5 øre Chr. X (4) på illustreret firmakuvert fra Hareskov Kuranstalt stemplet København d. 20.7.1920 til Stockholm, Sverige.

1920 - Danmark1000 - Brev - 68

5 øre Chr. X (4) på illustreret firmakuvert fra "Hareskov Kuranstalt" stemplet København d. 20.7.1920 til Stockholm, Sverige.
Lot: 314307

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel GLUMSØ og sidestemplet Ringsted JB.P.E. d. 25.2.1893 til Korsør.

1893 - Danmark4171 - Brev - SK 0405

Lot: 314227

5 pfg. Germania på brevkort (Kvinder i Rømødragter) annulleret Kongsmark *(Röm)* d. 21.5.1908 til Skærbæk.

1908 - Slesvig6791 - Brev - DAKA 095.01

Lot: 314729

1838. Francobrev med rødt rammestempel fra Riga 1838 til Tavastehus i Finland.

1838 - LetlandBrev

Lot: 313703

Ufrankeret feltpostbrev fra Köln d. 10.2.1944 til soldat ved feldpost nr. 41325B (= 5. Komp. Jäger-Regiment 43 (L) på østfronten). Returneret med stempel Empfänger Vermisst!

1944 - TysklandBrev

Ufrankeret feltpostbrev fra Köln d. 10.2.1944 til soldat ved feldpost nr. 41325B (= 5. Komp. Jäger-Regiment 43 (L) på østfronten). Returneret med stempel "Empfänger Vermisst!"
Lot: 311646

25 c. på brevkort stemplet Fort de France Martinique d. 30.12.1905 til Marstal, Danmark. Ank.stemplet i Marstal d. 18.1.1906.

1906 - Franske Kolonier5960 - Brev

Lot: 314368

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 42 og sidestemplet antiqua Middelfart d. 24.2.1858 til Justitsraad Baadsgaard i Bogense.

1858 - Danmark5500 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "42" og sidestemplet antiqua Middelfart d. 24.2.1858 til Justitsraad Baadsgaard i Bogense.
Lot: 316405

½d (3) og 1d George V på brev fra Durban d. 11.6.1916 til Sundby, København, Danmark. Fejlsendt til Roskilde. Blåt lokalt sydafrikansk censurstempel.

1916 - Sydafrika1000 - Brev

Lot: 316204

10 øre Bølgelinie på illustreret firmakuvert fra Pedershaab i Brønderslev d. 8.1.1914 til Assens.

1914 - Danmark9700 - Brev - 65

10 øre Bølgelinie på illustreret firmakuvert fra "Pedershaab" i Brønderslev d. 8.1.1914 til Assens.
Lot: 314305

20 øre Chr. X på brevkort fra Sønderborg annulleret med bureau Sønderborg - Tønder sn2 T.1420 d. 25.7.1922 til Kolding.

1922 - Danmark6400 - Brev - 125

Lot: 314279

5 øre Chr. X og Julemærke 1913 på julekort dateret d. 22.12.1913 annulleret med stjernestempel RØDDING til Roslev.

1913 - Danmark7800 - Brev - SK 1069

Lot: 313716

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel GANLØSE og sidestemplet Maaløv d. 2.4.1943 til København.

1943 - Danmark2760 - Brev - SK 0364

Lot: 314198

Ufrankeret feltpostbrev med indhold stemplet Feldpost b d. 22.4.1943 til Tyskland. Briefstempel fra feldpost nr. 29877 (= 1. Kompanie Korps-Nachrichten-Abteilung 440 i Rusland). Åbnet af Feldpostprüfstemme med rammestempel Feldpost 36819 = Feldpostprüfstelle Panzer-AOK 4.

1943 - TysklandBrev

Lot: 316191

5 øre Fr. VIII på brevkort (Rudkjøbing havn) annulleret med stjernestempel LINDELSE og sidestemplet Rudkjøbing d. 22.4.1908 til Kjøbenhavn.

1908 - Danmark5931 - Brev - SK 0796

Lot: 314120

Ufrankeret portopligtigt tjenestebrev med opkrævning stemplet Rödding (Schleswig) d. 17.12.1913 til Københoved pr. Schottburg.

1913 - Slesvig6630 - Brev - DAKA 142.04

Lot: 314713