til Port Said, Egypten. Uden censur.

1915 - Danmark4760 - Brev - 71

20 øre Chr. X på brev annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.5 d. 31.7.1915 til styrmand ombord på M/S "Tongking" via rederiet Ø.K. i København - eftersendt fra Kjøbenhavn d. 2.8.1915 til Port Said, Egypten. Uden censur.
Lot: 314629

50/25 pen. (3) Provisorium og 1 mk. (3) Løve på anbefalet brev fra Helsingfors d. 4.7.1922 til Ulsted St., Danmark.

1922 - Finland9363 - Brev

Lot: 316399

10 öre illustreret helsagsbrevkort Hotell Mollberg i Helsingborg annulleret med lapidar bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingborg d. 15.5.1894 og sidestemplet Fra Sverige til Stralsund, Tyskland. Lille skade i højre side.

1894 - DanmarkBrev

10 öre illustreret helsagsbrevkort "Hotell Mollberg" i Helsingborg annulleret med lapidar bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingborg d. 15.5.1894 og sidestemplet "Fra Sverige" til Stralsund, Tyskland. Lille skade i højre side.
Lot: 316936

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 218 og sidestemplet lapidar Randers JB.P.E. d. 5.7.187x til Kjøbenhavn.

Danmark8900 - Brev - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "218" og sidestemplet lapidar Randers JB.P.E. d. 5.7.187x til Kjøbenhavn.
Lot: 316480

5 øre, 10 øre Bølgelinie og 20 øre Chr. X (2) på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 4.9.1925 til Fürstenwalde, Tyskland.

1925 - Danmark1000 - Brev - 122, 124, 147

Lot: 316487

1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farvefrankeret brevkort fra Rønne d. 22.8.1911 til Berlin, Tyskland.

1911 - Danmark3700 - Brev - 42, 43, 44, 45

Lot: 314904

5 øre Tjenestemærke på cirkulære fra Kirkeministeriet d. 3.1.1918 udsendt som tryksag fra Voer-Nim Herreders Provsti stemplet Hovedgaard d. 22.2.1918 til sognepræsten på Endelave pr. Horsens.

1918 - Danmark8732 - Brev - Tj 14

Lot: 316263