5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort annulleret med brotype IIb Løjt Kirkeby d. 23.12.1927 til Tørsbøl.

1927 - Slesvig6221 - Brev - DAKA 108.02

Lot: 314726

5 øre Bølgelinie (2) og 20 øre Chr. X (2) på anbefalet brev annulleret med udslebet stjernestempel STØDOV og sidestemplet Knebel d. 5.3.1946 til Roskilde.

1946 - Danmark8420 - Brev - SK 1280

Lot: 313574

8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med lapidar Frederikssund d. 18.9.1888 til Svendborg.

1888 - Danmark3600 - Brev - Tj 6

Lot: 314452

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIb Sommersted sn1 d. 10.4.1928 til Aarup.

1928 - Slesvig6560 - Brev - DAKA 160.04

Lot: 314701

Russisk 4 kop. på skibsbrev annulleret med rammestempel Fra Forbundsrep. Tyskland og sidestemplet med pr.-stempel Rødby Havn pr. Rødby sn1 d. 22.6.1977 til Siegen, Tyskland. Bagklap mgl.

1977 - Danmark4970 - Brev

Russisk 4 kop. på skibsbrev annulleret med rammestempel "Fra Forbundsrep. Tyskland" og sidestemplet med pr.-stempel Rødby Havn pr. Rødby sn1 d. 22.6.1977 til Siegen, Tyskland. Bagklap mgl.
Lot: 317474

20 øre Chr. X på illustreret firmakuvert fra maler Th. Sørensen annulleret med udslebet stjernestempel STRANDBY og sidestemplet Farsø d. 10.4.1943 til København.

1943 - Danmark9640 - Brev - SK 1265

Lot: 314443

7½ pfg. Germania Postgebiet Ob. Ost helsagsbrevkort stemplet Bialystok d. 3.6.1918 til Berlin. Tysk censur fra Königsberg.

1918 - TysklandBrev

7½ pfg. Germania "Postgebiet Ob. Ost" helsagsbrevkort stemplet Bialystok d. 3.6.1918 til Berlin. Tysk censur fra Königsberg.
Lot: 316742

½ gr. helsagsbrevkort annulleret med enringsstempel Scherrebeck d. 22.8.1874 til Medolden pr. Scherrebeck.

1874 - Slesvig6780 - Brev - DAKA 158.02

Lot: 314941

5 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Woyens - Rödding Bahnpost Zug 43 d. x.9.1908 til Gramby.

1908 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 281.01

Lot: 313133

20 øre Chr. X på illustreret firmakuvert fra I. M. Nielsen & Co. i Odense d. 19.1.1926 til Fraugde Kærby pr. Marslev.

1926 - Danmark5000 - Brev - 125

Lot: 314418

10 øre Fr. VIII i parstykke på adressebrev for pakke fra Nakskov d. 5.11.1910 til København. Lodret fold.

1910 - Danmark4900 - Brev - 55

Lot: 314604

1d George V, ½d og 3d Landskab på anbefalet brev fra Kingston d. 5.9.1924 via New York til Pittsburgh, USA.

1921 - JamaicaBrev

Lot: 314375

Ufrankeret O.A.S. feltpostbrev stemplet R.A.F. Post Office 001 (= Reykjavik, Island) d. 17.5.1943 til Manchester, England. RAF CENSOR 117.

1943 - IslandBrev

Lot: 316375

15 øre Stavnsbåndet på brev annulleret med udslebet stjernestempel MASNEDSUND og sidestemplet Vordingborg d. 16.7.1938 til Hellerup.

1938 - Danmark4760 - Brev - SK 0873

Lot: 314173

1 øre, 5 øre Bølgelinie og 7 øre Chr. X i parstykke på brev fra Nibe annulleret med bureaustempel Aalborg - Hvalpsund T.47 d. 22.1.1925 til Orenæs pr. Orehoved, Falster.

1925 - Danmark9240 - Brev - 77, 98, 122

Lot: 317657

Ufrankeret jule-feltpostkort dateret d. 20.12.1915 med briefstempel Kaiserlische Marine Kommando S. M. Hilfskriegsschiff Prinz Waldemar. Skibet var tidligere postdamper på Korsør-Kiel ruten.

1915 - TysklandBrev

Ufrankeret jule-feltpostkort dateret d. 20.12.1915 med briefstempel Kaiserlische Marine Kommando S. M. Hilfskriegsschiff "Prinz Waldemar". Skibet var tidligere postdamper på Korsør-Kiel ruten.
Lot: 316949

10+5 øre Dybbøl Mølle på brevkort dateret Graasten annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 20.7.1937 til Slagelse. Det rullende Postkontor var opstillet i Graasten i dagene 19.-20.7.1937 i forbindelse med Ringriderfest.

1937 - Danmark6300 - Brev - 237

Lot: 316689

10 øre Chr. X (4) med perfin TL&C, samt 20 øre Chr. X (3) uden perfin, på adressebrev for 2 pakker fra firma Th. Lose & Co. i Kjøbenhavn d. 5.2.1919 til Nibe. Prægetryk med afsender på bagsiden.

1919 - Danmark1000 - Brev - Perf. T21, 71

10 øre Chr. X (4) med perfin "TL&C", samt 20 øre Chr. X (3) uden perfin, på adressebrev for 2 pakker fra firma Th. Lose & Co. i Kjøbenhavn d. 5.2.1919 til Nibe. Prægetryk med afsender på bagsiden.
Lot: 317472

1 øre Bølgelinie i vandret 5-stribe på lokal tryksag i Nibe d. 7.7.1925.

1925 - Danmark9240 - Brev - 77

Lot: 316270

6 gr./3 pfg. Hindenburg Deutsche Post Osten på korsbånd sendt som tryksag fra Krakau d. 3.5.1940 til Kesdorf, Tyskland.

1940 - TysklandBrev

6 gr./3 pfg. Hindenburg "Deutsche Post Osten" på korsbånd sendt som tryksag fra Krakau d. 3.5.1940 til Kesdorf, Tyskland.
Lot: 316180

12/15 øre Provisorium i 5-stribe på 40 øre ekspresbrev fra Aarhus  annulleret med fejlgraveret bureaustempel Fredericia - Aalbobg T.26 d. 5.5.1926 til København. Trods stavefejl blev stemplet benyttet fra 1920-1935.

1926 - Danmark8000 - Brev - 159

Lot: 317684